Jakie są najważniejsze kwestie związane z budową i wykończeniem garażu?

Część osób wybierających projekt domu decyduje się na zaaranżowanie garażu w bryle budynku. Jest on wznoszony praktycznie w tym samym czasie, co dom. Jednak bardzo często zdarza się tak, że garaż dobudowywany jest później i stanowi osobną budowlę. Jakie trzeba spełnić wtedy formalności i czy warto decydować się na ogrzewanie takiego garażu?

Jakie formalności należy spełnić w czasie budowy garażu?

Jeżeli garaż jest budowany osobno na posesji, warto wiedzieć, jakie formalności należy spełnić, by móc go wznieść. W większości przypadków wybudowanie wolnostojącego garażu wystarczy zgłoszenie do inspektora nadzoru budowlanego we właściwym starostwie powiatowym. Dotyczy to budynków, których powierzchnia nie przekracza 35 mkw. Trzeba tutaj jednak pamiętać o tym, że jeżeli na posesji stoi kilka dodatkowych mniejszych budowli, np. oranżerii czy altan, budowa ich wyłącznie na zgłoszenie możliwa jest w sytuacji, gdy nie ma ich więcej niż dwie na każde 500 mkw. powierzchni działki.

W przypadku, gdy powierzchnia garażu będzie większa niż 35 mkw., będzie on miał dwa poziomy lub na działce postawionych zostanie więcej niż 2 budynki o takiej powierzchni na 500 mkw., konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Uzyskanie pozwolenia na budowę może być konieczne w sytuacji, gdy będziesz chciał zmniejszyć określone w przepisach prawa budowlanego odległości pomiędzy domem czy granicą działki a garażem.

Warto tutaj podkreślić, że w przypadku zgłoszenia pracę można rozpocząć po uzyskaniu tzw. milczącej zgody. Jeżeli w ciągu 21 dni od zgłoszenia nie otrzymasz sprzeciwu, możesz rozpoczynać pracę nad budową garażu.

Jaki rodzaj ogrzewania garażu wybrać? O czym pamiętać przy wykańczaniu ogrzewanego garażu?

W wielu przypadkach garaż służy wyłącznie ochronie samochodu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jednak część osób w takich budynkach urządza dla siebie także przydomowe warsztaty czy pracownie hobbystyczne. Wówczas dobrym pomysłem jest ogrzewanie garażu. W budynkach tego typu można zastosować różne rozwiązania pozwalające na utrzymanie w nich odpowiedniej temperatury. Zazwyczaj stosowane są nagrzewnice wolno stojące zasilane różnego rodzaju paliwem. Jeżeli do garażu podciągnięty jest prąd, można zastosować promienniki ciepła lub nagrzewnice elektryczne. W przypadku braku prądu lub w sytuacji, gdy dopiero planowane jest jego podłączenie, często stosowane są nagrzewnice gazowe. Tutaj jednak trzeba pamiętać o tym, żeby pomieszczenie miało odpowiednią wentylację. Jak się okazuje, sporym zainteresowaniem wśród osób szukających sprawdzonego ogrzewania do garażu cieszą się także piece olejowe.

Niezależnie do tego, jaki rodzaj ogrzewania planujesz w swoim garażu, zadbaj o to, by zminimalizować utraty ciepła. Ważne jest w takim przypadku użycie odpowiednich materiałów budowlanych, a także wybór ocieplenia. Mogą to być np. płyty izolacyjne, które charakteryzują się nie tylko dobrą izolacją cieplną, ale i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Przy budowie garażu zwróć także uwagę na to, aby nie powstały mostki cieplne, które najczęściej tworzą się przy oknach oraz drzwiach.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.