Mieszkaj wygodnie, oszczędzaj mądrze – projekty domów energooszczędnych

Wybór domu energooszczędnego wiąże się czasem z niepewnością natury ekonomicznej, gdyż koszty budowy takiego domu przewyższają nakłady na wzniesienie standardowego budynku. To prawda, że projekty domów energooszczędnych mogą być nieco droższe, jednak w ogólnym rozrachunku koszty włożone standard budowy zwracają się z dużą nawiązką. O czym trzeba pamiętać budując dom energooszczędny?

 
Dom przy Przyjemnej 26 bis
Dom przy Przyjemnej 26 bis

Po pierwsze rzetelność

Projekty domów energooszczędnych mają za zadanie przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii, a przy tym redukcji kosztów eksploatacji budynku. Aby tak się stało, wszystkie prace powinny być przeprowadzone przez posiadającą odpowiednie doświadczenie ekipę, która wykona montaż niezbędnych elementów korzystając z wysokiej jakości materiałów budowlanych. Prace budowlane, jak stolarka otworowa (zwłaszcza tzw. „ciepły montaż” z użyciem paroizolacyjnych taśm), czy eliminacja liniowych mostków termicznych, muszą być przeprowadzone precyzyjnie, gdyż brak dokładności skutkować będzie stratami ciepła i w efekcie zniweczy sens energooszczędnego budownictwa.

Jaki projekt domu będzie najlepszy?

Aby zmaksymalizować oszczędność energii, kluczowy jest dobór odpowiedniego projektu domu. W zależności od tego, jakim metrażem działki dysponujemy, jakie są nasze preferencje i budżet, możemy zdecydować się na projekt domu z poddaszem lub projekt domu parterowego. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki projekt domu, najlepiej spełni nasze oczekiwania, dobrze zasięgnąć rady u źródła, czyli u samego projektanta domu. Usługę taką oferują niektóre biura architektoniczne, na przykład GALERIADOMOW.PL, gdzie bez problemu porozmawiamy z autorem projektu, który chętnie rozwieje nasze wątpliwości dotyczące wszelkich szczegółów konstrukcji i architektury projektu.

Dom przy Modrzewiowej 17
Dom przy Modrzewiowej 17

Energooszczędność? Naturalnie!

Najpopularniejsze energooszczędne projekty domów charakteryzują się zwartą formą, nieskomplikowanym planem (najczęściej jest to kwadrat lub prostokąt) oraz ograniczeniem elementów wychodzących poza główną bryłę budynku i w konsekwencji powodujących straty ciepła, jak balkony, czy garaże. Także ekspozycja otwartej przestrzeni dziennego pobytu na południową stronę z pewnością pomoże zaoszczędzić na ocieplaniu pomieszczeń, jako że naturalne światło będzie pracować jako samoistny czynnik grzewczy. Projekty domów z wejściem od południa to często wybierany wariant wśród domów energooszczędnych. To samo dotyczy kuchni, która, jeśli znajduje się od południa, powinna być wyposażona w panoramiczne, najlepiej narożne okna wpuszczające dużo światła. Należy pamiętać, że projekt każdego domu energooszczędnego powinien spełniać wymogi techniczne według normy WT 2021.

Dom przy Bukowej 9
Dom przy Bukowej 9

Co jeszcze można zrobić?

Dodatkowo, straty ciepła można ograniczyć montując systemy zewnętrzne dzięki którym efektywnie i oszczędnie ogrzejemy nasz dom. Dobrym pomysłem są rekuperatory, czyli nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej, które nie dość, że zapewniają nam świeże powietrze, to jeszcze generują spore odzyski ciepła. Warto pomyśleć także kolektorach słonecznych umożliwiających podgrzewanie wody na użytek gospodarstwa domowego, lub zastanowić się nad panelami fotowoltaicznymi, dzięki którym samodzielnie wytworzymy energię elektryczną.

Docieplanie to kolejny kluczowy punkt w oszczędnościach płynących z energooszczędnego domu. Zapobiegniemy utracie ciepła montując rolety zewnętrzne, decydując się na dodatkową warstwę izolacji termicznej i zwracając szczególną uwagę na parametry energetyczne wybieranych materiałów. Także gazowy kocioł grzewczy, z zamkniętą komorą spalania, pomoże zoptymalizować gospodarkę energetyczną naszych czterech ścian. Nie zapominajmy także o szybach. Te najbardziej energooszczędne charakteryzują się parametrem U poniżej 0,9W/m²K. Im niższy współczynnik, tym lepiej dla naszych okien i ciepła naszego domu.

Jak widać, jest wiele sposobów na rozsądne planowanie gospodarką energetyczną naszych domów. Gotowe projekty domów energooszczędnych to nie tylko długofalowa inwestycja, którą doceni nasz portfel, ale także wyraz troski o naszą planetę, gdyż rozwiązania energooszczędne często wykorzystują odnawialne źródła energii zamiast tych tradycyjnych. Budowa domu energooszczędnego to decyzja, którą warto przemyśleć. Analiza za i przeciw powinna wyjść na korzyść eko domów. To komfort, wygoda, większa niezależność i ciekawy styl życia, który warto rozpocząć wraz z wprowadzeniem się do nowego domu.

Proponowane dla Ciebie

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.