Jak malować farbami kredowymi Annie Sloan?

Farby kredowe Annie Sloan cieszą się popularnością wśród miłośników pięknych wnętrz. Nic dziwnego – dzięki dużej przyczepności i dużej ilości pigmentów zapewniających dobre pokrycie, można malować nimi niemal każdą powierzchnię: drewno, beton, plastik, ceramikę, kamień, a nawet tkaniny i tapicerkę, bez wcześniejszego przygotowania.

Nazwa tego typu farb wzięła się od „kredowego”, matowego wykończenia, jakie uzyskuje powierzchnia po pomalowaniu. Dzięki temu, że farba kredowa szybko wysycha, można odmienić wygląd domu i dodatków niemal natychmiast, bez długiego oczekiwania na efekt.

Dzięki temu, że farba kredowa szybko wysycha, można odmienić wygląd domu i dodatków niemal natychmiast, bez długiego oczekiwania na efekt.

Dzięki temu, że kolory można ze sobą mieszać, paleta odcieni staje się praktycznie nieograniczona. Dodatkowo, warstwy różnych kolorów można nakładać na siebie i używając papieru ściernego uzyskać efekt przecierki.

Farby Annie Sloan
Tina Hillier/ Oxfam
Farby Annie Sloan

Nowość: Annie Sloan dla Oxfam

Najnowszy kolor w palecie farb kredowych to Lem Lem. Powstał po wizycie Annie Sloan w Etiopii, w jednym z gospodarstw prowadzonych przez kobiety. Ten odcień zieleni występuje na tamtejszych polach roślin cebulowatych w ramach projektu Oxfam „Nasiona dla Etiopii”.

Dzięki temu, że kolory można ze sobą mieszać, paleta odcieni staje się praktycznie nieograniczona.

Z pomocą Oxfamu etiopskie kobiety mogą uprawiać rośliny w celu wyhodowania i sprzedaży nasion. Dzięki zarobionym w ten sposób pieniądzom zyskują niezależność, możliwość wykarmienia i wykształcenia dzieci.

Każda sprzedana puszka koloru Lem Lem pomoże zebrać fundusze na ten i inne projekty Oxfamu. Celem jest pozyskanie 250 000 funtów w ciągu 3 lat.

Malowanie krzesła kolorem Lem Lem Annie Sloan
Tina Hillier/ Oxfam
Malowanie krzesła kolorem Lem Lem Annie Sloan

Nowy kolor farb Annie Sloan
Tina Hillier/ Oxfam
Nowy kolor farb Annie Sloan

Jak malować farbami kredowymi krok po kroku

1. Wstrząśnij puszkę lub słoiczek z farbą, otwórz i nałóż pędzlem jedną warstwę farby w kolorze Aubusson Blue. Nakładaj farbę energicznymi ruchami w różne strony, tak aby powstała ciekawa tekstura. Jeśli farba jest za gęsta możesz łatwo rozcieńczyć ją wodą.

2. Po wyschnięciu pierwszej warstwy nałóż warstwę farby w kolorze Lem Lem, stosując tę samą technikę.

Malowanie krzesła farbą Annie Sloan
Malowanie krzesła farbą Annie Sloan

3. Po wyschnięciu drugiej warstwy nałóż cienką warstwę jasnego wosku Annie Sloan. Możesz użyć do tego specjalnego pędzla lub zwykłej gąbki do naczyń. Nakładaj i smaruj wosk tak, jakbyś nakładała krem. Szybko zorientujesz się, ile wosku potrzebuje farba. Jego nadmiar możesz łatwo zebrać ręcznikiem papierowym.

Malowanie krzesła krok po kroku
Tina Hillier/ Oxfam
Malowanie krzesła krok po kroku

4. Aby uzyskać efekt przecierki, użyj drobnego papieru ściernego i przetrzyj w miejscach, w których chcesz wyeksponować niebieski kolor. W zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać, przecierka może być bardziej delikatna lub intensywna.

5. Na zakończenie raz jeszcze nałóż bezbarwny wosk, żeby zabezpieczyć powierzchnię.

Farby Annie Sloan
Tina Hillier/ Oxfam
Farby Annie Sloan

Cena farb:

1 l / 145 zł

120 ml / 30 zł

www.farbyanniesloan.pl

O Annie Sloan:

Brytyjska dekoratorka, twórczyni marki farb kredowych Chalk Paint™ decorative paint by Annie Sloan. Jest autorką ponad 25 książek o wnętrzach, malowaniu i kolorach sprzedanych w ponad 2 milionach egzemplarzy. Produkty Annie Sloan dostępne są w ponad 1700 autorskich pracowniach w ponad 50 krajach. Mieszka w Oxfordzie, gdzie wspólnie z mężem Davidem i synami prowadzi swoją firmę Annie Sloan Interiors.