Efektowne okna – niebanalne wnętrza

Duże przeszklenia zawsze wzbudzały zainteresowanie; wyglądały efektownie z zewnątrz i nie mniej interesująco wkomponowywały się we wnętrza. Dawniej jednak budziły obawy związane ze stratami ciepła, które mogło przez nie nadmiernie uciekać. Dzisiaj podobne obawy nie znajdują już uzasadnienia.

Obecnie produkowane okna wyróżniają się znakomitymi parametrami, duże przeszklenia mogą więc pojawiać się także w budynkach energooszczędnych. Są w nich nawet zalecane, w tego rodzaju domach istotne znaczenie ma bowiem odpowiednie wykorzystanie ciepła promieni słonecznych. Okna planuje się w taki sposób, aby od strony południowej znalazły się największe przeszklenia, które dogrzeją pomieszczenia zimą. Duże przeszklenia to nie tylko sposób na zapewnienie darmowego ogrzewania. To także znakomite otwarcie na otoczenie, zatarcie granicy pomiędzy wnętrzami a ogrodem i sposób na uzyskanie wyjątkowych efektów aranżacyjnych.

Odpowiednio rozmieszczone przeszklenia zapewniają darmowe ogrzewanie zimą. Latem natomiast można je osłonić żaluzjami, roletami bądź markizami. Jeśli dodatkowo będą prowadzić na taras, ten ostatni stanie się naturalnym, zewnętrznym przedłużeniem wnętrz.

Ogromne okna najczęściej umieszcza się w salonie. Nic w tym dziwnego - to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie, w którym rodzina wspólnie spędza wiele czasu. W tym salonie duże okna nie wystarczyły gospodarzom. Naprzeciwko nich ustawili więc lustro, aby w efekcie móc cieszyć się pięknym widokiem w każdym miejscu salonu. 

Wydaje się, że okno w łazience nie jest konieczne. Ale gdy już się w niej pojawi, może sprawić, że wnętrze nabierze zupełnie nowego charakteru. A jeśli dodatkowo umieści się przy nim wannę, kąpiel stanie się wyjatkową przyjemnością. 

Domowa siłownia z wyjściem wprost do ogrodu. Pełna światła i energii. Gdy przeszklone drzwi zostaną otwarte na oścież, trening będzie odbywać się prawie w ogrodzie. Na świeżym powietrzu, z widokiem na okolicę. 

Sypialnia, która otwiera się na trzy strony świata - znakomity pomysł, o ile tak pięknym przeszkleniom towarzyszy równie niezwykły widok. W tym przypadku przeszklenia prowadzą na przyjemny taras na piętrze.