Magazynowanie energii wyprodukowanej za pomocą fotowoltaiki - jak to wygląda w praktyce?

Coraz więcej osób prywatnych i firm decyduje się na nowoczesne rozwiązania związane z energią, w tym przede wszystkim na panele fotowoltaiczne. Darmowy prąd otrzymywany z energii słonecznej jest nie tylko doskonałym sposobem na niezależność energetyczną, dbanie o ekologię, ale również stwarza możliwość odsprzedawania nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci energetycznej i tym samym zarabianie na tym. Jak jednak można magazynować wyprodukowaną energię?

Fotowoltaika - prąd ze słońca
Fotowoltaika - prąd ze słońca

Fotowoltaika w skrócie, czyli energia ze słońca

Fotowoltaika to nowoczesny sposób na przetwarzanie energii pochodzącej ze słońca w dobrze nam znany prąd elektryczny. W dużym skrócie pomysł ten oparty jest o specjalistyczne instalacje. Zwykle na dachach budynków (lub na wolnych przestrzeniach działek) ustawia się konstrukcje wyłapujące światło słoneczne. Konstrukcje takie to przede wszystkim same panele fotowoltaiczne, które spięte są w jeden organizm i podłączone do inwertera. Inwerter, zwany także falownikiem, przekształca energię pochodzącą z naszej najbliższej gwiazdy w prąd elektryczny. Całość podpięta jest do naszej domowej instalacji.

W ten sposób korzystamy z bardzo ekologicznego źródła energii, jednocześnie odcinając się od klasycznych dostawców, rachunków, faktur oraz galopujących cen. Jeśli chcemy, możemy zdecydować się na prosty system, bez akumulatorów i konsumować energię na bieżąco, ale jeśli pragniemy również trochę na tym zarobić, możemy nadwyżki wyprodukowanego prądu sprzedawać do zakładu energetycznego. Mała instalacja (do 50 kW), na którą nie trzeba rozbudowanych umów i specjalnych pozwoleń posłuży raczej naszym bieżącym potrzebom, ale nawet na niej da się zarobić. Jeśli jednak zdecydujemy się na większe rozwiązanie rynek jest w tej chwili bardzo na to otwarty. Coraz więcej osób decyduje się zatem na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu swojego domu, lub firmy. By jednak w pełni zapanować nad ewentualnymi zapasami potrzebne nam będą akumulatory.

Magazynowanie energii z fotowoltaiki - po co?

Magazynujemy energię, żeby:

  • Mieć jeszcze większą niezależność i dysponować stałym dostępem do darmowego prądu również w momentach, kiedy nie zachodzi jego produkcja, np. w nocy, czy w chwilach, w których nie ma tak dużo słońca.
  • Wpłynąć na jeszcze efektywniejsze wykorzystanie jej, ale również sprzedaż nadwyżek. W ten sposób stajemy się prosumentem (więcej na ten temat - kliknij tutaj). Słowo to jest syntezą dwóch wyrazów: konsument i producent. Ze zbitek owych terminów powstała nowa kategoria, oznaczająca kogoś, kto nie tylko konsumuje, ale i produkuje energię. Obecne prawo uregulowane jest w sposób bardzo przejrzysty i korzystny dla każdego, kto zdecyduje się na taką formę użytkowania fotowoltaiki.
  • Mieć zabezpieczenie na wypadek awarii. Szczególnie dotkliwe są nagłe awarie, na przykład na terenach małych zakładów rolniczych. Podłączonemu do dojarek bydłu nie da się wytłumaczyć, że jest awaria prądu.

Jak gromadzić energię z fotowoltaiki?

Oczywiście w stosownie dobranym akumulatorze. Akumulator jest wszechobecnym i bardzo istotnym komponentem wielu współczesnych urządzeń i wielu systemów. To rodzaj ogniwa galwanicznego wielokrotnego użytku. Służy on do magazynowania oraz oddawania energii elektrycznej. Jego działanie opiera się na specjalnej konstrukcji. Akumulatory spotykamy w samochodach, w smartfonach i w wielu innych urządzeniach. Akumulatorami są również popularne ostatnimi czasy powerbanki, gdyż działają na podobnej zasadzie.

To jak długo akumulator nam posłuży zależy nie tylko od jego klasy i rodzaj, ale również od sposobu w jaki się z nim obchodzimy. Wszystkie akumulatory, z czasem, tracą swoje właściwości. Jednak im lepszy i lepiej wykonany, tym dłużej nam posłuży. Jeśli więc myślimy o doborze stosownego urządzenia pod kątem fotowoltaiki, powinniśmy rozważyć wszystkie dostępne opcje, w sposób analityczny i rozsądny. Nasz wybór zaważy bowiem, w późniejszym czasie, na eksploatacji urządzeń. Dlatego pamiętajmy o zasadzie, że chytry traci dwa razy. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jak już wspomniano wyżej, na rynku mamy wiele ofert licznych firm zajmujących się fotowoltaiką od a do z. Wśród nich wyróżniającym się graczem jest Stilo Energy. Przede wszystkim jest to przedsiębiorstwo ustawiające się frontem do potrzeb klienta i oferujące pełen zakres usług: od wsparcia doradczo-prawnego, na techniczno-realizacyjnym skończywszy. Podpowie nam nawet jak zdobyć dotacje rządowe. A warto o tym aspekcie pamiętać, gdyż obecnie wszelkie mądre ekologiczne rozwiązania są współfinansowane. Nie będzie więc sytuacji, w której zobowiązani będziemy sfinansować wszystko.

Obecnie bardzo wspiera się zarówno prywatnych konsumentów, jak i biznesmenów, którzy z powagą traktują Odnawialne Źródła Energii. Powietrze na naszej planecie jest i tak już w kiepskiej kondycji. Trzeba więc zrobić wszystko, co w naszej mocy, by realnie zadbać o przyszłość naszej planety. Jeszcze nie jest za późno, choć ciągle balansujemy na krawędzi. Z całą pewnością jednak, realne podejście, oparte o nowoczesne rozwiązania może okazać się bardzo pomocne.

Komentarze