Farby do elewacji, czyli czym malować zewnętrzne ściany domu

Malowanie zewnętrznych ścian domu to kropka nad „i”. Dla każdego budowlańca oznacza, że dom został ukończony i wymaga tylko kosmetycznych poprawek. Jaką farbę elewacyjną warto wybrać, by nie tylko zdobić, ale i chronić ściany domu?

Nie tylko kolor

Pierwszym kryterium wyboru farby elewacyjnej dla większości osób jest jej kolor. Pokrywamy nią cały dom i jest to pierwsza rzecz, którą widzi obserwator zawieszając wzrok na bryle budynku. Nic więc dziwnego, że właściciel domu tak wielką wagę przykłada do wyboru koloru farby elewacyjnej.

Niemniej jednak nie można zapominać, że farba elewacyjna pełni także inną funkcję niż ozdobną. Jej głównym zadaniem jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, czyli przede wszystkim różnego rodzaju zjawiskami atmosferycznymi. Dobra farba do elewacji powinna być odporna na promienie słoneczne, opad we wszelkiej postaci (deszcz, śnieg, grad), skrajnie wysokie i bardzo niskie temperatury oraz duże ich amplitudy dobowe, a także intensywny wiatr, który może przenosić stałe cząsteczki prowadzące do uszkodzeń mechanicznych. Żywotność przeciętnej farby elewacyjnej powinna wynosić około kilku lat.

Farby do malowania elewacji
Farby do malowania elewacji

Rodzaje farb do elewacji

Producenci farb proponują swoim klientom szeroki wachlarz farb do elewacji zewnętrznych, które można znaleźć w AleRabat. Dzieli się je na tanie i droższe, mniej i bardziej wytrzymałe, ale najbardziej uzasadnionym kryterium podziału jest ich przeznaczenie oraz skład.

Przed kupnem jakiejkolwiek farby, mniej czy bardziej wytrzymałej, o odpowiednim lub zupełnie źle dobranym kolorze, należy ustalić, jaki materiał zostanie nią pokryty. Inne farby nadają się bowiem do malowania betonu, innymi pokrywa się różne rodzaje cegły, jeszcze inne dobrze jest stosować na tynkach i cementach.

Pierwszym kryterium wyboru farby elewacyjnej dla większości osób jest jej kolor. Pokrywamy nią cały dom i jest to pierwsza rzecz, którą widzi obserwator zawieszając wzrok na bryle budynku.

Do najbardziej popularnych rodzajów farb do elewacji należy zaliczyć farby akrylowe oraz farby silikonowe. Oczywiście na rynku dostępne są także inne rodzaje farb (np. farby wapienne czy farby krzemianowe), ale nie bez powodu dwa wspomniane typy cieszą się największą popularnością.

Farby akrylowe

Farby akrylowe, których głównym składnikiem są polimery akrylowe, to jedne z najbardziej wytrzymałych farb, jakie można stosować na elewacji budynku. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo dobra przyczepność połączona ze stosunkowo niską przepuszczalnością, dzięki której do pokrytego materiału nie docierają niszczące gazy (w tym dwutlenek węgla) i para wodna, której działanie na dłuższą metę również jest degradujące. Farby akrylowe są do tego bardzo uniwersalne – można nimi pokrywać ściany zbudowane z różnych materiałów, m.in. cegły ceramicznej, betonu czy tynku.

Farby silikonowe

W mieszankach, które tworzą farby silikonowe, główną rolę gra żywica silikonowa. Po nałożeniu na elewację farba taka tworzy warstwę hydrofobową, która zapobiega przedostawaniu się do materiału wilgoci różnego pochodzenia. Dzięki temu, że farby silikonowe są nieprzepuszczalne, a nierzadko także uzupełnione o dodatkowe właściwości, często tworzą powierzchnię, którą łatwo się czyści – właściwie wystarczy opad deszczu, żeby zewnętrzna elewacja stała się znowu czysta.