Energooszczędne okna do domu – lepiej wybrać aluminiowe, drewniane czy drewniano-aluminiowe?

Okna do domu – jak wybrać? Jaki materiał będzie najlepszy: aluminium czy drewno? A może połączenie obu rodzajów? Porównujemy design, energooszczędność i inne parametry dostępnych na rynku rozwiązań. Zapraszamy do lektury!

Energooszczędne okna - czyli jakie? Poradnik
Energooszczędne okna - czyli jakie? Poradnik

Energooszczędne okna do domu – lepiej wybrać aluminiowe, drewniane czy drewniano-aluminiowe?

Okna do domu – jak wybrać? Jaki materiał będzie najlepszy: aluminium czy drewno? A może połączenie obu rodzajów? Porównujemy design, energooszczędność i inne parametry dostępnych na rynku rozwiązań. Zapraszamy do lektury!

Ciche i energooszczędne – czyli jakie? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybierając okna do nowego domu, powinniśmy zwrócić uwagę na dwa współczynniki: izolacji cieplnej oraz izolacji akustycznej. Zacznijmy od współczynnika termoizolacji, gdyż ma on kluczowe znaczenie dla zachowania energii cieplnej w naszym domu. Okna energooszczędne – czyli o bardzo dobrym współczynniku termoizolacji – wyraźnie zmniejszają zapotrzebowanie budynku na energię. Dzięki montażowi takich okien możemy zyskać na niższych rachunkach za ogrzewanie – inwestycja więc szybko zwraca się w trakcie standardowego użytkowania domu.

Zakup okien energooszczędnych to jednak od jakiegoś czasu już nie wybór, ale konieczność – ze względów prawnych. Zaostrzono bowiem przepisy regulujące wartości zapotrzebowania nowo budowanych domów na energię, o czym piszemy poniżej. Kupując okna, musimy zatem mieć na uwadze nie tylko nowoczesny wygląd, ale przede wszystkim parametry termoizolacyjne (nie tylko dla szyby, ale CAŁEGO okna wraz z ramą) w odpowiednich wartościach, spełniających wymagania dla budynków. W 2017 roku w życie weszły nowe Warunki techniczne 2017, zgodnie z którymi wartość współczynnika przenikania ciepła może wynosić dla okien maksymalnie 1,1 W/(m2.K). Od 2021 roku współczynnik ten będzie mógł wynieść maksymalnie 0,9 W/(m2.K)!
Co to oznacza dla przyszłych Inwestorów? 

Jeśli chcemy zbudować dom w 2021 roku, musimy zastosować w nim okna, które dotąd były dedykowane do domów pasywnych lub bardzo energooszczędnych! Więcej na temat wymogów prawnych dotyczących energooszczędności budynków (w tym także okien) znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (źródło: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20170002285). 

Jakie okna spełnią opisane wyżej parametry? Przede wszystkim powinny posiadać:

 

  • trzy szyby,
  • ciepłe ramki dystansowe, które ograniczają straty ciepła,
  • energooszczędną ramę (stopień termoizolacji zależy od zastosowanego materiału),
  • odpowiednie atesty przyznawane przez niezależne instytucje.

Drugim, bardzo istotnym aspektem, jest izolacyjność akustyczna. Przy wyborze okien – a zwłaszcza dużych, modnych przeszkleń – zwracaj uwagę na współczynnik dźwiękoszczelności podawany w decybelach. W zwykłych oknach plasuje się on na poziomie 30 dB – naszym zdaniem nie zapewni on wystarczającego komfortu akustycznego w domach znajdujących się blisko ulicy czy w innej, hałaśliwej okolicy (np. szczekanie psa generuje aż 80 dB!). Jakie zatem wybrać okna, aby zapewniły nam ciszę we wnętrzach? Zwracajmy uwagę na podany współczynnik Rw – powinien on wynosić na pewno powyżej 40 dB. Niektóre okna osiągają nawet Rw na poziomie 45-48 dB. To bardzo dobra wartość, która z pewnością zagwarantuje komfort akustyczny w każdym wnętrzu.

Renomowani producenci oferują pełną gamę kolorystyczną RAL nakładki aluminiowej.
Renomowani producenci oferują pełną gamę kolorystyczną RAL nakładki aluminiowej.

Co wpływa na energooszczędność okien?

Kwestia montażu jest szczególnie istotna, ponieważ inwestycja w wysokiej jakości, energooszczędne okna straci sens, jeśli montaż nie zapewni nam całkowitej szczelności w miejscach łączenia ramy okna z murem budynku – to właśnie tutaj najczęściej występują mostki cieplne, przez które ucieka energia z budynku. Dlatego dla utrzymania przez okno deklarowanych przez producenta parametrów termicznych, bezdyskusyjne jest właściwe uszczelnienie go z murem. 

Co więcej, jeśli wystąpi nieszczelność między ramą a murem, możemy narazić warstwę termoizolacji na wilgoć – a zawilgocona pianka poliuretanowa traci swoje właściwości izolacyjne, jeśli ulegnie zawilgoceniu! Z tego powodu w nowych domach zaleca się stosowanie tzw. ciepłego montażu okien (polega on na zastosowaniu trzech warstw uszczelniających: środkowej, wewnętrznej i zewnętrznej), który zapewnia całościowe uszczelnienie warstwy izolacyjnej w miejscu łączenia okna z murem – z obu stron. W rezultacie takie działanie zabezpieczy przed powstawaniem mostków termicznych, a tym samym przed zawilgoceniem i niepotrzebnymi stratami energii z domu. Dzięki temu łatwiej sprostamy również wymaganiom dotyczącym energooszczędności z warunków technicznych 2021.

Na energooszczędność okien wpływa nie tylko ich budowa czy liczba szyb, ale także sposób montażu oraz lokalizacja okna względem stron świata. Odpowiednie usytuowanie budynku może bowiem znacznie pomóc w zwiększeniu energooszczędności. W jaki sposób? 

Na etapie projektu architektonicznego warto zaplanować duże przeszklenia po stronie południowej – taki zabieg sprawi, że w słoneczne dni wnętrza będą się ogrzewać samoistnie. Pomieszczenia, w których przebywamy w ciągu dnia najczęściej, np.  salon, gabinet, powinny być umieszczone po stronie południowej, południowo-zachodniej lub południowo-wschodniej, w zależności od stylu życia mieszkańców. Dzięki słońcu, nagrzewającemu szyby po stronie południowej, dogrzejemy i doświetlimy naturalnie pomieszczenia, w których w tym czasie przebywamy. A to znaczna oszczędność na rachunkach, ponieważ często nie będziemy musieli włączać ogrzewania w czasie największego nasłonecznienia.

Okna drewniane, aluminiowe, czy… drewniano-aluminiowe?

Okna drewniane, aluminiowe czy połączenie obu materiałów? Które okna będą bardziej energooszczędne i jednocześnie estetyczne? Sprawdzamy.

Okna drewniane są bardzo stylowe i coraz popularniejsze – przeżywają po wielu latach swój renesans. Inwestorzy doceniają przede wszystkim ich wygląd – nawiązujący do natury, korespondujący ze współczesnymi trendami wykończenia domów i wnętrz (czyli sięganie po naturalne, szlachetne materiały). W oknach drewnianych doceniamy teksturę, kolor, oryginalność. Dodatkowo okna drewniane mogą mieć walory zapachowe; na przykład drewno modrzewiowe jest bogate w soki i oleje, co skutkuje bardzo przyjemnym aromatem. 

Okna drewniane są ponadto bardzo stabilne i odporne na odkształcenia, jednak nie są pozbawione wad: drewno jest wrażliwe na wilgoć, a warunki atmosferyczne mogą sprawić, że po zewnętrznej stronie rama ulegnie zniszczeniu, przez nadmierna ekspozycję na deszcz, wiatr, sól morską i promienie UV. Rozwiązaniem tego problemu jest zakup okien z nakładką aluminiową, o czym piszemy także w dalszej części artykułu.

A co z oknami aluminiowymi? Czy warto je wybrać? Z pewnością takie okna są trwałe i wytrzymałe, często zachwycają też efektownym wyglądem – zwłaszcza w przypadku dużych przeszkleń. Aluminium jest lekkim materiałem, wykorzystywanym w odważnych, awangardowych projektach. Niestety, jak i inne metale, aluminium jest przewodnikiem – zarówno ciepła, jak i dźwięku.. 

Rozwiązaniem jest wybór okien, które wykazują o wiele lepsze parametry energooszczędności od okien aluminiowych, ale wykonanych w taki sposób, aby uzyskać maksymalną trwałość i długowieczność. Jakie okna spełniają oba wymagania – czyli dobrą izolacyjność i jednocześnie trwałość? Odpowiedź jest prosta: okna drewniano-aluminiowe, czyli okna z nakładką aluminiową. Jak zbudowany jest taki produkt? Okna drewniano-aluminiowe to nowa kategoria okien. Ich profile z wewnętrznej strony wykonane są z drewna, a od strony zewnętrznej osłania się je warstwą metalu chroniącą naturalne tworzywo przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo warstwa metalu stanowi wzmocnienie antywłamaniowe! Nakładki aluminiowe na okna drewniane dostępne są w wielu modnych kolorach z palety RAL, a także w różnych teksturach i i malowaniu drewnopodobnym.. Okna drewniano-aluminiowe mają ponadto cechy okien drewnianych, ale dzięki nakładce aluminiowej nie wymagają konserwacji!

Na rynku dostępna jest bogata kolorystyka powłok elementów drewnianych okien.
Na rynku dostępna jest bogata kolorystyka powłok elementów drewnianych okien.

Okna Infinity Alu – zalety drewna i aluminium w jednym!

Przykładem okien, które łączą w sobie zalety drewna oraz aluminium, są lekkie i solidne okna Infinity Alu. Po pierwsze, dzięki zaawansowanej technologii wklejania pakietów szybowych, w połączeniu z wysokiej jakości okuciami, okna te posiadają odporność na włamanie do klasy RC2, zapewniającej wysoką ochronę przed włamaniem. Wysoka jakość wykonania ma także swoje odzwierciedlenie w parametrach izolacyjności – zarówno cieplnej, jak i akustycznej. Jak podaje producent, okna drewniano-aluminiowej Infinity Alu osiągają współczynnik termoizolacji do 0,78 W/m2K! Wybór okien z tak dobrym współczynnikiem przenikania ciepła pozwoli nam spełnić wymagania dotyczące energooszczędności domu. 

Izolacyjność akustyczna jest na równie wysokim poziomie – okna posiadają wartość współczynnika Rw na poziomie nawet do 48 dB, co stanowi ok. 150% standardowego poziomu! W jaki sposób osiągnięto taką wartość parametrów energooszczędności i izolacyjności akustycznej? Producent zastosował w oknach ramy z drewna o grubości 90 mm oraz nakładkę aluminiową. Okna spełniają ponadto najwyższe klasy wodoszczelności, przepuszczalności powietrza oraz obciążenia na wiatr -  to również ma wpływ na trwałość, energooszczędność i parametry akustyczne okien.

W Infinity Alu zastosowano ponadto wiele zabiegów mających na celu podkreślenie walorów estetycznych i designu. Występują tutaj np. bardzo wąskie ramy, dzięki którym szyby są o wiele lepiej eksponowane, a do wnętrza wpada więcej naturalnego światła. Takie okna świetnie wpisują się w nowoczesne, minimalistyczne aranżacje. Niewątpliwym atutem okien drewniano-aluminiowych tego producenta jest także bogata kolorystyka i wiele możliwości wykończeń. Mamy do wyboru wiele wykończeń powłok drewnianych okien. Co więcej, nakładka aluminiowa z zewnątrz może zostać pomalowana proszkowo w dowolnym kolorze z palety RAL – także w powłokach imitujących drewno.  Od wewnątrz malowana jest w kolorystyce okien drewnianych. Dzięki temu nakładka aluminiowa z zewnątrz może lepiej korespondować z wyglądem ramy od strony wewnętrznej.

Prawidłowy montaż i wysokiej jakości okno to gwarancja energooszczędności!

Piękne okna to jedna strona medalu – drugą, bardzo ważną, są jego parametry. Na szczęście nowoczesne technologie pozwalają nam na łączenie obu tych kwestii, gdzie nie musimy rezygnować ze stylowego wykończenia na rzecz trwałości czy wysokiej jakości okien – takie możliwości dają nam np. opisywane wyżej okna łączące w sobie piękno drewna i trwałość aluminium. Jednak pamiętajmy, że jeśli kupimy okna z najwyższej półki, z najlepszymi parametrami izolacyjności cieplnej czy akustycznej, ale przy tym nie zapewnimy odpowiedniego ich montażu (czyli tzw. ciepłego montażu), nie uzyskamy pełnej energooszczędności – a tym samym inwestycja w ciepłe okna okaże się nietrafiona! Kupując okna uwzględnij więc w cenie także prawidłowy, solidny montaż. To inwestycja, która szybko się zwróci i sprawi, że zakup energooszczędnych okien wyraźnie posłuży w przyszłości.

Komentarze