Drzwi garażowe - jakie wybrać?

Planujesz budowę garażu i zastanawiasz się, jakie drzwi do niego wybrać? A może nadeszła pora, aby wymienić starszą bramę garażową na nowszy model? Podpowiadamy, w jaki sposób dokonać wyboru!

Czym się kierować przy wyborze bramy do garażu?

Wybierając bramę garażową pod uwagę powinno się brać między innymi takie czynniki jak trwałość produktu, wygoda jego obsługi, dostępna przestrzeń w garażu oraz rozmiar podjazdu. Ważny jest też typ garażu, w którym brama ma zostać zamontowana. W przypadku garażu przylegającego do bryły domu szczególnie istotna staje się termoizolacja. Wtedy lepiej więc wybrać bramę, która lepiej ochroni garaż przed zimnem. Ponadto, liczy się również przeznaczenie i częstość użytkowania garażu. Jeśli planujesz parkować w nim auto, z którego bardzo często korzystasz – komfortowa obsługa bramy jest ważniejsza, niż gdy wyprowadzasz samochód na przykład raz, dwa razy w tygodniu.

Wreszcie: dobrze zwrócić też uwagę na design bramy. To na tyle duży element elewacji budynku, że rzuca się w oczy i wpływa na estetykę całego garażu, a co za tym idzie: na to, jak podwórko i stojące na nim budynki prezentują się jako całościowa kompozycja.

Jakie drzwi garażowe można wybrać?

Obecnie eksperci odradzają wybór bram rozwiernych – skrzydłowych (jedno lub dwuskrzydłowych, otwieranych na podobieństwo drzwi). Ich otwieranie i zamykanie jest mało wygodne, nie zapewniają dobrej termoizolacji, zazwyczaj też oferują gorsze rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa. Nie prezentują się także szczególnie estetycznie. Tę opcję wybiera się zwykle głównie do garaży tzw. blaszaków czy garaży mających służyć jako pomieszczenia gospodarcze.

Nieco lepsze od nich są bramy uchylne, w których podczas otwierania panel bramy unoszony jest w górę. To dosyć dobre rozwiązanie dla osób, które dysponują ograniczonym budżetem.

Najnowocześniejsze rozwiązania to jednak bramy rolowane oraz bramy segmentowe. Zarówno bramy rolowane, jak i segmentowe, prezentują się wyjątkowo estetycznie. Oba typy bram mają też tę zaletę, że nie potrzebują na otwarcie dodatkowej przestrzeni na podjeździe.

Bramy rolowane są szczególnie polecane w przypadku garaży małych i niskich – w przeciwieństwie do bram segmentowych, nie potrzebują bowiem miejsca pod sufitem na montaż prowadnic. Brama rolowana spośród wszystkich dostępnych bram potrzebuje najmniej miejsca. Działa na podobnych zaletach, jak rolety zewnętrzne (i nieco przypomina je wizualnie), gdzie zwinięty płaszcz bramy umiejscowiony jest w specjalnej skrzyni. Bramy rolowanie nie gwarantują jednak zbyt wysokiego poziomu termoizolacji.

Z kolei wysokiej jakości bramy segmentowe zapewniają najlepsze parametry termoizolacyjne oraz gwarantują największy komfort obsługi bramy. Są także wyjątkowo trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne, a dodatkowo – uchodzą za rozwiązania najbardziej estetyczne. Wybierając bramę segmentową warto szukać takiej, której panel wykonano z odpowiedniej grubości wypełnienia z pianki poliuretanowej oraz ocynkowanej, stalowej blachy. Materiały te gwarantują trwałość bramy oraz pozwalają ograniczyć straty cieplne. Bramy segmentowe tego typu można znaleźć m.in. w ofercie marki DAKO. Bramy segmentowe dają również największe możliwości w zakresie designu i kształtowania wyglądu. Możliwość wyboru pomiędzy różnymi rodzajami panelu, rozmaitymi kolorami (tymi z palety RAL, ale także – okleinami specjalnymi i drewnopodobnymi) oraz dodatkowymi elementami dekoracyjnymi, pozwala na dostosowanie estetyki drzwi garażowych do indywidualnych preferencji.

Spośród wszystkich dostępnych opcji, najlepszą i najbardziej uniwersalną zazwyczaj są bramy segmentowe. Bywa jednak, że w niektórych przypadkach, np. w sytuacji gdy garaż jest mały albo rzadko z niego korzystamy i przeznaczanie dużego budżetu na zakup drzwi garażowych nie ma sensu – lepszą opcją będzie brama rolowana lub brama uchylna. Wszystko uzależnione jest przede wszystkim od potrzeb i oczekiwań użytkowników garażu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.