Natryskowa pianka poliuretanowa do ocieplania domu. Zalety i wady

Powietrze wnika i wychodzi z domu przez każdą dziurę, pęknięcie i szczelinę. Około 33% powietrza przenika przez ściany, sufit i podłogi. Zastosowanie zaawansowanego systemu izolacji jest konieczne, aby osiągnąć optymalną wydajność budynku. Czy pianka poliuretanowa rzeczywiście jest warta polecenia? Zobacz porównanie.

Największymi wrogami domu jednorodzinnego jest wilgoć i miejsca ucieczki powietrza - tzw. mostki cieplne. Wilgoć przedostaje się zwykle przez okna i drzwi. Co więcej, woda i wilgoć w obwiedni budynku to jedyne, największe zagrożenie dla trwałości budynku mieszkalnego. Oprócz problemów związanych z trwałością budynku, wilgoć może stworzyć idealne warunki dla rozwoju pleśni, co może dramatycznie wpłynąć na zdrowie mieszkańców. Gdy mowa natomiast o kwestii mostków cieplnych, powstają one głównie w sufitach, ścianach zewnętrznych, podłogach i przestrzeniach pełzających. Te elementy, jeśli są nieuszczelnione, odpowiedają za około jedną trzecią wycieku powietrza w domu. Czy pianka poliuretanowa uchroni dom przed tymi zagrożeniami? Czy dobrze zaizoluje go termicznie, jak zapewniają producenci? Sprawdzamy poniżej. Zanim jednak przejdziemy do porównania, wyjaśnimy, czym jest pianka PUR i jakie są jej rodzaje.

Miejsca ucieczki ciepła z domu
PURIZOL
Miejsca ucieczki ciepła z domu

Izolacja natryskowa PUR – jakie są rodzaje pianek?

Poprzez natrysk możliwa jest izolacja wielu części domu, poczynając od fundamentów, po dach. To jednocześnie jeden z najszybszych sposób ocieplania domu – poddasze o pow. 100 m2 można zaizolować w ciągu kilku godzin, z kolei dach 1000 m2, w niecały dzień. Piankę poliuretanową, inaczej zwaną PUR, wytwarza się z gotowych składników na placu budowy. Nanosi się ją z pomocą przeznaczonego do tej czynności agregatu.

Wśród izolacji natryskowej wyróżnia się zamkniętokomórkową oraz otwartokomórkową. Pierwsza z nich składa się z mikroskopijnych i zamkniętych pęcherzyków. Posiada właściwości podobne do polistyrenu XPS, więc z powodzeniem może być wykorzystywana w takich miejscach, gdzie standardowo kładziemy np. styropian. Tego typu pianka jest bardzo lekka, a jednocześnie wykazuje świetne właściwości termoizolacyjne. Jest ponadto bardzo odporna na wodę. Pianka otwartokomórkowa z kolei, w swojej formie przypomina gąbkę. Wykazuje bardzo wysoką termoziolacyjność, jest lekka i paroprzepuszczalna. Polecana jest do miejsc, gdzie standardowo kładzie się wełnę – mineralną, drzewną bądź celulozową. Jest ponadto elastyczna, więc z powodzeniem można ją wykorzystać na elementach, które mogą zmieniać swój kształt w czasie – np. do izolacji konstrukcji drewnianych

Docieplenie starej izolacji pianką PUR

Dzięki bardzo dobrej przyczepności i lekkości, pianka poliuretanowa może służyć także do docieplania budynków, na których jest stara izolacja. W perspektywie coraz wyższych wymogów termoizolacji domów jednorodzinnych oraz dofinansowań na termomodernizację, pianka PUR jest jednym z najlepszych i najszybszych rozwiązań, które podniosą energooszczędność budynku. Piana silnie się rozprężą – może więc być także stosowana jako docieplenie ścian trójwarstwowych – wypełni pustkę powietrzną pomiędzy murami. Zalety pianki uwidaczniają się także przy ocieplaniu strychów – to bowiem miejsca, gdzie bardzo trudno jest położyć zwykły materiał izolacyjny. Pianka dostosuje się do każdego kształtu i szczelnie wypełni każdy najmniejszy kąt.

Porównanie produktów do ocieplenia domu - który najlepszy?

Porównanie parametrów materiałów izolacyjnych
JakBudowac.pl
Porównanie parametrów materiałów izolacyjnych

Jakie są zalety natryskowej pianki poliuretanowej?

Izolacja z pianki natryskowej może zmaksymalizować inwestycję właściciela domu poprzez uszczelnienie obwiedni budynku w celu powstrzymania przed ucieczką klimatyzowanego powietrza z pomieszczeń i uniemożliwienie przedostania się do domu niechcianego powietrza. Niekontrolowana wymiana powietrza w domu i poza nim, jest główną przyczyną wzrostu rachunków za energię. Systemy mechaniczne, które ogrzewają i chłodzą budynki, działają nieprzerwanie; ograniczenie skrajnych wahań temperatury zapobiega nadużywaniu systemów mechanicznych i prowadzi do obniżenia rachunków za energię.

Wyższa efektywność energetyczna domu zależy głównie od stworzenia lepszej szczelności powietrznej. Izolacja ścian jest istotną kwestią oszczędności energii w domu , ale istnieją również inne czynniki, które obniżą efektywność energetyczną domu. Aż 40% strat energii wynika z infiltracji powietrza. Jak się okazuje, najskuteczniejszym obecnie sposobem na poprawę wydajności energetycznej i komfortu w domu jest uszczelnienie go pianką poliuretanową - wniosek ten wynika z przedstawionego w tabeli powyżej porównania z innymi systemami ociepleń. 

Komentarze

  • Gawel 2019-08-02T08:54:54Z

    W tytule "Zalety i wady", a gdzie wady?