Jak zagospodarować ogród? Materiały na taras, podjazd i ścieżki wokół domu

Jak zaplanować przestrzeń wokół domu? Jaki materiał wybrać na podjazd do garażu, a jaki na ścieżki ogrodowe? Co zrobić, aby aranżacja otoczenia domu była spójna? Podpowiadamy w artykule.

Jak zagospodarować ogród? Wybór nawierzchni
Bruk-Bet
Jak zagospodarować ogród? Wybór nawierzchni

Projekt przestrzeni wokół domu - zacznij od wprowadzenia harmonii

Podstawą aranżacji przestrzeni wokół domu jest zachowanie spójności zastosowanych materiałów – ich kolorystyki oraz stylu. Najprostszym sposobem na osiągnięcie takiego efektu, będzie zakup wszystkich materiałów od jednego producenta, którego oferta jest komplementarna. Dzięki temu kostka brukowa na podjeździe, murki, ogrodzenie, schody czy taras, stworzą spójną aranżację. A w połączeniu z korespondującymi do nich dodatkami, takimi jak donice betonowe, czy elementy małej architektury, urozmaicimy otoczenie domu bez wprowadzania chaosu. Zanim rozpoczniemy pracę nad aranżacją przestrzeni wokół domu, warto również pomyśleć o usłudze projektowej, ponieważ architekt często dojrzy to, czego my sami nie jesteśmy w stanie zobaczyć, a także doradzi nam praktyczne i trwałe rozwiązania.

Zgodnie z trendami – sięgnij po nawierzchnie z delikatnym połyskiem

Najnowszym trendem w wykończeniach nawierzchni jest delikatny, perłowy połysk, oznaczony nazwą Metalic Color. To nie tylko efektowny rodzaj pokrycia materiałów pod względem estetycznym, ale i praktycznym. Takie nawierzchnie są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości, ponieważ zabezpieczone zostały innowacyjną metodą Perlon® Lamino®. Polega ona na nanotechnologicznej aplikacji środków polimerowych na powierzchni wyrobów. Metoda ta po pierwsze gruntuje produkt, szczelnie zamykając jego powierzchnię (co zwiększa odporność na przenikanie płynów). Po drugie, zwiększa estetykę i wartość produktu. Cechą charakterystyczną materiałów z powłoką Perlon® Lamino® jest tworzenie się kropel na ich powierzchni, nazywane „perleniem wody”.

Metalic Color – kolorystyka produktów
Bruk-Bet
Metalic Color – kolorystyka produktów

W ramach oferty firmy Bruk-Bet niektóre produkty posiadają wykończenie powierzchni Metalic Color. Dostępnych jest kilka odcieni - każdy z perłowym i eleganckim połyskiem. Dzięki temu mamy możliwość doboru materiałów z różnych kolekcji i możemy zmodyfikować ich wykończenie według wybranej stylistyki.

Dla osób gustujących w nowoczesnym, ale zarazem eleganckim stylu, odpowiednie będą płyty tarasowe Romantica w kolorze Metalic Color (Lamino 5). Schody Novator natomiast, będące łącznikiem między tarasem a ścieżkami ogrodowymi, świetnie skomponują się z wielkoformatowymi płytami brukowymi Novator Solo, które również występują w wykończeniu metalicznym. Wspomniana kostka dostępna jest w wielu rozmiarach: od małych formatów 20x20 cm, do nowoczesnych płyt XL 100x100 cm. Aranżację całego otoczenia dopełnią takie elementy, jak palisady – np. z zaprezentowanej już serii Novator.

Płyty tarasowe Romantica
Bruk-Bet
Płyty tarasowe Romantica

Schody i palisady z kolekcji Novator
Bruk-Bet
Schody i palisady z kolekcji Novator

Kostka brukowa Symfonia z perłowym wykończeniem
Bruk-Bet
Kostka brukowa Symfonia z perłowym wykończeniem

Dekoracje i mała architektura w ogrodzie

Gdy już wybraliśmy nawierzchnię, tworząc spójny projekt, możemy przejść do przeglądu elementów małej architektury i stałych dekoracji ogrodowych. Te również powinny korespondować stylistycznie z pozostałymi materiałami w ogrodzie. Elementy betonowe niekoniecznie muszą być szare, ponieważ donice betonowe czy inne elementy małej architektury mogą również występować w innych kolorach. Masywne donice podkreślą zieleń ogrodu oraz barwy kwitnących kwiatów i krzewów. Poza walorami estetycznymi, mają również funkcje praktyczne. Cechuje je wyjątkowa wytrzymałość - są wodoodporne i niepodatne na działanie czynników atmosferycznych. Możemy mieć pewność, że nie popękają od niskiej temperatury, ani nie wyblakną od promieni słonecznych. Donice świetnie sprawdzą się na tarasie lub przy głównym wejściu do domu, będąc jego wizytówką.

Dekoracyjna kula betonowa
Bruk-Bet
Dekoracyjna kula betonowa

Mała architektura ogrodowa - dekoracje
Bruk-Bet
Mała architektura ogrodowa - dekoracje

Klasyczne drewno w zakątku ogrodu

Planując ogród, możemy pokusić się o odrobinę różnorodności, wprowadzając ją poza główną kompozycją – np. w jednym z zakątków posesji, gdzie znajduje się altana ogrodowa czy miejsce na grilla. Takie rozwiązanie będzie idealne np. dla osób, które chciałyby zastosować w ogrodzie – poza materiałami, takimi jak beton – eleganckie drewno. Pamiętajmy jednak, że drewno będzie podatne na szkodliwe działanie wilgoci i sprawi nam sporo kłopotów podczas użytkowania, dlatego lepiej sięgnąć po produkty z betonu imitujące drewno. Sprawdzonymi produktami tego typu są np. parkiet ogrodowy z kolekcji PRESTIGE – stworzony z myślą o trudnych warunkach klimatycznych – lub Drewno Ogrodowe Altus. Oba produkty idealnie odwzorowują fakturę drewna, łudząco przypinając ten szlachetny, naturalny surowiec.

Produkty betonowe na taras - doskonała imitacja drewna
Bruk-Bet
Produkty betonowe na taras - doskonała imitacja drewna

Warto pamiętać, że przestrzeń wokół domu jest równie ważna, jak jego wnętrze. Mając dom, bardzo często spędzamy wolny czas na zewnątrz, na tarasie – dlatego tak istotne jest, żeby zaplanować ją w sposób praktyczny, ale również estetyczny.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Bruk-Bet