Inspiracje wzięte z sufitu

Sufit nie musi być gładki, prosty, biały. Zamiast stanowić jedynie niewidoczne tło, może przykuwać wzrok ciekawym wykończeniem, interesującym oświetleniem, niebanalnym detalem. Słowem – może stać się ważnym elementem aranżacji wnętrza.

Biały sufit jest najczęstszym i najbardziej uniwersalnym wyborem. Doskonale sprawdza się w niewysokich pomieszczeniach, które optycznie powiększa i dodaje im przestronności. Bardziej odważne wykończenia są polecane do wysokich wnętrz. Jeśli sufit pomalujemy na inny kolor niż ściany, to uwidocznimy granice pomiędzy poszczególnymi płaszczyznami. Pomalowany mocnym kolorem sprawi, że wnętrze będzie wydawać się szersze. A jeśli farba będzie błyszcząca, to dodatkowo rozświetli wnętrze.

Sufit nie musi być biały ani jednokolorowy
Sufit nie musi być biały ani jednokolorowy
W nowoczesnym i przestronnym apartamencie można wykorzystać pomysły zainspirowane dawnymi rozwiązaniami, znanymi choćby z mieszkań w przedwojennych kamienicach. Sztukateria to wykończenie, które nada ton całemu pomieszczeniu. Gzymsy, rozety itp. obecnie są wykonywane nie tylko z gipsu, ale także z poliuretanu i twardego styropianu. Dekoracje można podkreślić, malując je odmiennym kolorem lub podświetlając.

Sufit można także wykończyć wykonanymi ze styropianu kwadratowymi płytami. Przy ich wykorzystaniu powstają oryginalne kompozycje i kształty. Mogą pokrywać cały powierzchnię lub jedynie jej część. Są mocowane do sufitu za pomocą specjalnego kleju. W podobny sposób wykorzystuje się również panele (z PCV, drewniane, stalowe lub aluminiowe). Te elementy przytwierdza się do sufitu za pomocą metalowych profili.

Podświetlony sufit podwieszany
Podświetlony sufit podwieszany

Wokół lub pośrodku sufitu można też utworzyć rampę świetlną, czyli ramę, za którą zostanie zamontowana na przykład świetlówka liniowa. To ciekawe rozwiązanie, a dodatkowe oświetlenie stworzy we wnętrzu interesującą atmosferę i powiększy je optycznie. Inne rozwiązanie polega na zamontowaniu sufitu podwieszanego. Między nim a ścianą pozostawia się niewielką przerwę, w której umieszcza się oświetlenie.

W domach z poddaszem, ale nie tylko, ciekawy pomysł na urozmaicenie aranżacji wnętrz polega na wykorzystaniu w tym celu belek konstrukcyjnych. Belki (lub deski z materiałów imitujących drewno) mogą zostać zamontowane na suficie tylko i wyłącznie w celach dekoracyjnych, imitując drewniane konstrukcje. Położone wszerz pokoju – poszerzą pomieszczenie, a umieszczone wzdłuż – wydłużą je. 

Drewniana belka umieszczona wszerz pokoju optycznie poszerzy pomieszczenie
Drewniana belka umieszczona wszerz pokoju optycznie poszerzy pomieszczenie

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.