Impregnacja drewnianej podłogi krok po kroku

Drewniana podłoga we wnętrzu wymaga odpowiedniego zabezpieczenia – inaczej szybko ulegnie uszkodzeniom. Aby skutecznie zapobiegać powstawaniu rys i przetarć, wybierz dobry lakier do drewna i prawidłowo przygotuj parkiet do lakierowania. Oto sposób na piękną podłogę, krok po kroku.

Sadolin

Najlepsze rezultaty uzyskasz, pracując na surowej powierzchni. Jeżeli więc naprawiasz parkiet, poddajesz go renowacji lub marzysz o zmianie koloru, w pierwszej kolejności zaplanuj cyklinowanie. Co istotne, przeprowadzenie cyklinowania jest konieczne w zasadzie niezależnie od stanu drewna, nawet jeśli nie widać na nim rys czy przetarć i zależy Ci jedynie na odświeżeniu jego wyglądu. Dzięki cyklinowaniu nakładane na powierzchnię drewna produkty mogą osiągnąć swoje pełne właściwości wytrzymałościowe i zdolności ochronne.

Jak krok po kroku wycyklinować podłogę?

Krok 1.

Przygotuj pomieszczenie, wynosząc z niego wszystkie meble. Zdejmij wiszące półki, ramki ze zdjęciami, zasłony i firanki, inaczej pokryją się kurzem. Możesz też zdemontować listwy przypodłogowe, aby mieć pełny dostęp do całej powierzchni podłogi.

Krok 2.

Dokładnie odkurz pomieszczenie, zarówno podłogę, jak i ściany.

Krok 3.

Do cyklinowania potrzebujesz specjalnej cyklinarki. Możesz ją kupić lub wypożyczyć.

Cyklinowanie zacznij od tarcz gruboziarnistych. Wraz z postępem prac zmieniaj je na takie o coraz drobniejszym uziarnieniu. Poruszaj się wzdłuż desek, z kierunkiem rysunku drewna. Pamiętaj, że konieczne jest odsłonięcie surowego drewna.

Krok 4.

Obszary przy ścianie przeszlifuj ręcznie.

Krok 5.

Na koniec należy zmatowić powierzchnię tarczami drobnoziarnistego papieru ściernego oraz odpylić, czyli dokładnie odkurzyć podłogę.

Jeśli uszkodzenia są znikome, a parkiet jest w dość dobrym stanie, najczęściej wystarczy pojedynczy zabieg.

Krok 6.

Jeśli mimo cyklinowania na powierzchni drewna widać głębsze rysy, na tym etapie zastosuj masę szpachlową do drewna i wypełnij nią ubytki.

Czym zaimpregnować podłogę drewnianą?

Teraz pora na zastosowanie odpowiedniego produktu do podłóg. Największą popularnością cieszą się lakiery, które tworzą na powierzchni drewna ochronną powłokę i zabezpieczającą je przed oddziaływaniem negatywnych czynników. W przypadku drewnianych powierzchni we wnętrzach należy chronić parkiet przede wszystkim przed uszkodzeniami mechanicznymi, obtarciami, ale też zabrudzeniami i w pewnym stopniu również przed wilgocią. Sprawdzi się tu m.in. wyjątkowo odporny na zarysowania Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych.

Jak zabezpieczyć drewniany parkiet lakierem?

Krok 1.

Z lakierowaniem należy poczekać około doby od zakończenia cyklinowania. W tym czasie pył i kurz unoszący się w powietrzu zdążą opaść. Zanim sięgniesz po pędzel jeszcze raz odkurz pomieszczenie.

Krok 2.

Zadbaj o odpowiednie warunki w pomieszczeniu. Dokładnych informacji na ten temat szukaj w karcie technicznej produktu.

Krok 3.

Pierwszą warstwę lakieru potraktuj jako grunt – wetrzyj ją dokładnie w surowe drewno za pomocą pędzla.

Krok 4.

Następnie aplikuj wyrób według zaleceń producenta. Nakładaj lakier cienkimi warstwami, najlepiej wzdłuż słojów drewna, nie dopuszczając do wyschnięcia krawędzi nakładanej warstwy przed zakończeniem prac (czyli metodą mokro na mokro).

Krok 5.

Nałóż tyle warstw, ile zaleca producent. Przed każdą kolejną warstwą delikatnie przeszlifuj powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym.

Poczekaj, aż lakier wyschnie. Gotowe!

Proponowane dla Ciebie

Komentarze

  • omnik 2020-04-09T08:42:25Z

    Bardzo dobry impregnat, pomalowałem około roku temu elementy drewniane na werandzie, przez ten czas drewno nie zmieniło się, nadal dobrze wygląda, po zimie nie ma zmian na drewnie. Polecam.