Naturalne światło na poddaszu bez okien – czy jest to możliwe?

Światło dzienne ma istotny wpływ na nasze zdrowie, produktywność oraz samopoczucie. W czasach, w których coraz więcej czasu spędzamy w budynkach, potrzeba naturalnego doświetlenia miejsc nabiera szczególnego znaczenia. W każdym domu są ciemne łazienki, korytarze lub garderoby, w których nie można zainstalować okien choć światło dzienne korzystnie ożywiłoby ich przestrzeń w sposób, który nie jest możliwy przy użyciu lampy. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z naturalnego oświetlenia – dobrym rozwiązaniem jest montaż świetlika, który przez tunel światłonośny doprowadzi naturalne światło do wnętrza.

Świetlik tunelowy do dachów skośnych VELUX TWR
Świetlik tunelowy do dachów skośnych VELUX TWR

Zasada działania świetlika VELUX jest bardzo prosta, a efekty wręcz zaskakujące. Promienie słońca dostają się do domu przez część dachową, montowaną w spadzistym lub płaskim dachu. Następnie wpadają do światłonośnego tunelu, który może mieć postać rozciągliwej harmonijki lub sztywnych elementów. Ten drugi posiada wewnątrz wysokorefleksyjną, lustrzaną powłokę, która odbija nawet 98% promieni słonecznych. Maksymalna długość tunelu to nawet sześć metrów. Gdy światło dotrze do wnętrza jest rozpraszane przez część sufitową, która do złudzenia przypomina klasyczny plafon. W ten sposób, w bezchmurny dzień, świetlik może doprowadzić do pomieszczenia tyle światła, co tradycyjna żarówka o mocy 60W.

Świetlik tunelowy do dachów skośnych VELUX TLR
Świetlik tunelowy do dachów skośnych VELUX TLR

Na montaż świetlika można zdecydować się na etapie projektowania budynku lub w trakcie remontu. Jego instalacja nie jest skomplikowana i nie wymaga przeprowadzania zmian w konstrukcji dachu bez względu na jego rodzaj. Świetliki wykonane są z materiałów gwarantujących ich bezawaryjną eksploatację przez wiele lat. Ich średnica wynosi 35 cm. Świetliki tunelowe VELUX mogą być  instalowane w płaskich dachach o kącie nachylenia od 0° do 15° (tunel elastyczny TCF, tunel sztywny TCR). W przypadku montażu świetlika do dachu skośnego (15° – 60°) potrzebny będzie dachowy świetlik tunelowy VELUX do dachu skośnego (tunel elastyczny TWF/TLF; tunel sztywny TWR/TLR). Tunele elastyczne mogą być stosowane w miejscach, w których element sufitowy nie może być zlokalizowany bezpośrednio w linii prostej pod elementem okiennym na dachu. Tunele sztywne zapewniają efekt prostego strumienia światła.

Montaż świetlika do dachów skośnych VELUX TWR
Montaż świetlika do dachów skośnych VELUX TWR

Montaż świetlika do dachów skośnych VELUX TWR
Montaż świetlika do dachów skośnych VELUX TWR

Montaż świetlika do dachów skośnych VELUX TWR
Montaż świetlika do dachów skośnych VELUX TWR

Zastosowanie specjalnych klipsów Flexi Loc™ daje możliwość ustawienia odpowiedniego kąta nachylenia elementów tunelu sztywnego i znacznie przyspiesza montaż. Nie ma konieczności wiercenia dziur ani stosowania kłopotliwych klejów — wystarczy zatrzasnąć elementy we właściwych miejscach. Moduł dachowy z wyjmowanym skrzydłem okna umożliwia szybki montaż od strony dachu. Dekarz może umieścić tunel we właściwym miejscu znajdując się na dachu bez konieczności wchodzenia do trudno dostępnych miejsc. Element dachowy w przypadku świetlików do płaskich dachów obejmuje akrylową kopułę, zaś w przypadku dachów skośnych – hartowane szkło o grubości czterech milimetrów. Element sufitowy świetlika dostępny jest w komplecie z matową poliwęglanową ramą izolacyjną. Gwintowana krawędź szyby ułatwia jego mycie — element sufitowy można w dowolnym momencie wykręcić i wyczyścić. Instalację świetlika mogą ułatwić materiały izolacyjne BFX - folia przeciwwilgociowa i folia paroizolacyjna, gwarantujące jego całkowitą szczelność.

Ile świetlików potrzebujesz? Sprawdź w kalkulatorze

W pomieszczeniach, w których zamontowane są świetliki można cieszyć się naturalnym światłem, zmieniającym się w zależności od pory dnia i roku. To, ile promieni słońca wpadnie przez nie do wnętrza zależy także od długości i rodzaju tunelu światłonośnego oraz usytuowania elementu dachowego względem strony świata. Najlepiej jeśli element dachowy zostanie skierowany na południe – wtedy wychwyci najwięcej promieni słońca. Czasami w większym pomieszczeniu nie wystarczy jeden, ale konieczne będą dwa lub trzy świetliki. Podejmując decyzję o ich ilości należy wziąć pod uwagę funkcję wnętrza w którym będą zamontowane. Mniej światła będziemy potrzebować w korytarzu, a więcej w łazience.

Przed zakupem warto skorzystać z internetowego kalkulatora natężenia oświetlenia znajdującego się na stronie https://www.velux.pl/kalkulatornatezeniaswiatla. Narzędzie precyzyjnie określi ilość i rodzaj świetlików, które możemy zainstalować, a także wyliczy, jakie natężenie oświetlenia dzięki nim uzyskamy.

Niższe rachunki, nowoczesny design

Świetlik może wpłynąć na obniżenie rachunków za energię elektryczną. W ciągu dnia może doprowadzić do pomieszczenia tyle światła, co tradycyjna żarówka o mocy 60W, a jeśli wyposażymy go w zestaw oświetleniowy LED po zmroku będzie służył jako energooszczędny plafon.

Świetliki tunelowe mają nowoczesny design, który pasuje do każdego wystroju wnętrza. Efekt rozbłysku na jego krawędziach gwarantuje jeszcze lepsze rozprowadzanie światła. Jego płaszczyzna dobrze komponuje się z płaskimi elementami na dachu.

 

WIĘCEJ INFORMACJI -> https://www.velux.pl/produkty/dachowe-swietliki-tunelowe

 

Świetlik VELUX TWR
Świetlik VELUX TWR