Jak wybrać skrzynkę na listy - Poradnik

Zakup skrzynki na listy może wydawać się prosty, jednak tylko do momentu, w którym zobaczysz, jak wiele propozycji produktów dostępnych jest w tej kategorii elementów wyposażenia domowego. Skorzystaj więc z naszych porad, aby wybrać odpowiednią skrzynkę na pocztę.

1. Ile skrytek powinna mieć skrzynka na listy?
2. Z jakiego materiału wybrać skrzynkę na listy?
3. Skrzynka jednostronna czy przelotowa?
4. Skrzynka na listy a przepisy - o czym musisz pamiętać?

Pamiętaj, że skrzynka musi być wykonana z odpowiedniego materiału, a jednocześnie pomieścić określoną ilość przesyłek. Warto również wybrać model, który będzie bezpieczny, a jednocześnie praktyczny i pozwoli ci łatwo wyciągnąć listy.

Ile skrytek powinna mieć skrzynka na listy?

Najczęściej spotykane skrzynki mają jedną skrytkę, jednak w sprzedaży znajdziesz również bardziej rozbudowane modele. Zastanów się jednak, czy w twoim przypadku ma sens kupowanie takiej skrzynki. Najczęściej montuje się je w blokach, gdzie każdy lokator musi mieć dostęp do swojej poczty. Na ich zakup mogą się również zdecydować właściciele popularnych "bliźniaków", czyli domków zamieszkiwanych przez jedną lub więcej rodzin. W takim przypadku skrzynka z trzema komorami ułatwi pracę listonoszowi i pozwoli uniknąć zamieszania w dostawie korespondencji. Pamiętaj jednak, aby w widocznym miejscu oznaczyć, która komora należy do konkretnej osoby. Inaczej jednak wygląda sprawa z przegródką na gazety i ulotki, która jest bardzo praktyczna.

Nie dość, że łatwiej wyjmiesz wszelkiego rodzaju gazety, to jednocześnie uchronisz je przed zagięciem. Osoby zajmujące się dystrybucją ulotek reklamowych również docenią możliwość szybkiego wsunięcia ulotki w stosowne miejsce, co pozwoli im zaoszczędzić czas oraz wyeliminuję potrzebę wciskania materiałów w wąską szparę. W sklepie internetowym Castorama znajdziesz kilkadziesiąt różnych skrzynek. Najtańszy model możesz kupić za mniej niż 50 złotych i tak naprawdę sprawdzi się on w zdecydowanej większości przypadków. Poniżej dwustu złotych możesz natomiast kupić elegancką skrzynkę o minimalistycznym designie, która została wykonana ze stali nierdzewnej. Posiada ona specjalne miejsce, w którym możesz wsunąć karteczkę z nazwiskiem lub numerem. Więcej trzeba będzie zapłacić za skrzynki 3, 4 lub 5-komorowe. 

Z jakiego materiału wybrać skrzynkę na listy?

Bardzo istotne znaczenie ma przede wszystkim materiał, z którego produkowane są skrzynki. Największą popularnością cieszą się modele wykonane z plastiku oraz metalu. Te pierwsze można kupić po dużo niższych cenach, a dodatkowo w przypadku powieszenia ich w niezadaszonym miejscu nie będziesz się musiał martwić korozją. Skrzynki na listy wykonane z metalu są jednak o wiele wytrzymalsze i zdaniem wielu osób bardziej eleganckie. Zastanów się więc, czy plastikowy model będzie pasował do twojego domu. Niezależnie od tego, czy zakupisz skrzynkę metalową, czy plastikową, będziesz mógł przebierać w kolorach oraz odcieniach.

Skrzynka jednostronna czy przelotowa?

W ofercie sklepu z artykułami dla domu i ogrodu dostępna jest każda skrzynka na listy, jaką można sobie wyobrazić. Jedną z ciekawszych propozycji, z których jednak nie każdy klient będzie mógł skorzystać, jest skrzynka przelotowa. Co wyróżnia ten model na tle pozostałych skrzynek? Sposób montowania. W przypadku takich skrzynek trzeba zastosować montaż w ścianie, a wszystkie listy wkładane do niej przez listonosza będą od razu trafiały do środka. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że w przypadku złej pogody nie będziesz musiał wychodzić z domu, aby odebrać listy. Zaoszczędzisz również czas na ciągłym sprawdzaniu, czy wyczekiwana przesyłka została już dostarczona. Zamawiając skrzynkę we wspomnianym sklepie, możesz sprawdzić dokładne dane techniczne oraz zobaczyć zdjęcia prezentujące dany model. Dzięki temu łatwo wybierzesz taką, która spełni twoje oczekiwania.

Skrzynka na listy a przepisy - o czym musisz pamiętać?

Obowiązujące przepisy nie do końca definiują, jak powinna wyglądać skrzynka na listy. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli mieszka się w bloku, to raczej nie będzie można samodzielnie niczego powiesić bez uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej. Takimi ograniczeniami nie muszą przejmować się właściciele domków jednorodzinnych. Tutaj rozmiar, kolor oraz typ skrzynki ogranicza jedynie wyobraźnia i dostępność produktów. Szukając ciekawej skrzynki, nie zapominaj jednak o tym, co najważniejsze. Skrzynka powinna zapewnić wygodę nie tylko tobie, ale również osobie, która będzie wkładała do niej list.

Kupując skrzynkę z wąską przegródką do wkładania listów, zwiększysz nieco bezpieczeństwo swojej korespondencji (tego typu modele utrudniają wyjęcie zawartości bez całkowitego otworzenia skrzynki), ale jednocześnie uniemożliwisz listonoszowi włożenie grubszego listu. Powinny o tym pamiętać przede wszystkim te osoby, które w miejscu zamieszkania prowadzą działalność i w związku z tym regularnie wysyłają oraz odbierają pocztą większe ilości dokumentów. Otwór skrzynki nie może być jednak za szeroki, bo wówczas niepowołana osoba łatwo włoży do środka rękę.