Klimatyzacja – jaki wariant wybrać ?

W ostatnich latach klimatyzatory stały się jednymi z najpopularniejszych urządzeń chłodniczych. Odpowiednie warunki temperatury oraz wysoka jakość powietrza to już standard nie tylko w obiektach biurowych, ale także w budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym.

Duże zainteresowanie wynika także z niskich kosztów instalacji oraz szerokiego wachlarzu funkcji, jakie zapewnia klimatyzator. Obecnie może on bowiem nie tylko chłodzić, ale także ogrzewać powietrze. Czasami pełni także funkcję szczytowego źródła ciepła. W niniejszym artykule zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania stosowane w klimatyzacji budynków.

1. Klimatyzacja w całym budynku czy tylko w części ?

Przed wyborem systemu schładzania pomieszczeń zastanówmy się czy chcemy chłodzić cały budynek czy tylko niektóre pomieszczenia. Jest to o tyle ważne, że na etapie projektowania naszego domu możemy zrobić wszystko, natomiast gdy go zbudujemy ewentualne przeróbki mogą wiązać się z jego przebudową co może generować spore koszty i duży bałagan w zamieszkałym domu. Chyba nikt z nas nie lubi wszechobecnego kurzu i przeciągających się remontów dlatego zastanówmy się dobrze, który system będzie dla nas najbardziej odpowiedni, aby do tematu chłodzenia nie wracać.

Klimatyzacja - jaką wybrać?
Klimatyzacja - jaką wybrać?

2. Popularne instalacje

Najbardziej popularne są dwa rozwiązania chłodzenia pomieszczeń:

Dla domowych instalacji klimatyzacyjnych najbardziej optymalne jest drugie rozwiązanie, ponieważ dostarczamy do pomieszczeń powietrze przefiltrowane, czyste i schłodzone o kilka stopni za pomocą jednostki chłodzącej. W takim przypadku chłodzimy cały budynek kanałami wentylacyjnymi tylko jednym urządzeniem.

Jeśli zamierzamy zamontować pompę ciepła z funkcją chłodzenia możemy chłodzić i grzać pomieszczenia za pomocą klimakonwektorów. Rozwiązanie dużo droższe i należy mieć na uwadze, że klimakonwektor wyposażony jest w wentylator nadmuchowy, który wdmuchuje chłodne powietrze do pomieszczeń ale również trochę hałasuje. Klimakonwektor posiada także odprowadzenie skroplin więc należy doprowadzić do niego rurkę kanalizacyjną.

Jeśli zamierzamy zamontować pompę ciepła z funkcją chłodzenia możemy chłodzić i grzać pomieszczenia za pomocą klimakonwektorów.

W przypadku chłodzenia za pomocą klimatyzatorów musimy się liczyć z montażem jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, która wygląda w salonie niezbyt ładnie. W przypadku kiedy chcemy skorzystać z chłodzenia kilku pomieszczeń jednocześnie, musimy zamontować klimatyzator multisplit. Wtedy montujemy jedną jednostkę zewnętrzną oraz kilka jednostek wewnętrznych w budynku.

Największe zapotrzebowanie na chłodzenie występuje w okresach letnich, gdy słońce świeci najintensywniej. Wtedy także nasz system chłodzenia pracuje na najwyższych obrotach, co oznacza wysokie zużycie energii. Rozwiązaniem mogą być instalacje hybrydowe, czyli połączenie chłodzenia z instalacją fotowoltaiczną, która będzie produkować prąd dla całego systemu chłodzenia i być może grzania.

Klimatyzator pobiera duże ilości prądu, dlatego warto zainwestować w alternatywne źródła energii
Klimatyzator pobiera duże ilości prądu, dlatego warto zainwestować w alternatywne źródła energii

3. Rekuperatory z funkcją chłodzenia powietrza?

Jedną z najbardziej funkcjonalnych opcji, które obecnie może nam zaoferować rynek, są centrale wentylacyjne. Służą one do usuwania zużytego powietrza z poszczególnych pomieszczeń i nawiewu świeżego. Proces ten zachodzi w urządzeniu nazywanym rekuperatorem. Nowoczesne rekuperatory pozwalają nie tylko na odzysk ciepła, ale także chłodzenie. Możliwe jest to dzięki instalacji jednostki chłodzącej (która powinna być integralną częścią systemu wentylacji), która schładza dostarczane z zewnątrz świeże powietrze, co jest dużą zaletą w porównaniu do tradycyjnej klimatyzacji. Dlaczego? Klimatyzatory zazwyczaj jedynie recyrkulują powietrze pochodzące z wnętrza budynku, by następnie je ochłodzić.

Nowoczesne rekuperatory pozwalają nie tylko na odzysk ciepła, ale także chłodzenie. Możliwe jest to dzięki instalacji jednostki chłodzącej (która powinna być integralną częścią systemu wentylacji), która schładza dostarczane z zewnątrz świeże powietrze, co jest dużą zaletą w porównaniu do tradycyjnej klimatyzacji.

Zastosowanie wentylacji mechanicznej z jednostką chłodzącą znacznie podnosi komfort klimatyczny w pomieszczeniu oraz samą jakość powietrza (które jest schładzane, a następnie dodatkowo osuszane), ponieważ strumienie powietrza wywiewanego i nawiewanego nie mieszają się. Poza chłodzeniem rekuperator usuwa z pomieszczeń wilgoć oraz alergeny i szkodliwy dla zdrowia smog. Podsumowując można powiedzieć, że takie urządzenie spełnia aż cztery funkcje. Z tej perspektywy zakup rekuperatora nie wydaje się sporym wydatkiem. Mimo, że sumy zestawu będą plasować się wokół 30 tys., ilość spełnianych funkcji z powodzeniem zrekompensuje inwestycję.

Centrale wentylacyjne z funkcją chłodzenia
Centrale wentylacyjne z funkcją chłodzenia

Jakie są przełomowe rozwiązania w nowoczesnych systemach chłodzących?

  • Rynek urządzeń klimatyzacyjnych zmierza ku coraz bardziej energooszczędnym rozwiązaniom.
  • Priorytetem jest nie tylko wydajność energetyczna, ale instalacje, które pozwalają na znaczne zwiększenie komfortu użytkowników (filtrowanie powietrza, zdalne sterowanie).
  • Producenci kuszą atrakcyjnymi funkcjami urządzeń. Funkcje pusty dom, funkcja otwarte okno, funkcja okapu.
  • Coraz bardziej popularne są rozwiązania, które pozwalają nie tylko na chłodzenie powietrza, ale także jego ogrzewanie, np. wentylacja mechaniczna z nagrzewnicą i odzyskiem ciepła.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.