Jak ekologicznie, zdrowo oraz skutecznie nawozić ogród? Przewodnik po nawozach

W niniejszym artykule chcemy przedstawić Państwu naszym zdaniem przełomowe informacje dotyczące „ekologicznego” nawożenia. Jak się okazuje, większość producentów sprzedających nawozy pod etykietą „EKO” lub „BIO”, tak naprawdę sprzedaje nam produkt niskiej jakości i z zawartością substancji toksycznych pochodzenia zwierzęcego. Co dokładnie mamy na myśli? Jak w takiej sytuacji nawozić ogród ekologicznie?

To, co dodajesz do gleby oraz jakim środkiem opryskasz rośliny, zostanie przez nie wykorzystane do wzrostu. Tym sposobem stosując jakąkolwiek chemię do nawożenia czy ochrony roślin powodujesz, że substancje te pozostają w kwiatach, krzewach, na trawniku i – co najgorsze – w żywności z przydomowego sadu czy warzywnika. Jak się okazuje, szkodliwe substancje mogą znaleźć się także w nawozach uchodzących za organiczne – czyli np. w oborniku. Zastanówmy się, czym w dzisiejszych czasach żywione są zwierzęta? W paszy dla nich jest mnóstwo wypełniaczy, które potem trafiają właśnie do obornika. Ten natomiast przenosi szkodliwe składniki do roślin.

Nawozy - które są szkodliwe?
Nawozy - które są szkodliwe?

Jak rozpoznać, czy nawóz jest rzeczywiście ekologiczny?

Rozpoznanie jest bardzo proste. Wystarczy otworzyć opakowanie i jeśli wydziela się z niego intensywny i bardzo nieprzyjemny zapach padliny, oznacza to, że nawóz nie jest w pełni ekologiczny mimo certyfikatu, jak zapewnia producent. Niestety ustawa europejska dopuszcza certyfikowanie EKO odpadów zwierzęcych.  Zanim zakupicie nawóz w sklepie, czytajcie dokładnie etykiety – nawet na produktach w nazwach ze słowami „Bio” lub „Eko” – czasami to zwykły marketing nie mający z prawdą wiele wspólnego. Co więcej, niektóre dostępne na rynku nawozy tego typu, produkowane są np. z odpadów i padliny zwierzęcej. Nie chcemy przytaczać tutaj nazw producentów, aby nie prowadzić „czarnego PR-u”. Ale zachęcamy, abyście sami sprawdzili etykiety na jakimkolwiek sklepowym nawozie – jesteśmy niemal w 100% pewni, że nasze słowa się potwierdzą.

Kilka faktów na temat sklepowych nawozów…

We wszystkich nam znanych nawozach głównym składnikiem jest azot w postaci NO3 – czyli azotanowej – saletrzanej. Dzięki tej substancji efekty wzrostu roślin są zjawiskowe i w większości przypadku nas zadowalają. Jednak mało kto wie, że taka forma azotu jest bardzo niszcząca dla gleby, ludzi i dzieci, które np. bawią się na nawożonym tym składnikiem trawniku. Tymi substancjami nawozimy też regularnie nasze warzywa i owoce trafiające później na nasze stoły. W rolnictwie na szczęście takie nawożenie azotowe jest mocno ograniczone ustawą, jednak nadal na szeroką skalę stosujemy je w przydomowych ogródkach.

Azot – poza oczywistymi wadami, jak np. działanie rakotwórcze – wysysa – zmienia proporcje pierwiastków w glebie. Po kilku latach podłoże nie będzie więc w stanie zapewnić żadnej roślinie odpowiednich warunków do rozwoju. Zaczną się problemy z przemarzaniem, słabymi plonami, obniżonym kwitnieniem i wieloma chorobami.

Co powinno się więcej znaleźć w nawozie, aby był ekologiczny, bezpieczny oraz skuteczny ?

Nawóz powinien przede wszystkim zawierać fosfor, magnez, potas, wapń i siarkę w czystej postaci. Składniki te są potrzebne do prawidłowego rozwoju rośliny i wzmacniania jej odporności na choroby czy niekorzystne warunki atmosferyczne. Natomiast azot ma jedynie służyć do regulacji wzrostu, a nie do natychmiastowych i krótkotrwałych efektów. Co więcej, azot – aby nie zaszkodził glebie i roślinom, powinien występować jedynie w czystej formie chemicznej i być stosowany w minimalnych dawkach.

Nawóz do ogródka – sięgnij po produkty dla rolnictwa ekologicznego

Rynek nawozów przeznaczonych dla ogrodnictwa amatorskiego obecnie nie może nam wiele zaoferować, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i ekologię (zachęcamy do sprawdzenia etykiet nawozów, które posiadacie Państwo w swoich domach – zapewne większość z nich, o ile nie wszystkie, jest uboga w składniki rzeczywiście potrzebne roślinom, a przesycona szkodliwą formą azotu). W przeciwieństwie do rynku rolniczego, zawierającego produkty dla osób zajmujących się profesjonalną uprawą ekologiczną na szeroką skalę.

Jednym z coraz bardziej popularnych producentów jest firma Arana Fertilizantes, która niedawno wkroczyła na rynek ogrodnictwa amatorskiego z marką Kumo Garden. Na kanale YouTube marki można zobaczyć efekty przed i po stosowaniu ich nawozów – są niesamowite! A wszystko za sprawą wyjątkowej receptury produktów, która bazuje nie na azocie, ale na fosforze, potasie, magnezie, wapniu i innych naturalnych surowcach. Co więcej, substancje-surowce te występują w czystej formie stosowanej do wyrobu np. leków – są to produkty farmaceutyczne.

Nawozy mają formę koncentratów, ponieważ – jak wspomnieliśmy – firma w głównej mierze zajmuje się branżą typowo rolniczą, gdzie liczy się wydajność na daną powierzchnię. Dzięki temu zamiast kupować szkodliwy nawóz sklepowy kilka razy w roku z duża zawartością azotu, możemy zainwestować taką samą kwotę w 2-3 butelki lub 1 większe wiaderko jednego z nawozów Kumo Garden, które spokojnie wystarczą na cały rok, lub promocyjne pakiety, które całkowicie bilansują wszystkie potrzeby gleby i roślin.

Efekty stosowania nawozów Kumo Garden
Efekty stosowania nawozów Kumo Garden

Ekologiczne i najskuteczniejsze (!) nawożenie roślin w ogrodzie

Po obejrzeniu kilku filmów na kanale Youtube firmy (link do kanału: https://www.youtube.com/channel/UC0kXbpLYQ7lwRlMrFDGTYLw), chyba każdy będzie pod wrażeniem. Efekty – jak wspomina właściciel firmy w materiałach – pojawiają się już po kilku tygodniach i są naprawdę spektakularne. A to wszystko dzieje się za sprawą całkowicie naturalnych – mineralnych - i bezpiecznych składników!

Na potrzeby artykułu skontaktowaliśmy się z właścicielem – panem Grzegorzem Pająkiem – aby opowiedział nam kilka słów o tym, dlaczego zajął się produkcją takich nawozów i przede wszystkim dlaczego jeszcze nikt inny się tego przed nim nie podjął (skoro mamy takie możliwości, dlaczego producenci sprzedają nam szkodliwe i wyniszczające glebę nawozy, zamiast oferować nam produkty najlepszej jakości?). Oto, jakie informacje uzyskaliśmy:

  • Główną ideą właściciela Kumo Garden jest wprowadzenie ZRÓWNOWAŻONEGO nawożenia stosowanego już w rolnictwie, do przydomowych ogrodów. Dokładniej – wprowadzenie najbezpieczniejszych dla środowiska, zwierząt i człowieka form chemicznych, mineralnych które - poza wspomnianymi aspektami - będą jednocześnie najskuteczniejsze i jak najbardziej wydajne.
  • Dlaczego inni producenci nie stosują najlepszej jakości składników w swoich nawozach (np. azotany zamiast czystego fosforu czy potasu)? Jak się okazuje, główną rolę odgrywają tutaj względy ekonomiczne i surowce. Tak jest po prostu taniej i wygodniej dla innych producentów. Niestety ustawa nie rozdziela rynku ogrodniczego z rolniczym. A w Kumo Garden wykorzystywane surowce są kilkukrotnie droższe niż w produkcji innych nawozów.
  • W jaki sposób firma pozyskuje składniki do nawozów, aby miały czystą formę? Są to surowce wprost z rynku farmaceutycznego, co gwarantuje najwyższą jakość,  bezpieczeństwo i 100% przyswajalność.
  • Nawozy produkowane są w fabrykach w różnych krajach, ale w głównej mierze w Hiszpanii, w konsultacji z jednym z profesorów zasiadających w Komitecie Noblowskim.

Najlepsze nawozy Kumo Garden, które odnowią Twój ogród

Nawozy firmy podzielone są na trzy działy: żywienie gleby, odżywianie roślin, biologiczną i naturalną ochronę roślin. Jak tłumaczy właściciel, wszystkie te procesy musimy spełnić, aby wydobyć z roślin jak najwięcej uroku i jak największe plony. I tak kolejno dla żywienia gleby, które powinno być przeprowadzone w pierwszej kolejności, dostępne są m.in. produkty Magic Humus Strong, Magic Live Soil i Magic Black Soil. W kwestii odżywiania roślin, co powinno stanowić krok drugi, możemy zakupić nawóz Magic PK Uniwersalny. Z kolei dla ochrony roślin możemy wykorzystać np. Magic Protect Insect lub Magic Protect Fungi. Ceny nawozów zaczynają się już od kilku złotych, więc produkty te są na każdą kieszeń. Tym bardziej, że firma daje gwarancję zwrotu kosztów, jeśli w ciągu miesiąca stosowania nie zobaczymy efektów (oczywiście stosowania zgodnie z zaleceniami). Zapraszamy na stronę sklepu z powyższymi nawozami.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.