Dlaczego warto postawić na umywalkę wpuszczaną w blat?

Marzy ci się łazienka w określonym stylu, ale jednocześnie zależy ci na tym, by ta przestrzeń była funkcjonalna? A może wydaje ci się, że w małym pomieszczeniu nie jest możliwe połączenie tych dwóch opcji? Nic bardziej mylnego! Dziś podpowiadamy, dlaczego warto postawić na umywalkę wpuszczaną w blat i jakie korzyści niesie za sobą takie rozwiązanie. Sprawdź!

Umywalka wpuszczana w blat - warto?
Umywalka wpuszczana w blat - warto?

Jaką umywalkę wybrać?

Wykańczając łazienkę, stajemy przed wyborem kafli, miski wc, prysznica, a także umywalki. W ostatnim czasie często wybierane są umywalki nablatowe, ale niegasnącą popularnością cieszą się klasyczne umywalki wpuszczane w blat.

Umywalka nablatowa

To umywalka funkcjonalna i efektowna. Sprawdzi się w każdej łazience, szczególnie w tej o nowoczesnym stylu. Cechuje ją wielość stylów, kształtów i materiałów, z jakich może być wykonana. Bateria w takim rozwiązaniu znajduje się na umywalce lub obok – wówczas montuje się ją do blatu.

Umywalka wpuszczana w blat

Ze względu na swoją konstrukcję, pomaga oszczędzić miejsce na blacie, co jest rozwiązaniem praktycznym szczególnie w małych łazienkach. Zwykle bateria jest montowana na umywalce, a podłączenie w szafce pod umywalką. To rozwiązanie klasyczne, a zarazem proste, minimalistyczne i funkcjonalne.

Zalety umywalki wpuszczanej w blat

Dziś w sklepach z armaturą łazienkową znajdziesz całą gamę umywalek. Dlaczego zatem spośród wszystkich dostępnych modeli, warto postawić na tę wpuszczaną w blat? Powodów jest kilka!

Więcej przestrzeni

Z dobrze dobraną umywalką wpuszczaną w blat zorganizujesz w łazience znacznie bardziej otwartą przestrzeń. Optycznie też ją powiększysz. Dzieje się tak, dlatego że umywalka, ale również elementy montażowe ukryte są najczęściej pod blatem. Ponadto takie modele dostępne są często w wielu różnych rozmiarach. Możesz więc wybrać wąską, ale za to głęboką umywalkę, dzięki czemu zagospodarujesz nawet niewielką przestrzeń.

Zabezpieczony blat

Czy umywalka wpuszczana w blat drewniany to dobry pomysł? Tak! W przypadku takiego rozwiązania nie musisz martwić się o zachlapanie. W wielu takich zlewach dodatkowym zabezpieczeniem są ranty, które izolują misę od bezpośredniego stykania się z blatem. Dzięki temu każdy potencjalny rozbryzg wody trafi na tę strefę buforową, zamiast bezpośrednio na drewniany element.

Ułatwione sprzątanie

Umywalka umieszczona bezpośrednio w blacie to zdecydowanie łatwiejsze sprzątanie. Takie rozwiązanie eliminuje dodatkowe zakamarki i trudno dostępne miejsca. Ewentualne uszczelnienia silikonem także bardzo łatwo utrzymać w czystości, nie wymaga on bowiem specjalnych środków czystości.

Montaż dowolnej baterii

Umywalki wpuszczane w blat są tak uniwersalne, że pasują do nich baterie różnego rodzaju. Bateria stojąca lub podtynkowa - z każdą z nich stworzy oryginalny, modny, a jednocześnie funkcjonalny duet.

Wybieranie umywalki wpuszczanej w blat
Wybieranie umywalki wpuszczanej w blat

Na co zwrócić uwagę, wybierając umywalkę wpuszczaną w blat?

W zależności od gustu i stylu, w jakim urządzasz łazienkę, możesz wybrać umywalkę w kolorze i wzorze, który najlepiej wpisuje się w twoje wnętrza. Jest jednak kilka ważnych aspektów, od których zależy nie tylko efekt wizualny wykończenia, ale również późniejsza wygoda korzystania.

Materiał wykonania

Umywalki ceramiczne, granitowe, z akrylu, miedziane oraz ze stali nierdzewnej - tak duży wybór sprawia, że prawdopodobnie bez problemu znajdziesz model, który najlepiej wpisze się w twoje oczekiwania. Jedną z popularniejszych opcji są właśnie umywalki ceramiczne wpuszczane w blat, ponieważ z łatwością utrzymasz je w czystości, prezentują się elegancko i są odporne na działanie chemicznych środków czyszczących.

Kształt umywalki

Kształt umywalki to z reguły kwestia indywidualna. Dużo zależy jednak również od miejsca, jakim dysponujesz. Zanim wybierzesz dany model umywalki, upewnij się, że zmieści się on w twojej łazience. Dziś do wyboru masz misy prostokątne, półokrągłe, a nawet w designerskich kształtach.

Umywalki wpuszczane w blat dają ci ogrom możliwości aranżacyjnych. Koniecznie zatem sprawdź dostępne na rynku modele i wybierz ten, który najlepiej wpisuje się w twój gust i potrzeby.

Jak zamontować umywalkę wpuszczaną w blat?

Montaż umywalki wydaje się być czynnością łatwą, niemniej jednak nieco komplikuje się, kiedy do osadzenia jest umywalka wpuszczana w blat. Zły montaż może skutkować nieprawidłowym funkcjonowaniem armatury.

Na jakiej wysokości zamontować umywalkę?

Wysokość zawieszenia umywalki określają normy europejskie. Powinno się ją montować na wysokości 85-95 cm licząc od poziomu podłogi do górnej krawędzi armatury. Niemniej jednak najlepiej dostosować tę wysokość do potrzeb użytkowników. Inna wysokość będzie wygodna dla niskich domowników, a inna, jeśli w naszej rodzinie wszyscy są osobami wysokimi.

Montaż umywalki

Aby osadzić taką umywalkę, należy zacząć od wycięcia w blacie odpowiedniego otworu. Zwykle do armatury dołączane są specjalne wzorniki, które ułatwiają wycinanie otworów. Taką umywalkę mocuje się białym lub bezbarwnym silikonem. Następnie zostaje jeszcze odpowiednie wykonanie przyłączy i zainstalowanie syfonów łazienkowych.

Urządzanie łazienki wymaga podejmowania decyzji dotyczących każdego elementu – od podłogi, po fugi i armaturę oraz kubek na szczoteczki do zębów. Umywalki to jedne z najważniejszych elementów, a te wpuszczane w blat to często wybierana opcja. Sprawdza się w nowych lub remontowanych łazienkach, tworząc ciekawą aranżację z meblami podumywalkowymi. Trzeba jednak pamiętać, że umywalka wpuszczana w blat zajmuje sporo miejsca w szafce, przez co trudniej wygospodarować miejsce do przechowania kosmetyków czy chemii. Ważne jest więc, by umywalka nie tylko dobrze wyglądała, ale była także komfortowa i praktyczna.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.