Klimatyzator przenośny – jaki wybrać?

Nie wszędzie możemy pozwolić sobie na zamontowanie tradycyjnej klimatyzacji. Zawsze jednak dostępne jest alternatywne rozwiązanie w postaci klimatyzatorów przenośnych, które sprawdzą się niemal wszędzie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru takiego urządzenia, aby zapewnić sobie skuteczną ochronę przed dokuczliwymi upałami.

1. Monoblokowy, split czy „klimatyzator bez rury”?

Klimatyzatory przenośne to przede wszystkim urządzenia monoblokowe, czyli jednoczęściowe. Wewnątrz jednej obudowy znajdują się oba wymienniki ciepła, co stanowi istotną różnicę w porównaniu z klimatyzacją stacjonarną, w której skraplacz i parownik mieszczą się w dwóch oddzielnych jednostkach. Takie urządzenie odprowadza gorące powietrze poza budynek poprzez rurę, która jest charakterystycznym elementem klimatyzatora przenośnego.

Warto jednak zaznaczyć, iż na rynku dostępne są też klimatyzatory przenośne split, a więc dwuczęściowe. Czym różnią się one od tradycyjnych klimatyzatorów typu split? Głównie tym, że nie wymagają stałego montażu i wieszania na ścianie. Jednostkę wewnętrzną stawia się w środku pomieszczenia, na podłodze, natomiast zewnętrzną na zewnątrz, najlepiej na balkonie.

Oba elementy połączone są cienką rurką, którą można przeprowadzić przez uchylone okno. Jak widać, nie trzeba tutaj ingerować w strukturę budynku, ale zastosowanie tego typu klimatyzacji ma pewne ograniczenia. Dodatkowy problem stanowią bardzo wysokie ceny klimatyzatorów przenośnych typu split.

Co więcej, w sprzedaży znajdziemy też urządzenia bez rury, czyli klimatyzery. Jak czytamy w artykule o klimatyzatorach przenośnych https://wybierzoczyszczacz.pl/poradniki/ranking-klimatyzatorow-przenosnych/, taki sprzęt w walce z upałami ma znikomą skuteczność.

W klimatyzerze jedynym czynnikiem chłodniczym zazwyczaj jest woda. Wentylator wymusza obieg powietrza przez pojemnik wypełniony zimną wodą lub lodem, co powoduje jego schłodzenie, a zarazem nawilżenie. Oprócz niskiej efektywności mamy tu do czynienia z ryzykiem przewilżenia powietrza, zatem klimator to kiepski wybór.

2. Idealna moc chłodnicza i dobry przepływ powietrza

Ze wszystkich parametrów klimatyzatora największe znaczenie ma jego moc chłodnicza, ponieważ to właśnie ona decyduje o tym, czy wybrany sprzęt poradzi sobie w konkretnym pomieszczeniu. Zapotrzebowanie na moc chłodniczą uzależnione jest zarówno od kubatury pokoju, jak i od stopnia jego nagrzewania.

Do schłodzenia jednego metra sześciennego potrzebujemy przynajmniej 0,03 kW. Czynnikami wpływającymi na wzrost potrzebnej mocy są przede wszystkim:

  • słaba izolacja termiczna budynku, 
  • obecność ścian zewnętrznych i okien wychodzących na południowy zachód,
  • duża powierzchnia okien,
  • lokalizacja pomieszczenia na poddaszu,
  • brak rolet i żaluzji okiennych, 
  • duża liczba urządzeń elektrycznych,
  • duża liczba osób w pokoju.

Jeśli chodzi o przepływ powietrza, to można przyjąć zasadę, że im jest on wyższy, tym lepiej. Parametr ten mówi nam o tym, ile powietrze przepłynie przez urządzenie w ciągu jednej godziny, a to przekłada się na czas potrzebny do uzyskania optymalnej temperatury.

Warto zwrócić szczególną uwagę na klimatyzatory, w których przepływ powietrza wynosi 300 m³/h lub więcej. Dotyczy to zwłaszcza większych pomieszczeń, gdyż w przypadku umieszczenia w większym pokoju klimatyzatora o niskim przepływie, na obniżenie temperatury będzie trzeba trochę poczekać.

3. Bardziej i mniej przydatne funkcje klimatyzatorów

Skutkiem ubocznym pracy klimatyzatora jest odświeżanie i obniżanie wilgotności powietrza. Znaczna część urządzeń umożliwia wykorzystywanie tych funkcji oddzielnie – po wybraniu trybu wentylacji albo osuszania temperatura powietrza nie zmienia się. To nie wszystko, ponieważ niektóre klimatyzatory przenośne wyposażone są również w tryb grzewczy.

Czy warto wybrać taki właśnie sprzęt?

Jeśli nie mamy w domu alternatywnego źródła ciepła, np. na wypadek awarii sieci grzewczej, to klimatyzator zdolny do ogrzewania powietrza z pewnością zasługuje na uwagę. Należy jednak upewnić się, iż interesujące nas urządzenie oferuje odpowiednią moc grzewczą – w zależności od jakości izolacji cieplnej budynku na każde 10 m² pomieszczenia potrzeba od 0,8 do 1,2 kW mocy.

Spośród funkcji, które nie wpływają bezpośrednio na parametry powietrza, szczególnie przydatna jest automatyczna oscylacja, czyli funkcja swing. Polega ona na ruchu lamelek, dzięki któremu powietrze wydmuchiwane jest pod zmiennym kątem, a w rezultacie zostaje równomiernie rozprowadzane po pomieszczeniu.

Bez wątpienia przydatny będzie także timer umożliwiający zaplanowanie czasu rozpoczęcia chłodzenia. Pozwoli on zaprogramować urządzenie tak, aby cieszyć się chłodnym powietrzem od razu po wejściu do domu.

Podsumowanie

Uniwersalnym i skutecznym sposobem walki z upałami jest klimatyzator przenośny jednoczęściowy. Aby urządzenie dobrze spełniało swoją funkcję, jego moc chłodnicza musi być adekwatna do potrzeb wynikających z powierzchni i wysokości pomieszczenia oraz jego stopnia nagrzewania.

Istotną zaletę stanowi wysoki przepływ powietrza. Podczas wyboru klimatyzatora warto zwrócić szczególną uwagę na sprzęt wyposażony w tryb grzewczy, dzięki któremu klimatyzator będzie przydatny nie tylko latem, jak również w funkcję swing i programator czasu rozpoczęcia chłodzenia. 

Komentarze

  • stuhr 2022-08-22T18:33:21.056Z

    A wiecie że klimatyzatory są źle etykietowane (takie prawo unia europejska wprowadziła)? Nie pokazują rzeczywistego poboru energii, bo mają na to wpływ inne czynniki niż w innych urządzeniach elektrycznych. Spotkałam się z tym, ponieważ widziałam że firma Mateko złożyła wniosek do Komisji Europejskiej o zmianę regulacji prawnych w sprawie etykietowania klimatyzatorów, aby mogły powstawać wysokoenergooszczędne urządzenia i były dobrze oznakowane dla klienta dla którego ekologia jest ważna

    • Paula 2020-11-04T08:24:56Z

      Ja rozważałam taką opcję klimatyzatorów, ale jednak zdecydowałam się na taki montowany naściennie. Wydaje mi się, zę to lepsza opcja, ponieważ powietrze rozchodiz mi się fajnie po cały mieszkaniu,a do tego fachowcy mi to zamontowali, także wiem, ze wszystko prawidłowo działa. Nie wiem czy taki przenośny da rade zadziałać na większej powierzchni ?

      • Tooba.pl 2020-11-04T09:18:01Z

        Im większa moc klimatyzatora tym większą powierzchnię może schłodzić lub ogrzać. Wszystko zależy również od powierzchni mieszkania. Ogólnie: jeśli klimatyzator ma być używany sporadycznie to poleca się kupować tańszy, przenośny. :)