Jaki regał na książki wybrać?

Jesteś książkoholikiem i zastanawiasz się jakie rozwiązanie wybrać do swojego pokoju? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się m.in. jak wybrać odpowiedni rozmiar regału, jak dopasować regał do wnętrza, gdzie najlepiej postawić ten mebel w domu, czy też mieszkaniu. Dodatkowo poznasz rozróżnienie między regałem klasycznym a modułowym.

Regał na książki – jak wybrać odpowiedni rozmiar? 

Choć może wydawać się to prostą sprawą, warto przemyśleć kilka kwestii przed zakupem. Jakie cechy powinien mieć regał na książki?

Pierwszy podział to regały wiszące oraz standardowe stojące półki na książki. Daje to możliwość optymalnego zagospodarowania przestrzeni, dzięki dobraniu regału do danego pokoju według danych potrzeb. Jeżeli przestrzeń, w której chcemy umieścić regal jest wąska warto przemyśleć zakup tzw. kolumnowej biblioteczki. Jeżeli mamy do zagospodarowania więcej miejsca warto zwrócić uwagę na takie modele jak te o wiszącej konstrukcji i nowoczesnym kształcie. Są to często geometryczne figury np. okręg, trójkąt lub nieregularne kształty, które dodadzą charakteru aranżacji. Regał może być niski lub sięgać praktycznie on podłogi do sufitu.

SFMeble
 

Nie tylko rozmiar jest ważny, warto, aby dobrać właściwy odcień regału na książki oraz materiał, z którego jest wykonany. Więcej o typach regałów przeczytasz poniżej. Dla odważnych warto, aby wybrać stylowy mebel z charakterem, który będzie idealnie łączył się z pozostałymi meblami i nie będzie ich przytłaczał.

Regał klasyczny czy modułowy? Jak dopasować regał do wnętrza? 

Podstawową różnicą między regałami klasycznymi i modułowymi jest ich zastosowanie na różnych przestrzeniach. 

Standardowe regały tzw. biblioteczki, są ponadczasowym rozwiązaniem stosowanym przede wszystkim w salonie oraz w pokoju dziennym. Dzięki dużej pojemności dają możliwość przechowywania bardzo dużej ilość książek, ale nie tylko.  Taki rodzaj regałów sprawdzi się również to przechowywania: płyt, winyli i DVD. Często regały te posiadają zamykane skrzydła, dzięki czemu rzeczy, które znajdują się wewnątrz wolniej się brudzą. Plusem jest również łatwe sprzątanie całej powierzchni. 

Drugim typem są tzw. meble modułowe. Są one bardziej uniwersalne. Sprawdzą się one w takich pomieszczeniach jak m.in.: pokój dzienny, pokój dziecięcy, jadalnia, kuchnia, garderoba, łazienka i przedpokój.

Podsumowując meble modułowe sprawdzą się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Jak to możliwe? Wszystko to dzięki prostym, praktycznym, wytrzymałym i trwałym rozwiązaniom. Dzięki temu zostają spełnione zarówno takie warunki jak maksymalna prostota oraz co ważne trwałość nawet w przypadku intensywnego używania mebli np. dziecięcych. Szeroki wachlarz produktów powinien też spełnić wymagania zróżnicowanych klientów.

Gdzie jest najlepsze miejsce na domowy regał na książki? 

Obecnie regały na książki dają szerokie możliwości aranżacyjne. Jest to zależne przede wszystkim od formy, kształtu regału. Największą dowolność w aranżacji daje regał ścienny. Jest on podobny do zaaranżowania jak klasyczne półki np. w salonie. Dzięki rozplanowanej aranżacji salonu dzięki meblom wiszącym maksymalnie zostanie wykorzystana przestrzeń, którą dana osoba ma do dyspozycji.

Nie trzeba martwić się o mały metraż mieszkania, bo sprawdzi się on również przy takich rozwiązaniach.

Podstawowym kryterium przy wyborze regału do salonu jest jego wymiar. I nie chodzi tu wyłącznie o wysokość, czy szerokość, ale i głębokość danego mebla. Zły wybór może wyglądać bardzo nieestetycznie. Należy na to zwrócić szczególną uwagę podczas montażu.  W przypadku pomieszczenia w stylu klasycznym świetnie sprawdzi się regał wykonany z drewna. Wkomponują się w niego również książki o podobnych odcieniach. W przypadku nowoczesnych aranżacji można poszaleć z materiałem z jakiego zostanie dobrany regał. Ważne, żeby łączył się on z dodatkami. 

Kolejnym miejscem, które świetnie sprawdzi się na montaż regału jest gabinet. Doda on eleganckiego charakteru temu pomieszczeniu. Świetnie sprawdzą się na nim również różnego rodzaju dokumenty, czy też książki branżowe.

Regał na książki można również wpasować w wystrój kuchni. Dla pasjonatów gotowania dodatkowe półki na książki kucharskie mogą okazać się świetnym rozwiązaniem. Warto jednak wtedy pamiętać, aby dopasować go stylistycznie i kolorystycznie do pozostałych mebli w kuchni. 

Dla książkoholików, którzy uwielbiają przeczytać choć kilka stron książki przed snem świetnie sprawdzi się regał w sypialni. Spokojnie będzie można wziąć lekturę do łóżka i szybko odłożyć ją przed zaśnięciem. 

O czym jeszcze należy pamiętać wybierając regał?

Wybierając regał na książki warto pamiętać o kilku zasadniczych cechach, które powinien on posiadać. Pierwszą z nich jest funkcjonalność. Powinien być on wpasowany w dane wnętrze. Warto, aby regal był wykonany z solidnego materiału. Dzięki temu można mieć pewność, że posłuży na kilka, a nawet kilkanaście lat. 

Warto również zaplanować co na danym regale będzie przetrzymywane, tak aby nie obciążyć zbytnio półek.

Na jakie aspekty zwracacie uwagę podczas zakupu regału?

Komentarze