Mozaikowe tynki żywiczne

Tynki mozaikowe gwarantują niebanalne efekty, a do tego są trwałe i odporne na uszkodzenia. Są chętnie stosowane na elewacjach, pięknie podkreślają rozmaite detale – filary, gzymsy, cokoły. Równie dobrze sprawdzają się we wnętrzach.

Mozaikowe tynki żywiczne należą do grupy tynków dekoracyjnych. To tynki cienkowarstwowe, których mineralnym wypełniaczem są drobne kamyczki w różnych kolorach, a jako spoiwo służy żywica. Tynki o takim składzie są elastyczne i odporne na uszkodzenia. Zawarta w masie żywica jednocześnie sprawia, że wykończone w ten sposób ściany stają się mniej nasiąkliwe, co z kolei ułatwia ich mycie i utrzymanie w czystości. 

Nakładanie mozaikowych tynków żywicznych

Tynki mozaikowe są oferowane w rozmaitych kolorach i fakturach, bywają przy tym wzbogacane różnymi dodatkami – np. brokatem. Możliwości ich zastosowania i dopasowania do elewacji lub wystroju wnętrz są więc bardzo duże. Ich właściwości (elastyczność) pozwalają przy tym na usunięcie drobnych uszkodzeń – likwidację niewielkich pęknięć i rys w ścianach. Charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością, mogą więc być kładzione na rozmaite podłoża – od płyt kartonowo-gipsowych po ściany betonowe i tynki cementowe. Zanim jednak przejdzie się do nakładania tynku mozaikowego, trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Ściany muszą być czyste, suche i zagruntowane, z usuniętymi odspojonymi powłokami i wyrównanymi ubytkami.

Cena tynków żywicznych jest adekwatna do ich jakości. Nie należą do najtańszych, rzadko więc zdarza się, aby były stosowane na powierzchniach całych elewacji lub ścian wewnętrznych. Częściej pokrywa się nimi wybrane elementy – np. tworzy obramowania okien lub akcentuje zewnętrzne detale architektoniczne – cokoły, kolumny itp. Świetnie sprawdzają się także do dekorowania ścian w łazienkach i kuchniach, pięknie komponują się z płytkami ściennymi. Ze względu na swoją odporność na uszkodzenia i łatwość w utrzymaniu w czystości są polecane także do innych pomieszczeń podatnych na zabrudzenia i uszkodzenia.