Kupujemy domek narzędziowy do ogrodu

Mały, zamykany domek to duże udogodnienie w ogrodzie. Możemy schować tam rower, kosiarkę i narzędzia ogrodnicze. W niektórych przypadkach też możliwe jest urządzenie w środku całkiem przytulnej przestrzeni do odpoczynku latem. Skąd wziąć taki domek ogrodowy? Na szczęście, w dzisiejszych czasach za całkiem niewielkie pieniądze możemy kupić sobie gotowy model, który dotrze na naszą działkę w postaci części przeznaczonych do samodzielnego złożenia. Konstrukcje tego typu składa się jak domek z klocków: podążając za instrukcją, prace można zamknąć już w kilka godzin. Poniżej postaramy się pokazać, co znaleźliśmy w sklepach - domki drewniane, z nowoczesnych wykończeń blaszanych lub z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Jest na co popatrzeć!

Nasz przegląd rozpocznijmy od nieśmiertelnego drewna - domki z drewnianych desek lub bali kojarzą się w naszym klimacie bardzo przytulnie. Najczęściej buduje się z drewna sosnowego lub świerkowego: jest względnie tanie, a jednocześnie zachowuje wystarczającą odporność na warunki atmosferyczne panujące w naszej szerokości geograficznej, czyli okresowe mrozy, sięgające nawet minus 25 stopni Celsjusza, czy też nagłe zmiany temperatury w okresach przejściowych, takich jak jesień i wiosna. Niestety jednak, o żadnym drewnie nie możemy powiedzieć, że jest to surowiec odporny na działanie wilgoci - na szczęście jednak w sklepach standardem już powoli staje się, że domki drewniane do ogródków produkuje się z drewna impregnowanego, długo suszonego, a dodatkowo: zalakierowanego nieprzemakalną warstwą ochronnego preparatu. Drewniane domki powinny obowiązkowo stanąć w ogrodzie na podstawie zabezpieczającej drewnianą konstrukcję domku przed wchłanianiem wilgoci z podłoża. 

Domek drewniany
Ogrodosfera
Domek drewniany

Drewniane domki ogrodowe wyglądają szczególnie urokliwie. Na zdjęciu powyżej mamy małą budkę na narzędzia, z solidnym dachem. Konstrukcję wyposażono w niewielką wiatkę, dzięki czemu domek służy też przechowywaniu drewna, lub zamiennie - rowerów lub wózków dla dzieci. Zwróćmy uwagę, że domek nie ma styczności z surowym podłożem: ustawiono go na betonowej podstawie z elementów pobudowlanych. Taki podest nietrudno zorganizować, a jest niezwykle przydatny dla przedłużenia żywotności drewnianych ścian domku.

Domek narzędziowy Aster
Ogrodosfera
Domek narzędziowy Aster

Domki drewniane można pomalować na dowolny kolor farbą służącą do barwienia drewna. Jeśli dodatkowo zadbamy o dodanie do nich elementów dekoracyjnych, takich jak ozdobne kratki oraz jeśli zadbamy o urządzenie im ładnego otoczenia, wówczas mogą stać się prawdziwą ozdobą ogrodu. Na zdjęciu: model wyposażony w dwuspadowy dach, zbudowany ze świerku, wyposażony w pojedyncze drzwi z okienkiem.

Domek narzędziowy z drewnianą podłogą
Ogrodosfera
Domek narzędziowy z drewnianą podłogą

Nowoczesne, kompaktowe domki z drewna wyposażone są w drewnianą podłogę. Podłoga z reguły zbudowana jest z grubszych desek niż siany. Dodatkowo, warto pokusić się o rozłożenie na niej maty chroniącej nawierzchnię przed zarysowaniem. Na zdjęciu powyżej model o powierzchni 5, 25 m². lekki spadek dachu umożliwia odpływanie wody deszczowej po opadach. Szerokie, podwójne drzwi sprawiają, że jest to idealny domek magazynowy, do którego można wprowadzać większe sprzęty ogrodowe, meble i sprzęt sportowy. 

Domki narzędziowe z tworzyw sztucznych

Zdecydowanie mniej kłopotliwe w utrzymaniu są domki z tworzyw sztucznych. W sklepach znajdziemy różnej wielkości zamykane konstrukcje z tworzyw polipropylenowych, a ich zewnętrzna nawierzchnia pokryta jest farbami, które nie blakną. Dodatkowo, dzięki starannym elementom wykończeniowym, domki tego rodzaju sprawiają wrażenie bardzo schludnych. Popatrzmy na model poniżej: 

Domek narzędziowy z tworzywa sztucznego Keter
Ogrodosfera
Domek narzędziowy z tworzywa sztucznego Keter

Domek ogrodowy z tworzyw sztucznych marki Keter. Za ciekawy efekt wizualny odpowiadają pomalowane na ciemniejszy kolor dwuskrzydłowe drzwi. W górnych partiach frontowej ściany widzimy wywietrzniki, które zapewniają zdrową cyrkulację powietrza. Drzwi wyposażone są w zamek umożliwiający zabezpieczenie wnętrza domku przed złodziejami. 

Niestety jednak, domki tego rodzaju nie są wciąż w Polsce tak popularne, jak na przykład w Wielkiej Brytanii. Zalet domków z tworzyw sztucznych, na tle domków z drewna, jest wiele - szczególnie w wymiarze praktycznym. Przede wszystkim, domki nie butwieją, nie poddają się atakom grzybów ani nie ulegają zawilgoceniu. Gdy nadchodzi wiosna, właściciele domków drewnianych muszą zakasać rękawy i zabierać się do żmudnej pracy odgruzowywania drewna z wszelkiego rodzaju naleciałości. Nierzadko trzeba też wymieniać całkiem zniszczone elementy, które nie przetrwały mrozów, naprzemiennie działającego deszczu z wysuszającym słońcem. 

Domek Shylight
Ogrodosfera
Domek Shylight

Na zdjęciu powyżej: domek Skylight, wykonany z paneli poliwęglanowych, które w strefie dachu są półprzepuszczalne dla promieni słonecznych, doświetlając wnętrze domku. Dzięki temu, w domkach tego typu, mimo braku okien, nie ma potrzeby instalowania dodatkowych okien. 

Tego problemu nie ma w przypadku domków z tworzyw sztucznych. Dodatkowe zalety domków plastikowych to oczywiście prosty montaż i niska waga. Im domek jest lżejszy, tym łatwiej przeniesiemy go w inne miejsce. Podobne właściwości posiadają domki metalowe. Mimo, że mają nieco wyższą wagę niż domki plastikowe, warto się im przyjrzeć ze względu na równie wysoką wygodę użytkowania, a także, w przypadku nowoczesnych małych domków blaszanych z metalową konstrukcją - bardzo efektowny wygląd.

Metalowe i blaszane domki ogrodowe na narzędzia

O ile jeszcze do niedawna pomysł stawiania w ogrodzie domku z blachy wydawał się karkołomny, to już dziś, gdy mamy do dyspozycji ofertę bardzo nowoczesnych produktów o zmyślnym projekcie, warto się nad metalowymi domkami zastanowić. Przede wszystkim, producenci oferują modele wolne od przegrzewania, które jest największą bolączką obiektów wykonanych z metali/blachy. Nowoczesne domki metalowe mają sprawne systemy wentylacyjne, które odprowadzają nadmiar skumulowanego latem ciepła w takim domku. Poza tym, ich ścianki i dachy pokryte są substancjami odbijającymi w pewnym stopniu nadmiar promieniowania słonecznego. Warto przy tym wszystkim też pamiętać, że modele blaszane należy ustawiać w tych miejscach w ogrodzie, które nie są maksymalnie wyeksponowane na słońce. 

Domek Yardmaster
Ogrodosfera
Domek Yardmaster

Domek Yardmaster
Ogrodosfera
Domek Yardmaster

W modelu widocznym powyżej zainstalowano drzwi przesuwne, w których znajduje się klamka wyposażona w zamek na klucz. Dla wygody, domek postawiono na wyrównanym, wybetonowanym podłożu. 

Podsumowanie

Warto poświęcić szukaniu dobrego domku ogrodowego taką ilość czasu, ile będzie to wymagane, aby znaleźć model odpowiadający naszym potrzebom. Popatrzmy na doświadczenia innych, przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi oraz spróbujmy przewidzieć, do czego dokładnie ów domek będzie nam służył. Dzięki temu dobierzemy odpowiedni rozmiar, rodzaj zadaszenia, zdecydujemy, czy potrzebne będzie nam dodatkowe oświetlenie. Warto też zwrócić uwagę na efekt wizualny: domki ogrodowe najczęściej graja pierwsze skrzypce w aranżacji przestrzeni przydomowej.

Modele widoczne na zdjęciach to gotowe domki narzędziowe ze sklepów ogrodniczych.

Na filmie poniżej zobaczymy, jak wygląda składanie domku plastikowego kupionego w jednym ze sklepów:  

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.