Jakie są najważniejsze kwestie związane z budową i wykończeniem garażu?

Część osób wybierających projekt domu decyduje się na zaaranżowanie garażu w bryle budynku. Jest on wznoszony praktycznie w tym samym czasie, co dom. Jednak bardzo często zdarza się tak, że garaż dobudowywany jest później i stanowi osobną budowlę. Jakie trzeba spełnić wtedy formalności i czy warto decydować się na ogrzewanie takiego garażu?

Jakie formalności należy spełnić w czasie budowy garażu?

Jeżeli garaż jest budowany osobno na posesji, warto wiedzieć, jakie formalności należy spełnić, by móc go wznieść. W większości przypadków wybudowanie wolnostojącego garażu wystarczy zgłoszenie do inspektora nadzoru budowlanego we właściwym starostwie powiatowym. Dotyczy to budynków, których powierzchnia nie przekracza 35 mkw. Trzeba tutaj jednak pamiętać o tym, że jeżeli na posesji stoi kilka dodatkowych mniejszych budowli, np. oranżerii czy altan, budowa ich wyłącznie na zgłoszenie możliwa jest w sytuacji, gdy nie ma ich więcej niż dwie na każde 500 mkw. powierzchni działki.

W przypadku, gdy powierzchnia garażu będzie większa niż 35 mkw., będzie on miał dwa poziomy lub na działce postawionych zostanie więcej niż 2 budynki o takiej powierzchni na 500 mkw., konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Uzyskanie pozwolenia na budowę może być konieczne w sytuacji, gdy będziesz chciał zmniejszyć określone w przepisach prawa budowlanego odległości pomiędzy domem czy granicą działki a garażem.

Warto tutaj podkreślić, że w przypadku zgłoszenia pracę można rozpocząć po uzyskaniu tzw. milczącej zgody. Jeżeli w ciągu 21 dni od zgłoszenia nie otrzymasz sprzeciwu, możesz rozpoczynać pracę nad budową garażu.

Jaki rodzaj ogrzewania garażu wybrać? O czym pamiętać przy wykańczaniu ogrzewanego garażu?

W wielu przypadkach garaż służy wyłącznie ochronie samochodu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jednak część osób w takich budynkach urządza dla siebie także przydomowe warsztaty czy pracownie hobbystyczne. Wówczas dobrym pomysłem jest ogrzewanie garażu. W budynkach tego typu można zastosować różne rozwiązania pozwalające na utrzymanie w nich odpowiedniej temperatury. Zazwyczaj stosowane są nagrzewnice wolno stojące zasilane różnego rodzaju paliwem. Jeżeli do garażu podciągnięty jest prąd, można zastosować promienniki ciepła lub nagrzewnice elektryczne. W przypadku braku prądu lub w sytuacji, gdy dopiero planowane jest jego podłączenie, często stosowane są nagrzewnice gazowe. Tutaj jednak trzeba pamiętać o tym, żeby pomieszczenie miało odpowiednią wentylację. Jak się okazuje, sporym zainteresowaniem wśród osób szukających sprawdzonego ogrzewania do garażu cieszą się także piece olejowe.

Niezależnie do tego, jaki rodzaj ogrzewania planujesz w swoim garażu, zadbaj o to, by zminimalizować utraty ciepła. Ważne jest w takim przypadku użycie odpowiednich materiałów budowlanych, a także wybór ocieplenia. Mogą to być np. płyty izolacyjne, które charakteryzują się nie tylko dobrą izolacją cieplną, ale i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Przy budowie garażu zwróć także uwagę na to, aby nie powstały mostki cieplne, które najczęściej tworzą się przy oknach oraz drzwiach.