Koszty budowy domów w różnych technologiach

Rosnące ceny mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na budowę własnego domu poza granicami miasta. Podczas planowania budowy domu pojawia się problem z wyborem odpowiedniego projektu domu i dogodnej technologii budowy. Od niej bowiem zależy, ile wyniesie nas realizacja marzeń o własnym domu.

Planując budowę własnego domu, zapoznajemy się z różnymi aspektami budownictwa, dzięki którym wybierzemy odpowiedni projekt domu, załatwimy wszystkie niezbędne formalności i znajdziemy właściwą firmę wykonawczą. Podczas przeglądania katalogowych projektów domów zastanawiamy się, czym różnią się poszczególne technologie budowy i jaki jest koszt wykonania domu w każdej z nich.

Wyróżniamy trzy podstawowe technologie budowy domów jednorodzinnych: murowaną, szkieletową oraz z bali drewnianych. Wybierając jedną z nich, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko preferowany styl architektoniczny i wygląd domu, ale przede wszystkim ilość czasu, jaki możemy poświęcić na budowę, sumę, jaką posiadamy na wykonanie domu, oraz to, czy dysponujemy całą kwotą od razu, czy musimy zdecydować się na kredyt. Ponadto ważne są także warunki panujące na działce przeznaczonej pod budowę, a także wymogi i ograniczenia prawne.

Dla porównania kosztów budowy domów w poszczególnych technologiach przygotowaliśmy szacunkową wycenę realizacji trzech projektów o zbliżonym kształcie bryły, podobnej funkcjonalności oraz powierzchni użytkowej. Z analizy wynika, że koszt budowy domu o powierzchni użytkowej około 150 m² wynosi:

 • w technologii murowanej: 334 tys. zł netto,
 • w technologii szkieletowej: 323 tys. zł netto,
 • w technologii z bala: 391 tys. zł netto.

Zatem budowa domu w technologii szkieletowej jest tańsza od murowanej o 3,4%, zaś za wykonanie domu z bali jest zapłacimy o 17% więcej niż domu tradycyjnego.

Technologia murowana

W Polsce tradycyjną technologią budowy domów jest technologia murowana. Jej popularność wynika z faktu, że domy murowane są wytrzymałe, niepalne, odporne na działanie pleśni, owadów oraz gryzoni, zatem buduje się je dla kilku pokoleń. Stabilna konstrukcja murowana umożliwia uzyskanie znacznych rozpiętości stropów, co otwiera nieograniczone możliwości przed architektem. Ogromną zaletą jest dostępna na rynku szeroka oferta gotowych projektów domów murowanych, dzięki czemu każdy inwestor może wybrać właściwy spełniający jego oczekiwania pod względem preferowanej architektury oraz funkcjonalności. Ponadto na korzyść tej technologii przemawia także łatwość dostępu do

materiałów budowlanych oraz duża liczba firm wykonawczych specjalizujących się w budowie domów murowanych. Realizację domu murowanego można rozłożyć na kilka lat, budując etapami w miarę pozyskiwania środków pieniężnych. Nie trzeba mieć od razu całej sumy pieniędzy.

Szacunkowy koszt budowy domu murowanego według projektu Osiek 5 to 334 tys. zł netto. Projekt przedstawia standardowy dom o powierzchni 161,88 m² z poddaszem użytkowym oraz dobudowanym garażem i kotłownią. Taka prosta bryła jest stosunkowo często poszukiwana przez inwestorów. Koszt wykonania stanu surowego otwartego to 152 tys. zł netto, wykończenia wewnętrzne i zewnętrzne będą kosztowały około 130 tys. zł, zaś za przeprowadzenie robót instalacyjnych i elektrycznych zapłacimy około 58 tys. zł netto. Możemy zatem uogólnić, że cena jednostkowa 1 m² powierzchni użytkowej budynku to 2 096 zł.

Technologia szkieletowa

Domy w technologii szkieletowej zawierają trwałą i szybką w montażu konstrukcję ze szkieletu drewnianego. Oprócz wykonania fundamentów budowa domów szkieletowych nie wymaga przeprowadzenia żadnych mokrych prac, czyli betonowania i murowania, z tego względu domy szkieletowe można zrealizować w bardzo szybkim tempie, nie zważając na porę roku. Lekka konstrukcja oparta na drewnianych słupach złożona jest z ekologicznych i zdrowych materiałów. Dom szkieletowy można łatwo modernizować i rozbudować bez kłopotliwego kucia ścian i stropów. Zaletą tej technologii jest bardzo dobra ochrona cieplna domu trudna do uzyskania podobnym kosztem w innych technologiach. Ekonomiczna eksploatacja domu szkieletowego jest związana przede wszystkim z faktem, że można go ogrzać w bardzo szybkim tempie. Dom szkieletowy ponadto można dowolnie wykończyć. Jeśli preferujemy styl tradycyjny, warto zastosować drewnianą okładzinę, istnieje jednak możliwość obmurowania i wykończenia tynkiem, dzięki czemu dom szkieletowy z zewnątrz będzie wyglądał jak murowany.

Z uwagi na to, że 70% budynku powstaje w hali produkcyjnej, a montaż elementów jest bardzo szybki, nie ma możliwości rozłożenia budowy domu szkieletowego na etapy. W związku z tym inwestor decydujący się na budowę domu w szkielecie drewnianym musi mieć przygotowaną całą sumę pieniędzy. Wykonaniem zajmuje się wyspecjalizowana firma przygotowująca elementy konstrukcji, zatem nie ma możliwości poczynienia oszczędności w zakresie budowy systemem gospodarczym.

Koszt budowy domu parterowego o powierzchni użytkowej wynoszącej 155,32 m² z poddaszem użytkowym i dobudowanym garażem na podstawie projektu Osiek 88 będącego wariantem wyżej opisanego projektu wynosi 323 tys. zł netto. Cena wykonania stanu surowego otwartego to 182 tys. zł netto. Za wykończenie wewnętrzne i zewnętrzne zapłacimy w tym przypadku 89 tys. zł, zaś za roboty instalacyjne i elektryczne w sumie 53 tys. zł netto. Cena jednostkowa 1 m² powierzchni użytkowej budynku wynosi zatem 2 078 zł, czyli jest niższa niż domu murowanego. Należy wziąć pod uwagę fakt, że projekt ten zawiera zadaszony taras, którego nie ma w projekcie domu murowanego, co dodatkowo podnosi koszt inwestycji.

Domy z bali

Zaletą domów z bali jest budowa z naturalnego surowca posiadającego zdolność do samoregulacji wilgotności, który stwarza niepowtarzalny i trudny do uzyskania w innych technologiach mikroklimat wnętrza korzystnie wpływający na zdrowie. Ściany zewnętrzne domu z bali można pozostawić bez żadnego dodatkowego wykończenia, odsłaniając naturalne piękno drewna. Przyjazny dla środowiska materiał budowlany zapewnia dobrą ochronę cieplną domu oraz niskie koszty eksploatacyjne. Drewno jest surowcem trwałym, który odpowiednio zabezpieczony jest niepalny, a poza tym

dobrze chroni przed hałasem. Zaletą jest przede wszystkim krótki czas budowy, jednak konieczne jest zatrudnienie wykwalifikowanej firmy wykonawczej specjalizującej się w budowie domów w tej technologii, gdyż niepoprawne wykonanie może mieć wpływ na zmniejszenie ognioodporności i trwałości.

Zaawansowana technika pozyskiwania drewna, jego obróbki oraz konieczność precyzyjnego montażu elementów sprawiają, że budowa domu z bali jest droższa od domów w innych technologiach. Koszt wybudowania domu Osiek dw. z garażem o powierzchni użytkowej wynoszącej 145,76 m² wynosi 391 tys. zł netto. Za wykonanie tego domu do stanu surowego otwartego zapłacimy 248 tys. zł, wykończenie go wyniesie nas 102 tys. zł, zaś koszt robót instalacyjnych oraz elektrycznych będzie wynosił 42 tys. zł. Podsumowując, można przyjąć, że cena jednostkowa 1 m² powierzchni użytkowej budynku wynosi 2 624 zł.

Co wpływa na koszt budowy domu?

Powyżej przedstawiona wycena sporządzona została z uwzględnieniem średnich cen rynkowych z początku 2011 r. Kosztorys przedstawia orientacyjny koszt budowy domu, lecz należy pamiętać, że wycena zawarta w nawet najdokładniejszym kosztorysie może się różnić od rzeczywistego kosztu budowy. Ostateczna cena zależy od wielu czynników. Decydująca jest nie tylko technologia wykonania.

W kosztach ogólnych niemały udział ma styl architektoniczny budynku. Prosta bryła przykryta dwuspadowym dachem będzie tańsza w realizacji niż wykonanie domu z dachem wielospadowym ozdobionym lukarnami. Poza tym dom podpiwniczony będzie droższy od niepodpiwniczonego. Elementy takie jak przypory, zadaszenia, kolumny mają duży wpływ na całość kosztów inwestycji. Zatem im prostszy budynek pod względem detali architektonicznych, tym jego realizacja będzie tańsza.

Jednym z ważniejszych czynników wpływających na koszt inwestycji jest lokalizacja i region kraju, w jakim zdecydujemy się wybudować dom. Największe koszty poniesiemy, budując dom w centrum dużego miasta, zaś mniej nas wyniesie budowa na wsi lub w małych miasteczkach. Taniej będzie także, jeśli zatrudnimy okoliczną firmę wykonawczą z małego miasta niż firmę o zasięgu ogólnopolskim. W kosztorysach przewidziano budowę systemem zleconym, która jest dużo droższa. Oszczędności na budowie mogą wynikać zatem z wykonania części prac systemem gospodarczym lub zatrudniając ekipy budowlane na poszczególne etapy prac.

Należy pamiętać, że w wymienionych wyżej projektach – jak w wielu projektach katalogowych – przewidziano droższe elementy wykończeniowe, na przykład okna drewniane oraz pokrycie dachu dachówką ceramiczną. Możemy zatem sporo zaoszczędzić, jeśli zamienimy materiały zaproponowane w projekcie na inne, tańsze. Region kraju, w jakim budujemy dom, ma niebagatelny wpływ nie tylko na koszty robocizny, ale także na cenę materiałów budowlanych. Materiały do budowy domu będą droższe w sklepach warszawskich niż w innych częściach Polski. Przy zakupach większej ilości materiałów możemy często uzyskać także bezpłatny dowóz na miejsce budowy.

Proponowane dla Ciebie

Komentarze

 • ciekawy 2014-07-18T05:15:48Z

  pytanie do budowlańa- czyli mozna przyjać że wszystkie szacowane koszty w każdym porojekcie są zawyżone o 30%.mówimy o materiałach i robociznie?

  • budowlaniec 2014-01-14T22:02:44Z

   cena na podstawie średnich cen, tak naprawde jest zawyzona o 30%

   • fafa 2014-01-09T16:31:50Z

    60tys netto za instalacje elektryczną i sanitarną? hmmm. ładne ma ktoś ceny...

    • ciekawa 2013-09-25T15:25:25Z

     kto jest autorem tego artykułu?