Ciepłe, energooszczędne okna – jakie wybrać? Sprawdzamy

Estetyczne, trwałe i przede wszystkim energooszczędne okna – czym sugerować się przy zakupie stolarki okiennej, aby zachować ciepło we wnętrzach? Jakie parametry są najważniejsze? Jak sprostać nowym przepisom z Warunków Technicznych dotyczących energooszczędności budynku od 2021 roku? Sprawdzamy.

Ciepłe, energooszczędne okna - jakie wybrać?
Ciepłe, energooszczędne okna - jakie wybrać?

Dom energooszczędny – nowe warunki techniczne 2021

Energooszczędność w branży budowlanej nie jest już jedynie trendem, ale koniecznością, która wynika z nowych przepisów prawnych określonych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z rozporządzeniem, nowe domy muszą spełniać pewne standardy energetyczne określane współczynnikiem przenikania ciepła U, a także wartością EP (zapotrzebowania domu na nieodnawialną energię pierwotną). Od 2017 roku obie te wartości są prawnie zaostrzane, w celu zwiększania energooszczędności nowo budowanych domów. W tabeli poniżej znajdują się parametry, które należy stosować od 2017 oraz od 2021 roku, dla poszczególnych elementów budynku.

Energooszczędność budynków i okien od 2021 roku - warunki techniczne

Czy łatwo jest sprostać wymaganiom zawartym w powyższej tabeli? Z pozoru wielkości 95 i 70 kWh/(m2rok) wydają się zbliżone i realne do osiągnięcia, jednak w rzeczywistości nie jest to proste zadanie, ponieważ wartości maksymalne EP dotyczą na przykład zużycia energii na wielu polach (ogrzewanie, podgrzewanie wody, wentylacja). Dla przykładu, standardowe zużycie energii na podgrzewanie wody użytkowej wynosi 20 kWh/(m2rok). Jeżeli woda będzie podgrzewana za pomocą energii elektrycznej z podgrzewacza, wartość ta wzrośnie do ok. 54 kWh/(m2rok)! W tej sytuacji na ogrzewanie domu i wentylację pozostanie nam zaledwie 25 kWh/(m2rok) EP, co będzie niemożliwe do osiągnięcia przy takich parametrach. Jeśli chcemy sprostać wymaganiom z 2021 roku, problem staje się jeszcze większy. Istnieje jednak rozwiązanie – budowa domu z zastosowaniem energooszczędnych instalacji (odnawialne źródła energii) oraz bardzo ciepłej stolarki zewnętrznej, zwłaszcza okien.

Ogromne znaczenie parametrów okien w świetle nowych przepisów dotyczących energooszczędności budynku!

Okna energooszczędne znacznie zmniejszają zapotrzebowanie domu w energię cieplną. Montując energooszczędną stolarkę, nie tylko o wiele łatwiej sprostasz wymaganiom zawartym w WT 2021, ale także obniżysz rachunki za ogrzewanie. Mimo, że okna energooszczędne są nieco droższe od standardowych, ostatecznie cała inwestycja może częściowo się zwrócić, jeśli skorzystasz z programów finansujących (przynajmniej częściowo) zakup ciepłych okien lub odliczysz ulgę termomodernizacyjną od podatku.

Poniżej znajduje się grafika prezentująca procentowe straty energii dla różnych elementów budynku. Jak widać, straty spowodowane nieodpowiednią stolarką okienną są największe.

Ciepłe, energooszczędne okna – na co zwracać uwagę?

Kupując okna, zwracaj przede wszystkim uwagę na współczynnik przenikania ciepła U. Im będzie on miał niższą wartość, tym lepiej (wówczas lepsza jest izolacja, a to oznacza, że okno wygeneruje mniejsze straty energii grzewczej). Obecnie standardem są okna o współczynniku przenikania ciepła U na poziomie 1,1 W/(m²K), jednak od 31 grudnia 2020 roku współczynnik ten będzie zaostrzony do poziomu zaledwie 0,9 W/(m²K)! Więcej na ten temat znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury (źródło: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20170002285).

Biorąc pod uwagę powyższe parametry, automatycznie wyklucza się zakup okien dwuszybowych, ponieważ zwykle mają one współczynnik U na poziomie 1,2-1,4 W/(m²K). Okna trzyszybowe z kolei – standardowo posiadają już Uw poniżej 1,0 W/(m²K). Najlepszej jakości okna mogą osiągać nawet 0,6-0,7 W/(m²K)!

Energooszczędne okna – nie tylko szyby mają znaczenie!

Kupując okna energooszczędne musisz wiedzieć, że nie tylko szyby mają znaczenie. Jeżeli szyby będą mieć świetne parametry, ale np. profile i cała konstrukcja odbiega od standardów energooszczędności, inwestycja nie będzie opłacalna – i tak nie sprostasz wymogom zawartym w przepisach! Dlatego kupując okna, zwracaj uwagę nie tylko na parametr izolacyjności termicznej dla szyb, ale przede wszystkim dla całego okna, łącznie z ramami. I w tym miejscu przechodzimy do kolejnych parametrów, gdzie znaczenie ma zastosowana technologia budowy i konstrukcja całego systemu okiennego, a konkretniej głębokość profili, uszczelki czy liczba komór (im komór jest więcej, tym izolacyjność jest lepsza). Czym zatem powinny charakteryzować się poszczególne części? Najłatwiej zaprezentować idealne parametry na podstawie konkretnego produktu. Do niniejszego artykułu wybraliśmy system okienny SYNEGO, gdzie:

 

  • głębokość profili wynosi 80 mm (współczynnik Uw do 0,65 W/m2K),
  • miejsce na oszklenie do 51 mm – umożliwiające stosowanie potrójnych, ciepłych szyb zespolonych,
  • 7 komór w ościeżnicy – wyższa izolacyjność termiczna,
  • 6 komór w skrzydle – wyższa izolacyjność termiczna,
  • obwiedniowe uszczelki – zapewniają ochrony przed przeciągami i wilgocią,
  • istnieje możliwość zastosowania trzeciej powierzchni uszczelniającej (uszczelka środkowa), w celu osiągnięcia jeszcze lepszych parametrów chroniących wnętrza przed utratą ciepła.

Zastosowanie powyższego systemu okiennego w komplecie z ciepłymi szybami, z pewnością zagwarantuje sprostanie nowym Warunkom Technicznym 2021 i co najważniejsze, zapewni ciepło w domu i niższe rachunki za ogrzewanie. W porównaniu do obecnego standardu okien, montaż powyższego systemu oznacza do 50% lepszą izolację cieplną (przy oknach standardowych o współczynniku Uw=1,36 W/m²K; w porównaniu do systemów okiennych SYNEGO o współczynniku Uw=0,66 W/m²K).

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć przedstawiających opisywany system okienny. Jak widać, SYNEGO charakteryzuje się nowoczesnymi wykończeniami, świetnie korespondującymi ze współcześnie budowanymi domami. Jest to więc rozwiązanie nie tylko energooszczędne, ale i bardzo estetyczne.

Cieplejsze okna to niższe rachunki za ogrzewanie! Kalkulacja kosztów dla ogrzewania domu gazem

Jak zastosowanie energooszczędnych okien przekłada się na koszty ogrzewania domu? Aby zobrazować opłacalność takiego rozwiązania, wzięliśmy pod uwagę zużycie gazu do ogrzewania domu z oknami drewnianymi (z lat 80-tych, o współczynniku Uw=2,79 W/m²K), standardowymi (stosowanymi współcześnie, o współczynniku Uw=1,36 W/m²K) oraz oknami o lepszych parametrach izolacyjności cieplnej (SYNEGO o współczynniku Uw=0,66 W/m²K). Każde z okien w założeniach ma 25 m2 powierzchni. Koszt dotyczy ogrzewania domu w ciągu 25 lat.

Jak pokazuje powyższa infografika, koszty ogrzewania domu gazem w ciągu 25 lat mogą być o 3,5 raza niższe przy zastosowaniu okien energooszczędnych. Jak wygląda to na konkretnych kwotach? Zakładając, że koszt 1 m3 gazu to 1,30 zł (kwota nie uwzględnia opłat abonamentowych i przesyłowych!), oszczędzamy ok. 530 zł rocznie (okna SYNEGO w stosunku do okien z lat 80’).

Ciepły montaż okien – niezbędny dla zachowania energooszczędności!

Decydując się na okna energooszczędne, warto zlecić również ciepły montaż. To oczywiście dodatkowy koszt, ale podziękujemy sobie za taką decyzję w przyszłości, gdy zobaczymy jeszcze niższe rachunki za ogrzewanie domu.

W przypadku montażu okien, najważniejsze jest odpowiednie uszczelnienie ich połączenia z murem. Jeśli wystąpi nieszczelność, możemy narazić warstwę termoizolacyjną na wilgoć – co doprowadzi do utraty właściwości termoizolacyjnych zastosowanego materiału (np. pianki poliuretanowej). Z tego powodu zalecany jest ciepły montaż, który zagwarantuje nam kompleksowe uszczelnienie warstwy izolacyjnej w miejscu łączenia okien z murem. W rezultacie zabezpieczymy otwory okienne przed wystąpieniem mostków termicznych, a co za tym idzie – zmniejszymy straty energii z budynku, a nawet zapobiegniemy zawilgoceniu lub zagrzybieniu ścian.

O tym pamiętaj!

Na zakończenie, podsumujmy prawidłowy wybór okien do nowo budowanego domu, który będzie musiał spełnić zaostrzone wymogi dotyczące energooszczędności – i to już od 2021 roku. Przede wszystkim bezdyskusyjny jest fakt, że przez okna ucieka najwięcej ciepła z domu – jeśli chcemy temu zapobiec, koniecznością jest zakup ciepłych okien! Energooszczędne okna to nie tylko dobrej jakości szyby oraz większa ich liczba (okna dwuszybowe vs trzyszybowe) – to także konstrukcja ramy okna, profili, liczba i rodzaj uszczelek, a także zastosowane materiały. Kupując okna pamiętaj jednak, że nawet najbardziej energooszczędny produkt nie uchroni skutecznie wnętrz przed ucieczką ciepła, jeśli zostanie źle zamontowany! Warto zainwestować nieco więcej na początkowym etapie (np. w ciepły montaż oraz okna o lepszych parametrach przenikania ciepła) – podczas budowy domu, aby móc w przyszłości czerpać zyski w postaci niższych rachunków za ogrzewanie – nawet w kwocie ponad 500 zł rocznie w stosunku do dawniej stosowanych okien.