Dom inteligentny: steruj zdalnie ogrzewaniem przez aplikację! TEST platform i termostatów

Największe marki na świecie od niedawna zajmują się wdrażaniem aplikacji, za pomocą których możliwe jest sterowanie instalacjami w domu. Google Home, Apple HomeKit, Amazon Alexa, Samsung Smart Home – to najpopularniejsze platformy, do których producenci instalacji tworzą zintegrowane produkty. Jaki z nich wybrać, aby sterowanie przez aplikację było bezproblemowe? Które produkty będą działać pod każdą z tych aplikacji?

Sterowanie ogrzewaniem - oszczędności
Sterowanie ogrzewaniem - oszczędności

Rodzaje aplikacji do zdalnego sterowania – porównanie

Około 2014 roku Amazon, Apple, Google i zaczęły zmieniać rynek platform automatyki domowej w stronę przeciętnego użytkownika. Od tego momentu systemy domu inteligentnego przestały być produktem luksusowym i powoli wkraczają do coraz większej liczby budynków. Dziś bardziej zwracamy uwagę na same produkty, które są niezbędne do procesu automatyzacji, liczy się ich kompatybilność z platformą, wielofunkcyjność, intuicyjność, design. Zanim jednak zakupimy jeden z systemów domu inteligentnego, sprawdźmy, który z wydawców platform automatyzacji oferuje najlepsze możliwości. Poniżej przygotowaliśmy porównanie.

 

  • Apple HomeKit: Apple to firma, która jako pierwsza zunifikowała platformę automatyki na postać domową „HomeKit”, zaprezentowaną w 2014 roku. Plany firmy związane z aplikacją były od początku bardzo ambitne. Celem było nie tylko wdrożenie kontroli głosowej za pomocą asystenta Siri, możliwość ustawiania reguł automatyzacji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, oraz możliwość zdalnego sterowania poza domem. Apple wprowadziło również bardzo wysokie wymagania co do wierzytelności połączeń, układów szyfrowania i innych parametrów.
  • Amazon Alexa: Początkowo Amazon Alexa miało postać prostego asystenta głosowego. Wraz z rozwojem rynku, firma wprowadziła funkcje automatyki domowej (w 2015 roku). Najpierw wsparcie polegało na wydawaniu poleceń głosowych, włączaniu i wyłączaniu urządzeń, następnie dostosowywaniu poziomów oświetlenia, by ostatecznie doprowadzić do pełnej automatyzacji – np. sterowania ogrzewaniem. Alexa jest rozwijającą się platformą, ponieważ stale dodaje nowe funkcje.
  • Google Home: Google nieco spóźniło się z wkroczeniem na rynek automatyzacji domu. W 2016 przyjęło podejście zbliżone do Amazona, jednak długo konkurent miał wiodącą pozycję. Google nadrobiło zaległości wdrażając kilka funkcji podobnych do tych z platformy HomeKit oraz zwiększając liczbę obsługiwanych urządzeń. Google Home jednak nie posiada wielu z opcji aplikacji Apple, gdyż skupia się głównie na kontroli domowych akcesoriów, nie idąc w stronę intuicyjności. Mimo to Google Home aktywnie się rozwija, wprowadzając nowe funkcjonalności.

Dom inteligentny: w co zainwestować na początku?

Powyższe aplikacje dają możliwość sterowania dosłownie każdym urządzeniem w domu: począwszy od odkurzacza, po zmywarkę czy piec do ogrzewania. Jednak aby się tak stało, konieczny jest zakup sprzętów, które będą zintegrowane z wybraną przez nas platformą.

Planując dom inteligentny warto początkowo postawić na rozwiązania, które nie tylko znacznie ułatwią nam funkcjonowanie, ale także przełożą się na realne zyski. Najlepszym przykładem jest automatyzacja systemu ogrzewania domu, dzięki któremu możliwe są pokaźne oszczędności finansowe. O sterowaniu ogrzewaniem piszemy dokładnie w osobnym artykule – sprawdź TUTAJ. Poniżej skupimy się na jednym z najbardziej opłacalnych rozwiązań, na które może sobie pozwolić wiele osób, dzięki niewielkim kosztom inwestycyjnym. Jest to również system, który możemy wdrożyć w starym budynku, bez wymiany instalacji. O czym mowa?

Sterowanie ogrzewaniem dzięki inteligentnym termostatom.

Mowa o inteligentnych termostatach, które znacznie mogą wpłynąć na obniżenie kosztów ogrzewania. Termostaty inteligentne pozwalają na zaprogramowanie ich w taki sposób, aby dostosowanie temperatury w pomieszczeniu było całkowicie intuicyjne i przebiegało w sposób automatyczny. Dzięki temu można np. zaplanować, w jakich porach dnia temperatura ma być wyższa lub niższa, czy też zróżnicować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Istnieją również produkty, które reagują na otwieranie okna – w takim momencie system automatycznie wyłącza ogrzewanie, zapobiegając stratom ciepła. Co więcej, instalacja takich urządzeń jest całkowicie bezproblemowa i możemy je zainstalować także w istniejących budynkach, bez konieczności wymiany okablowania.

Programowanie inteligentnego termostatu
Programowanie inteligentnego termostatu

Jaki kupić termostat do sterowania ogrzewaniem w domu?

Decydując się na zakup inteligentnego termostatu, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim sprawdźmy, czy system posiada dobrą klasę efektywności energetycznej ERP. Po drugie – czy posiada funkcję sterowania za pomocą wifi. Po trzecie, jaki jest wygląd urządzenia i czy będzie pasować do każdego wnętrza (to zakup na lata, więc warto zadbać także o ten aspekt). I ostatni ważny punkt: czy wybrane urządzenie jest kompatybilne z posiadanym kotłem grzewczym (lub innym źródłem ciepła). Dzięki takiej funkcji możemy obniżyć koszty ogrzewania jeszcze bardziej, dzięki automatycznemu dostosowaniu intensywności pracy kotła. W jaki sposób? Wyjaśniamy poniżej.

Sterowanie temperaturą przez internet – oszczędzanie na ogrzewaniu!

Znaczne oszczędności na ogrzewaniu daje możliwość sterowania temperaturą. Taka funkcja zwykle jest już dostępna z poziomu kotła, który posiada wbudowany sterownik. Jednak nie jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ przy każdej zmianie musimy ręcznie ustawiać temperaturę. Dzięki inteligentnym termostatom możliwa jest regulacja temperatury bez odwiedzania kotłowni, w pełni zdalnie i intuicyjnie. Termostaty wyposażone w sztuczną inteligencję nie tylko optymalizują temperaturę w domu, ale także zabezpieczają go przed przegrzaniem lub wychłodzeniem oraz dostosowują działanie systemu grzewczego do charakterystyki cieplnej budynku, co generuje dodatkowe oszczędności – nawet na poziomie 40 proc. kosztów ogrzewania.

Jaki wybrać termostat do sterowania ogrzewaniem?

Biorąc pod uwagę liczbę funkcji i kompatybilność z najlepszymi aplikacjami, najbardziej optymalnym produktem wydaje się być inteligentny termostat T6 Honeywell dostępny w dwóch wersjach:

 

  • wersja T6: przewodowe połączenie między termostatem a modułem sterującym  piecem;
  • wersja T6R: bezprzewodowe połączenie między termostatem a modułem sterującym piecem.

Urządzenie może być kontrolowane przez wszystkie z opisanych na początku artykułu systemy domu inteligentnego (Apple, Amazon, Google Home) lub za pośrednictwem dedykowanej aplikacji producenta na smartfon, tablet lub smartwatch (Apple, Android). Dodatkowo termostat T6 może stanowić element ekosystemu IFTTT (skrót od If This Then That) dzięki któremu można sterować jego pracą poprzez budowanie prostych relacji np. jeśli pada deszcz to włącz grzanie. Termostat jest kompatybilny z urządzeniami sterowanymi poprzez przekaźnik 24-230V lub poprzez nowoczesny protokół OpenTherm umożliwiający między innymi modulację płomienia kotłów gazowych.

Intuicyjny termostat to oszczędności na ogrzewaniu

Opisywany termostat pozwala również dostosować temperaturę w pomieszczeniach wg ustalonego harmonogramu (jest możliwość ustawiania harmonogramu ogrzewania na każdy z 7 dni tygodnia oddzielnie, według własnych potrzeb). Posiada również funkcję rozpoznawania, czy mieszkańcy znajdują się w domu (funkcja geofencingu). Dzięki temu podczas ich nieobecności może automatycznie obniżać temperaturę, a po ich powrocie dostosować ją do określonego poziomu. Co więcej, istnieje możliwość ustalenia strefy wokół domu, po przekroczeniu której termostat zacznie podwyższać temperaturę, aby domownicy powrócili już do ciepłego mieszkania. Całość przebiega bez ingerencji użytkownika – system jest w pełni intuicyjny. 

Porównanie inteligentnych termostatów

Dla porównania funkcji inteligentnych termostatów, przygotowaliśmy krótką analizę dwóch produktów: opisywanego T6 Honeywell oraz termostatu Evohome, który również znajduje się w czołówce na rynku nowoczesnych sterowników. Jakie są główne różnice?

Jak pokazuje powyższa tabela, oba rozwiązania dedykowane są do konkretnych rozwiązań. Evohome jest idealnym systemem gdy zależy nam na indywidualnym sterowaniu temperaturą pomieszczeń, natomiast gdy zależy nam na rozwiązaniu tańszym, ale równie inteligentnym oraz działającym z Apple HomeKit, to możemy zastosować T6. Oba urządzenia charakteryzują się dużą przewagą konkurencyjną na rynku systemów inteligentnych, ze względu na swoją intuicyjność,  wielofunkcyjność oraz zaawansowane algorytmy sterowania. Inwestycja w taki produkt z pewnością zwróci się w postaci obniżonych kosztów ogrzewania. Cenę inteligentnego termostatu znajdziesz TUTAJ.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.