Koszty budowy dachu domu parterowego – zobacz, jak je obniżyć

Budowa dachu wiąże się z kosztem kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku domu parterowego, koszt ten jest jeszcze wyższy ze względu na dużą powierzchnię. Istnieje jednak łatwy sposób na obniżenie nakładów finansowych – nawet o kilkadziesiąt procent.

Dom parterowy z wiązarami. Pas dolny stanowi równocześnie konstrukcję stropu
Dom parterowy z wiązarami. Pas dolny stanowi równocześnie konstrukcję stropu

Obniżamy koszty budowy dachu dzięki… wiązarom z płytkami kolczastymi

Wiązary stanowią podstawową część konstrukcji nośnej dachu. Wiązary mają wiele zalet: są bardzo lekkie, nie stanowią tak dużego obciążenia dla całej konstrukcji domu. Mogą być zastosowane na sporych rozpiętościach, bez konieczności budowy wewnątrz dodatkowych ścian nośnych, podciągów  czy słupów. Wiązary mogą stanowić zarówno więźbę jak i konstrukcję stropu. Wszystko to znacznie obniża koszty budowy domu. Z powyższych względów, wiązary polecane są szczególnie dla domów parterowych.

Pod linkiem znajdują się zdjęcia z realizacji tego typu konstrukcji [sprawdź tutaj].

Wiązary gotowe czy tworzone na placu budowy?

Ze względu na wykonawstwo, dzielimy wiązary na gotowe i tworzone bezpośrednio na placu budowy. Jakie są różnice?

  • Wiązary gotowe (prefabrykowane) – przygotowywane są w zakładzie produkcyjnych i dostarczane są w postaci gotowej do montażu na plac budowy. To najszybszy i najłatwiejszy sposób budowy dachu. Unikamy również w tym przypadku wielu błędów ciesielskich.
  • Wiązary wykonane indywidualne – ich montaż (czyli np. zbijanie) ma miejsce bezpośrednio na placu budowy. Jest to mniej opłacalne i bardziej pracochłonne (oraz czasochłonne) rozwiązanie.

Co to jest więźba z  prefabrykowanych wiązarów ?

Na współczesnym placu budowy coraz więcej elementów jest wykonywanych w sposób przemysłowy. Na przykład beton do zalewania fundamentów czy stropów przyjeżdża z wyspecjalizowanych firm a już rzadko jest wykonywany w betoniarkach na placu budowy. Podobna ewolucja następuje również w ciesielstwie. Więźbę dachową przygotowuje się w elementach, pod dachem, na specjalistycznych maszynach. Potem składa się szybko konstrukcję dachu na placu budowy. Najpopularniejsza technologią stosowana w ciesielstwie przemysłowym polega na wykorzystaniu stalowych płytek z kolcami. Wprasowane w drewno pod naciskiem specjalnych pras tworzą one mocne i trwałe połączenie.

Kiedy stosować wiązary? Jakie są zalety?

Wiązary polecamy stosować przede wszystkim przy prostych konstrukcjach dachu, czyli np. w do budowy dachu jedno- lub dwuspadowego oraz w dachach kopertowych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zastosować wiązary w bardziej skomplikowanych konstrukcjach. W takim przypadku należy dokładnie zweryfikować producenta, aby nie wystąpiły błędy projektowe czy wykonawcze, które mogą być kosztowne. Na stronie http://www.dachymitek.pl/ciekawe-realizacje.php znajdują się ciekawe przykłady nietypowych realizacji o skomplikowanych kształtach (wykonanie i produkcja: firma Mitek).

Kompletna więźba dostarczona w elementach na plac budowy
Kompletna więźba dostarczona w elementach na plac budowy

Wiązary prefabrykowane – dlaczego je polecamy?

Wiązary prefabrykowane projektuje się indywidualnie u producenta. Od producenta otrzymujemy gwarancję zgodności projektu i wykonanych wiązarów. Wykonuje on również wszelkie optymalizacje konstrukcji, z uwzględnieniem np. lokalnych obciążeń śniegiem, wiatrem czy konkretnym pokryciem dachowym. Po doborze indywidualnych parametrów dachu, zaczyna się proces produkcyjny.

Warto podkreślić, że dostawca takich wiązarów to projektant, tartak, hurtownia okuć i cieśla w jednym. Nie ma tu mowy o przerzucaniu odpowiedzialności w razie jakichkolwiek problemów.

Konstrukcja prefabrykowana bardzo często kosztuje o wiele mniej od wykonawstwa we własnych zakresie – możemy znacznie obniżyć koszty budowy dachu, nawet o kilkadziesiąt procent (szczególnie w domach parterowych). Jest to również najszybszy sposób na budowę mocnego dachu. Kolejny atut to oszczędność czasu, ponieważ wszystkie elementy dachu firma dostarcza na plac budowy w formie gotowej do zamontowania. Przy prostym dachu montaż więźby, która stanowi także konstrukcję stropu, to zwykle 1 dzień pracy. Dzięki temu natychmiast możemy zająć się pokryciami dachowymi czy ociepleniem.

Na polskim rynku zdecydowanie najwięcej wiązarów dachowych wykonuje się w technologii światowego lidera w branży – firmy Mitek. Tutaj znajdziecie listę jej autoryzowanych fabryk na terenie Polski - producenci gotowych wiązarów dachowych. Mitek jest naszym wieloletnim partnerem. W jego systemie powstało w Polsce już kilkadziesiąt tysięcy dachów. W dalszej części artykuły prezentujemy kilka zdjęć producenta prosto z placu budowy.

W jaki sposób wiązary dachowe obniżą koszty budowy dachu domu parterowego?

1. Eliminacja stropu betonowego – niższe koszty

W porównaniu do projektów ze stropem betonowym i ułożoną na nim więźbą ciesielską, wiązary dają znaczne oszczędności. Głównie jest to efekt eliminacji kosztownego stropu, a także ścian nośnych wewnątrz i ław fundamentowych pod nimi.

2. Swoboda zagospodarowania przestrzeni

Ponieważ zwykle wiązary opierają się tylko na ścianach zewnętrznych można niemal dowolnie usytuować wewnętrzne ściany. Mogą one być wykonane w taniej technologii lekkiej i bez kosztownej ławy fundamentowej. Można uzyskiwać znaczne otwarte przestrzenie, np. salon o wymiarach 10 m x 10 m.

3. Strych – pożyteczne pomieszczenie gospodarcze

Wiązary można niemal dowolnie kształtować. W taki sposób uzyskujemy dodatkową przestrzeń na strych – pożyteczne pomieszczenie gospodarcze. A dodatkowa przestrzeń zrealizowana znikomym kosztem to kolejne oszczędności w dłuższej perspektywie.

4. Możliwość swobodnego ukształtowania stropu

Dzięki wiązarom można w różny sposób ukształtować sufit np. w salonie. Nie musi być on płaski. W innej technologii budowa sufitu o nietypowym kształcie wygenerowałaby spore koszty dodatkowe. W przypadku konstrukcji gotowej – z fabryki – koszt ten wliczony jest w budowę dachu.

Wnętrze domu – swoboda podziału przestrzeni (ew. nieograniczonej zmiany położenia ścian wewnętrznych w trakcie użytkowania domu)
Mitek
Wnętrze domu – swoboda podziału przestrzeni (ew. nieograniczonej zmiany położenia ścian wewnętrznych w trakcie użytkowania domu)

Wiązary opierają się wyłącznie na ścianach zewnętrznych
Mitek
Wiązary opierają się wyłącznie na ścianach zewnętrznych

Wejście na strych z garażu
Mitek
Wejście na strych z garażu

Więcej realizacji i informacji znajduje się na stronie producenta.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.