Kuchnia z wyspą - dlaczego warto się na nią zdecydować?

Zamiast tradycyjnej zabudowy ściennej w kuchni coraz częściej spotyka się tzw. wyspę, czyli segment mebli umieszczony w centrum całego pomieszczenia. Przyjęło się, że taki sposób aranżacji kuchennej przestrzeni sprawdza się wyłącznie w większych posiadłościach i domach, gdzie metraż pozwala na tego typu organizację wnętrza. Jednak kuchnia z wyspą sprawdza się również w mieszkaniach w bloku, a nawet kawalerkach! Jakie są zalety takiej aranżacji w kuchni? Na co zwrócić uwagę, jeśli planujemy wyspę kuchenną? Oto porady stylistki Homebook.pl!

Kuchnia z wyspą - modna i praktyczna zabudowa

“To, co bez wątpienia warto podkreślić - kuchnia z wyspą doskonale sprawdza się w mniejszych mieszkaniach, nie tylko w domach jednorodzinnych” - mówi Zuzanna Radek z wnętrzarskiego portalu Homebook.pl - “Taki rodzaj aranżacji pozwala połączyć w jednym pomieszczeniu kuchnię z jadalnią, co w przypadku małych przestrzeni jest ogromną zaletą”. Trudno się nie zgodzić - przy wyspie wystarczy ustawić hokery, aby stworzyć blat kuchenny ze stołem. Sam pulpit na środku może pełnić inne funkcje, na przykład przestrzeni, gdzie przygotowujemy posiłki czy przyjmujemy gości przy lampce wina, zanim udamy się jadalni na główny posiłek. Marzy nam się wyspa kuchenna? Oto najważniejsze porady aranżacyjne!

Przede wszystkim metraż

Wyspa kuchenna sprawdzi się w głównej mierze w ustawnym kuchniach, najlepiej o kwadratowym lub prostokątnym rozkładzie, który pozwala na centralne zagospodarowanie przestrzeni. “Zapomnijmy o nieustawnych pomieszczeniach w bloku, czyli wąskich pokojach z wnękami” - tłumaczy Zuzanna - “Wyspa kuchenna potrzebuje przestrzeni z każdej strony, aby mogła spełniać swoje podstawowe funkcje”. Gdzie możemy zatem postawić wyspę? Albo w mieszkaniu połączonym z jadalnią, albo w przestronnej kuchni w domku jednorodzinnym - w przeciwnym razie kuchnia z wyspą będzie zaburzać aranżację całego pomieszczenia. Powinniśmy mieć dostęp z każdej strony segmentu, aby w pełni wykorzystać potencjał zabudowy.

Wydzielmy dobrze stefy

“Kuchnia z wyspą to świetny sposób na podzielenie kuchni pod względem funkcji” - mówi specjalistka - “Najczęściej przy wyspie znajdziemy zlew kuchenny, szeroki blat roboczy oraz zmywarkę. Centralny segment dla wielu stanowi przestrzeń wstępnej obróbki i przygotowań składników, ich mycia, a także zmywania naczyń. Równolegle na ścianie zobaczymy piekarnik, płytę grzejną oraz inne przedmioty AGD, czyli kolejne etapy kuchennych zmagań, które wiążą się z cieplną obróbką składników”. W ten sposób zaprojektowana kuchnia pozwala szybko przygotować posiłek, dzięki logicznie zaaranżowanej przestrzeni. W prosty sposób możemy zaoszczędzić na bezsensownych ruchach w kuchni. W tym przypadku wstępny etap przygotowania dania znajduje się przy wyspie, a wykończenie - przy ściennej kondygnacji.

Dobra aranżacja wyspy to podstawa

“Pamiętajmy, aby wyspa współgrała z pozostałym wystrojem kuchni - zwłaszcza jeśli mówimy o kuchni otwartej na jadalnię i salon” - komentuje Zuzanna - “Wysokość blatu powinna być dostosowana do naszych wymagań, ale również odpowiednia dla gości, jeśli będą oni przesiadywać przy wyspie na hokerach barowych”. Całość estetycznie musi być spójna ze ścienną zabudową. Strona wychodząca na zewnątrz w kuchni połączonej z jadalnią powinna być zawsze elegancka i reprezentacyjna. Jeśli zatem planujemy otwarte regały i szafki, ich zawartość musi być nienaganna i uporządkowana, aby widok z jadalni cieszył oko zarówno domowników, jak i gości.

Planujesz kuchnię z wyspą? Nie wiesz, jaka będzie idealna do stylu Twojego mieszkania czy domu? Szukasz inspiracji wnętrzarskich? Jaka kuchnia z wyspą najlepiej się prezentuje - skandynawska, nowoczesna, a może prowansalska? Jeśli szukasz inspiracji i porad specjalistów, koniecznie zajrzyj na Homebook.pl!

Proponowane dla Ciebie

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.