Na jaki kolor pomalować domek na działce?

Wybór oryginalnego koloru elewacji domku na działce pozwala na wyróżnienie swojego lokum na tle innych. Coraz więcej osób decyduje się na pomalowanie zewnętrznych ścian swojego lokum farbami w przyciągających wzrok odcieniach. Sprawdź, jaki kolor domku wybrać na działkę, żeby konstrukcja była niepowtarzalna, a przy tym wyglądała estetycznie.

Na jaki kolor pomalować domek?
Na jaki kolor pomalować domek?

Jaki kolor domku wybrać na działkę?

Wybór odpowiedniego koloru domku nie zawsze jest oczywisty. Przed kupnem farb do pomalowania elewacji warto zastanowić się, jakie barwy będą najlepiej współgrać z odcieniem dachu, ramami okiennymi, parapetami oraz drzwiami wejściowymi. Pozwoli to na stworzenie modnej, a zarazem estetycznej konstrukcji. Co więcej, podczas podejmowania decyzji, jaką farbą pomalować domek na działce, warto zwrócić uwagę także na kolory elementów wyposażenia ogrodu i postawić na barwę, która będzie do nich pasować. Dzięki temu gotowa elewacja na pewno zrobi wrażenie zarówno na właścicielach domku, jak i ich sąsiadach.

Wybierając kolor domku, można również postawić na jedną z ulubionych barw osób, mających w nim przebywać. Warto przede wszystkim zapytać o zdanie najmłodszych członków rodziny, którzy na pewno będą mieli pomysł, jaką farbą pomalować domek na działce. Dostępne są zarówno warianty w stonowanych barwach, np. ciemnozielone, czarne, czy też szare, jak i produkty w wyrazistych odcieniach — czerwone, niebieskie, a nawet różowe. Jedynym ograniczeniem w tym wypadku jest wyobraźnia!

Dobrze także pamiętać, że podczas wyboru, na jaki kolor pomalować domek na działce, nie trzeba ograniczać się do jednej farby. Ciekawie wyglądają różnego rodzaju zestawienia barw, np. czerwonej i czarnej, czy też różowej i niebieskiej. Tego rodzaju dekoracja elewacji pozwolić dodać jej pożądanego charakteru. Dobrym rozwiązaniem jest też pomalowanie tarasu na inny kolor lub stworzenie ramy do okien czy drzwi w innym odcieniu.

Najpopularniejsze kolory domków na działkach

Na działkach można spotkać domki w wielu kolorach. Nierzadko takie konstrukcje są pomalowane produktami transparentnymi, dlatego zachowują barwę drewna, z którego powstały. Często można jednak zobaczyć również warianty zielone — te doskonale komponują się z otaczającymi je roślinami. Co więcej, elewacje w tym kolorze pasują do czerwonych dachów, a także tych w ciemnych odcieniach.

Na części działek można też zobaczyć konstrukcje pomalowane na szaro lub czarno. Tego rodzaju rozwiązanie zapewnia bowiem domkowi elegancki design. Co więcej, wymienione kolory doskonale komponują się z innymi odcieniami zarówno mebli ogrodowych, jak i dachu lub drzwi wejściowych. Wiele osób maluje też swój domek na działce kremową farbą. Taka kolorystyka wygląda estetycznie, a przy tym, jest jasna, dlatego świetnie będzie się prezentować również postawiona w cieniu. Z kolei w nadmorskich miejscowościach często zobaczyć można domki na działkach pomalowane niebieską farbą, przywodzącą na myśl fale.

Nierzadko można zauważyć również domki, w których jedynie taras jest pomalowany na inny kolor, natomiast same ściany zewnętrze są w naturalnym odcieniu drewna. W takim przypadku zazwyczaj wykorzystuje się białą, zieloną lub szarą farbę, w zależności od tego, jaki charakter właściciele chcą nadać domkowi letniskowemu.

Jaką farbą pomalować domek na działce?

Po wybraniu odpowiedniego koloru elewacji wiele osób zastanawia się również, jaką farbą pomalować domek na działce. Trzeba pamiętać o tym, że elewacja konstrukcji narażona jest zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury, a także wilgoć, dlatego zakup produktu do jego pomalowania nie powinien być przypadkowy. Przede wszystkim dana farba powinna wyróżniać się właściwościami hydrofobującymi. Tego rodzaju produkty odpychają wodę, dzięki czemu nie wnika ona w drewno, z którego wykonana jest elewacja domku.

Wybierając farbę do pomalowania domku na działce, warto upewnić się również, że jest elastyczna. Stanowi to istotną kwestię, ponieważ inny rodzaj produktu może powodować powstawanie nieestetycznych pęcherzy na elewacji. Farba powinna również mieć odpowiednią przyczepność, dzięki której nie będzie się kruszyć i odpadać od elewacji, nawet po kilku latach od jej pomalowania. Ponadto szukając odpowiedniej farby, należy także sprawdzić, czy jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, ponieważ jedno z jej zadań to ochrona drewna. Jeśli dany produkt nie pełni dodatkowo funkcji impregnatu, należy odpowiednio zabezpieczyć elewację jeszcze przed rozpoczęciem jej malowania.

Co oprócz farby jest potrzebne do pomalowania domku?

Po podjęciu decyzji, na jaki kolor pomalować domek na działce i zakupie wybranej farby, należy również zatroszczyć się o odpowiednie akcesoria, które umożliwią dokładne oraz estetyczne pomalowanie elewacji. W tym celu warto zainwestować w:

  • pędzle oraz wałki, jeśli farby mają być nakładane ręcznie. To, które warianty wybrać przy wykorzystaniu określonej farby, zazwyczaj opisane jest na jej etykiecie;
  • korytko na farbę;
  • taśmy i folie do zabezpieczenia tych części domku, które nie mają być pomalowane;
  • rękawice;
  • drabinę umożliwiającą osobie malującej domek na swobodny dostęp do jego górnej części.

Warto także zadbać o to, aby wszystkie akcesoria były odpowiedniej jakości. Szczególną uwagę trzeba poświęcić pędzlom, które mają znaczny wpływ na końcowy efekt malowania elewacji.

O czym jeszcze pamiętać podczas malowania domku na działce?

Oprócz ustalenia, na jaki kolor pomalować domek na działce oraz zakupu odpowiednich akcesoriów, należy również pamiętać, żeby prace zaplanować wiosną, latem lub na początku jesieni, gdy temperatura nie spada poniżej 5°C. W innym wypadku malowanie elewacji nie tylko nie będzie przyjemnością, lecz także prawdopodobnie nie zapewni zadowalających efektów. Przed rozpoczęciem nakładania farb na ściany konstrukcji trzeba również odpowiednio je wyczyścić.

Ważne jest też oszlifowanie drewna, ponieważ to pomaga w uzyskaniu jednolitej powierzchni, niezbędnej do prawidłowego pomalowania elewacji. Nie można także zapomnieć o wykorzystaniu wcześniej wspomnianego impregnatu, szczególnie jeśli sama farba nie zapewnia ścianom konstrukcji całkowitej ochrony przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Należy również pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Drewnolandia – producentem drewnianych domków letniskowych i całorocznych.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.