Jak podłączyć agregat prądotwórczy do sieci domowej (do gniazdka)?

Bez prądu nie zadziała w domu nic – ani oświetlenie i wentylacja, ani ogrzewanie i system alarmowy. Sposobem na brak prądu może być agregat prądotwórczy. Jak działa? Jakie są formalności przed podłączeniem go do sieci? Odpowiadamy w artykule!

Czym jest agregat prądotwórczy?
Obi
Czym jest agregat prądotwórczy?

Gwałtowne wichury, które zdarzają się u nas coraz częściej, powodują awarie linii energetycznych i długotrwałe przerwy w dostawie prądu elektrycznego. Nowoczesny dom wolnostojący, wyposażony w różne instalacje pełne automatyki, za bramą z siłownikami i sterownikami, do codziennego funkcjonowania wymaga zasilania elektrycznego przez cały czas.  Bez prądu, nawet brama wjazdowa pozostanie na głucho zamknięta. Istnieje jednak pewne cudowne lekarstwo na te wszystkie dolegliwości naszej kruchej energetyki: agregat prądotwórczy.

Agregat prądotwórczy, co to takiego?

Agregat prądotwórczy jest niczym innym jak tylko zestawem złożonym z prądnicy prądu zmiennego i napędzającego ją silnika spalinowego. W zależności od mocy agregatu silniki bywają benzynowe dwu- i czterosuwowe albo wysokoprężne. Niewielkie agregaty wytwarzają prąd jednofazowy o napięciu 230 V 50 Hz, a urządzenia większe również prąd trójfazowy 3 x 400 V 50 Hz.

Niezależne od sieci zasilanie prądem przydaje się również na budowie domu, kiedy z różnych przyczyn nie wykonano jeszcze na działce przyłącza. Można wtedy uruchomić i betoniarkę, i wiele innych maszyn. Aby agregat spełniał swoje zadanie, trzeba dobrać do potrzeb jego moc. Rzeczywista moc czynna agregatu powinna być wyższa od zsumowanej mocy przewidzianych do włączenia odbiorników, ponieważ każdy z nich wymaga na rozruchu wyższej mocy niż nominalna.

Do zasilania większości sprzętu w domu na co dzień wystarczy zwykle moc 3 kW. Dla zapewnienia dobrej jakości prądu, agregat powinien posiadać stabilizację napięcia i częstotliwości, a dla wygody użytkownika być cichym i ekonomicznym w pracy.

Prąd z domowej elektrowni. Więcej tutaj

Jak zasilać prądem z agregatu domowe urządzenia elektryczne?

Agregat prądotwórczy w domu może być użytkowany na dwa sposoby:

  • doraźnie w razie potrzeby,
  • jako stały element instalacji elektrycznej.

Jeżeli agregat niewielkiej mocy jest w razie awarii zasilania wyjmowany z garażu i uruchamiany, aby podłączyć do niego przedłużaczem zamrażarkę albo telewizor, takie działanie pod względem formalno-prawnym nie ma znaczenia. Dopóki domowa instalacja jest ręcznie odłączana od sieci, a urządzenia domowe korzystają wtedy z prądu wytwarzanego przez agregat, Zakładu Energetycznego takie działanie nie interesuje.

Inaczej jest w przypadku, kiedy domowe źródło zasilania jest podłączone do sieci i jest stałym elementem instalacji elektrycznej. Zmiana źródła zasilania odbywa się za pomocą specjalnego sterownika. Jest to tak zwany System Załączania Rezerwy, którego układy kontrolują zasilanie domu w energię elektryczną. W razie potrzeby system uruchomi agregat i włączy zasilanie awaryjne. W tym wypadku trzeba nie tylko powiadomić Zakład Energetyczny o planowanej zmianie instalacji, ale też uzyskać zgodę na stałe podłączenie agregatu.

Tego rodzaju zabezpieczenie jest zupełnie uzasadnione, ponieważ prywatny agregat prądotwórczy staje się elementem sieci elektroenergetycznej i niewłaściwie zainstalowany albo zabezpieczony może zakłócać jej pracę i uszkadzać. Tam, gdzie w grę wchodzi niebezpieczne dla życia wysokie napięcie, ostrożności nigdy za wiele.

Jakie są formalności przed podłączeniem agregatu do sieci?
Abexil
Jakie są formalności przed podłączeniem agregatu do sieci?

Formalności przed podłączeniem agregatu prądotwórczego do sieci

Awaryjne zasilanie włączane automatycznie jest w przypadku domu o wysokim stopniu zautomatyzowania zwyczajną koniecznością. Przerwa w dostawie prądu oznacza prawdziwą katastrofę: przestaje działać wentylacja, ogrzewanie, klimatyzacja, wszelkie domowe sprzęty, a brama garażowa pozostaje zamknięta. Aby nie mieć kłopotów w domu i jeszcze większych w urzędach, trzeba skontaktować się z Zakładem Energetycznym i złożyć wniosek o zgodę na podłączenie agregatu.

Zgoda jest uzależniona od spełnienie odpowiednich warunków, między innymi od takiego projektu i wykonania instalacji, aby istniała blokada przenoszenia napięcia z agregatu do sieci. Potrzebna jest dokumentacja techniczna zasilania rezerwowego, instrukcja eksploatacji, wskazani konserwatorzy, a po montażu zgłoszenie do odbioru.

Najlepiej jest wszystkie prace projektowe i wykonawcze zlecić elektrykowi z doświadczeniem i odpowiednimi uprawnieniami. Całe przedsięwzięcie będzie wtedy nie tylko poprawne pod względem prawnym, ale i bezpieczne dla użytkowników i otoczenia.

Jak podłączyć agregat prądotwórczy do instalacji?

Jeżeli agregat nie będzie elementem instalacji, co wiąże się ze wspomnianymi wcześniej formalnościami, potrzebne będą drobne przeróbki w domu. Przede wszystkim potrzebny będzie na tablicy bezpiecznikowej wyłącznik do gniazda wejściowego agregatu. Specjalne gniazdo połączy wyjście agregatu z przewodami urządzeń domowych.

Przyłącze elektryczne agregatu dużej mocy, który jest w stanie zasilać cały dom, powinno być wykonane w formie stałej, bez możliwości rozłączania. Odpowiednie sterowniki automatycznie włączą agregat i przełączą zasilanie.

Komentarze

  • Sweter 2022-12-03T19:11:13.314Z

    Masakra. I co? I nic. Same ogólniki

    • Stary 2022-11-22T09:54:30.789Z

      Bla, bla, bla... Znów straciłem czas na czytanie ogólników.

      • serio? 2022-09-27T11:02:16.130Z

        Zero odpowiedzi na pytanie, które autor sam sobie zadał

        • elektryk 2022-09-10T21:57:52.203Z

          artykuł o niczym

          • Leszek 2023-01-21T10:53:28.366Z

            Ten artykuł nie odpowiada na postawione na zasadnicze pytanie jak podłączyć awaryjnie agregat na kilka godzin gdy braknie zasilania czyli czy wystarczy odłączyć instalację z sieci wypinając bezpieczniki przy liczniku a potem podłączyć przewód 230V z agregatu do np.gniazdka 230 v które mam na ścianie zewn. domu?

            • Gość 2023-03-31T13:11:21.665Z

              niestety nie musisz jeszcze wyłączyć uziemienie czyli całkowicie odciąć się od sieci. Agregat powinien mieć swoje uziemienie.

              • Zibi 2023-01-24T09:07:20.584Z

                Mam ten sam problem, czyli brak odp.jak najprościej podłączyć agregat.Brak inf. w art. j/w.

                • Gość 2023-03-31T13:12:52.727Z

                  odłączasz cały dom od linii zewnętrznej wraz z uziemieniem i wpinasz na swoim zabezpieczeniu agregat

            • Roman 2022-09-09T08:14:52.046Z

              Co to za amatorszczyzna?

              • jka 2022-08-31T12:15:41.647Z

                Najważniejsze jest zezwolenie :)

                • Gość 2023-03-31T13:14:00.837Z

                  wszystko co jest za licznikiem należy do właściciela, jeżeli powstaną uszkodzenia to on to pokrywa z własnej kieszeni

                • Mirek 2022-07-17T15:49:26.329Z

                  Tytuł tej pisaniny, nijak ma się do jej zawartości. Marny portalik

                  • Berek 2022-02-24T13:12:10.265Z

                    Ten artykuł jest beznadziejny. Już zaczął się rozkręcać i się nagle skończył. Tytuł mylny bardzo