Koszty ocieplenia domu – jak wygląda praktyka?

Ocieplenie ścian zewnętrznych wykonuje się najczęściej wełną skalną lub styropianem. Cena samego styropianu jest nieznacznie niższa niż wełny skalnej, jednak obliczając całkowity koszt ocieplenia domu, trzeba brać po uwagę wszelkie inne koszty, a także inne cechy poszczególnych materiałów. Izolacja z wełny skalnej, pomimo iż jest nieco droższa od izolacji ze styropianu, daje nam szereg dodatkowych korzyści.

Koszty ocieplenia domu
Koszty ocieplenia domu

Jeśli porównamy faktyczny koszt ocieplenia budynku, uwzględniając cenę wszystkich elementów systemu, okaże się, że ocieplenie wełną skalną i styropianem nie różni się aż tak bardzo. Choć cena ocieplenia wełną skalną jest nieco wyższa, to przemawia za nią lista dodatkowych korzyści: zyskujemy trwałe i odporne ocieplenie na lata, poprawiamy bezpieczeństwo pożarowe całego domu i komfort akustyczny budynku, co staje się coraz istotniejsze dla mieszkańców. Mieszkamy w domu o korzystnym mikroklimacie w pomieszczeniach, bez grzybów i pleśni.

Ile kosztuje ocieplenie w wełny skalnej?

Koszt wełny skalnej (ocieplenie o grubości 10 cm) wraz z jej montażem wynosi od 137 do 159 zł (netto) za m². Dla porównania koszt ocieplenia domu styropianem o podobnej grubości wynosi od 128 do 152 zł (netto) za m².

Ceny robocizny są różne, przede wszystkim w zależności od rejonu Polski, w jakim modernizujemy dom. Koszt całego ocieplenia w dużym stopniu zależy też od rodzaju i grubości tynku, którym zostanie wykończona elewacja.

Pamiętajmy więc, by porównując koszt ocieplenia systemami na różnych materiałach izolacyjnych, nie brać pod uwagę jedynie ceny samego materiału i robocizny. Ważne są cechy tych materiałów korzyści, jakie nam dają.

Trwałość ocieplenia

Inwestując w ocieplenie domu, wybierajmy rozwiązania na minimum 40 lat. Takim materiałem izolacyjnym jest bez wątpienia wełna skalna – trwała, dająca izolację termiczną, a przy tym zapewniająca ochronę przed ogniem, wilgocią i hałasem. Wełna skalna jest także materiałem paroprzepuszczalnym, nie przyczynia się więc do rozwoju pleśni i grzybów. Co istotne, wełna skalna nie traci swoich właściwości nawet po 55 latach użytkowania.

Skąd tak dobre parametry wełny skalnej? Wynikają one z surowców użytych do jej produkcji. To izolacja wykonana w 97% z naturalnej skały, jest więc niepalna, niezwykle odporna na ściskanie, nie zmienia się z upływem czasu, chroni przed ogniem, wilgocią czy pleśnią. Jest dostępna w formie płyt, rolek i granulatu o różnej gęstości i wielkości, dlatego nadaje się do ocieplenia każdego elementu budynku – dachu, poddasza, podłóg i stropów, ścian zewnętrznych, ścian działowych oraz instalacji.

Jaką izolacyjność cieplną powinny mieć przegrody po termomodernizacji?

Zgodnie z obowiązującymi Warunkami Technicznymi minimalne wymagania izolacyjności cieplnej dla przegród wynoszą: dla ścian współczynnik U<0,23 W/m2K, dla dachów U<0,18 W/m2K, dla podłóg U<0,30 W/m2K. By osiągnąć takie parametry, należy odpowiednio dobrać grubość materiału izolacyjnego. Jeżeli do ocieplenia domu wybierzemy wełnę skalną ROCKWOOL, to będziemy mogli skorzystać z bardzo pomocnego narzędzia zwanego Standard ROCKWOOL, oferującego rozwiązania ułatwiające dobór odpowiednich produktów i ich grubości do odpowiednich przegród.

Uwaga! Już w pierwszym sezonie grzewczym po termomodernizacji rachunki za ogrzewanie będą niższe nawet o 2/3.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.