Nawożenie ogrodu na jesień: harmonogram i poradnik

Wrzesień i październik to miesiące bardzo ważne dla wszystkich roślin. Musimy w tym czasie dostarczyć im jak najwięcej składników pokarmowych, aby zdołały przetrwać zimę i miały zapewniony dobry start na wiosnę. A w tym celu stosuje się różnego rodzaju nawozy. Jak przeprowadzić odżywianie roślin na jesień? Jakie nawożenie zastosować? Podpowiadamy w artykule.

Aby roślina wzrastała prawidłowo, musimy zapewnić jej kilka najważniejszych składników pokarmowych, takich jak mikroelementy (np. żelazo) oraz minerały: azot, fosfor, potas, wapń, magnez i siarka. W większości nawozów niestety powyższe składniki nie występują w czystych formach chemicznych (farmaceutycznych) i zamiast np. azotu w formie NH2 lub NH4, zawarty jest szkodliwy związek NO3 (czyli nie azot, a azotan, który jest m.in. rakotwórczy). Jak zatem dostarczyć roślinom tych wszystkich składników w czystej postaci? Jakie dawki stosować? Które zabiegi pozwolą roślinom na jak najlepszy start na wiosnę? Zobaczcie poniżej.

Jesień w ogrodzie - nawożenie roślin
Jesień w ogrodzie - nawożenie roślin

Nawożenie jesienne bez użycia azotu!

Jesienią należy zaprzestać nawożenia azotem. Składnik ten zastosowany w okresie jesiennym sprawi, że roślina nie zdąży zgromadzić wystarczającej ilości pokarmu do nadchodzącej zimy. Spowoduje to jej przemarznięcie, słaby rozwój wiosną lub nawet obumarcie. Dlatego wybierając jesienny nawóz dla roślin, należy przede wszystkim zwrócić uwagę, czy nie zawiera azotu.

Jesienią należy zaprzestać nawożenia azotem. Składnik ten zastosowany w okresie jesienny sprawi, że roślina nie zdąży zgromadzić wystarczającej ilości pokarmu do nadchodzącej zimy.

Jakie składniki powinien więc zawierać nawóz do stosowania jesienią? Rośliny w tym okresie potrzebują głównie fosforu i potasu oraz składników uzupełniających, takich jak wapń czy magnez. Fosfor i potas powinny być podane w dużych dawkach – nawóz powinien być koncentratem zawierającym 30 a nawet 50% tych składników. Niestety na półkach sklepowych nie znajdziemy tego typu koncentratów, dlatego musimy ich poszukać w sklepach internetowych. Najłatwiej takie produkty znajdziemy w sklepach promujących naturalne, potasowo-fosforowe nawożenie roślin, gdzie nawozy zawierają czyste składniki farmaceutyczne, jak do wyrobu leków. Taki nawóz będzie o wiele lepiej przyswajalny, znacznie wydajniejszy, a przede wszystkich bezpieczny i bardzo skuteczny. A w nawozach sklepowych potasu czy fosforu jest zwykle mniej niż 10%. Taka dawka nie wystarczy naszym roślinom do pełnego rozwoju.

Krok pierwszy nawożenia jesiennego: odżywianie gleby

Zapewne wielu z Was dotąd stosowało popularne nawozy zawierające duże dawki azotu. Jak pisaliśmy wcześniej, azot hamuje przyswajanie innych składników, przenosi je tylko do zielonych części rośliny, nie wzmacniając i nie odżywiając gleby i systemu korzeniowego – które są kluczowe dla prawidłowego i bujnego wzrostu wszystkich roślin. Dodatkowo podlewając ogród chlorowaną wodą bez uzupełniania gleby w materię organiczną, powodujemy rokrocznie jej destrukcję, przez co staje się wyjałowiona – czyli pozbawiona pożywienia. Dlatego tak ważne jest odbudowanie struktury biologicznej gleby, aby rośliny miały skąd czerpać pokarm w zimie i przez cały rok.

Glebę możemy żywić poprzez dodawanie do niej nawozów organicznych i mineralnych. Nawozem organicznym jest np. kompost, obornik czy nawozy naturalne. Warto do gleby wprowadzić także skoncentrowane kwasy fulwowe (próchnicę), które będą wspomagać zdolności wchłaniania innych składników przez roślinę. Taki zabieg nie tylko poprawi odżywienie rośliny, ale także uodporni ją na choroby czy niekorzystne warunki atmosferyczne.

Naturalne nawożenie to m.in. kompostowanie roślin
Naturalne nawożenie to m.in. kompostowanie roślin

Krok drugi nawożenia jesiennego: odżywiamy roślinę

Aby powyższy scenariusz został zrealizowany, musimy także zapewnić roślinom wystarczająco duży „magazyn” na składniki pokarmowe. Owym magazynem jest u roślin system korzeniowy. Im będzie większy, tym więcej korzystnych substancji roślina otrzyma, a tym samym będzie lepiej odżywiona i bardziej odporna.

Glebę możemy żywić poprzez dodawanie do niej nawozów organicznych i mineralnych. Nawozem organicznym jest np. kompost, obornik czy nawozy naturalne.

System korzeniowy ma za zadanie także umacnianie rośliny w gruncie. Niekiedy różne czynniki środowiskowe (np. mróz) sprawiają, że składniki w nim zgromadzone są blokowane i nie wędrują do rośliny. W takim przypadku należy zastosować nawożenie dolistne.

Odżywiania roślin możemy dokonać za pomocą nawozów organicznych, naturalnych i mineralnych. Nawozy organiczne często występują w postaci kompostu, z kolei naturalne jako biohumus czy obornik. Najbardziej polecamy nawozy naturalne, ponieważ są najskuteczniejsze i w 100% bezpieczne. A ich zadaniem jest odbudowanie naturalnej gospodarki biologicznej gleby, dlatego ich stosowanie jest inwestycją na wiele lat i przyczyni się do stworzenia pięknego ogrodu.

Krok trzeci nawożenia jesiennego: ochrona przed chorobami i szkodnikami

Ochronę roślin przed chorobami i szkodnikami trzeba prowadzić przez cały rok – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Aby wzmocnić układ odpornościowy roślin, musimy zapewnić im naturalną barierę ochronną. W tym celu możemy zaaplikować samodzielnie wykonany napar, wywar czy tzw. gnojówkę z pokrzyw. Możemy również zakupić gotowy preparat, również całkowicie naturalny, który nie będzie zawierał toksycznych substancji – szczególnie ważne jest to w przypadku nawożenia ogródka warzywnego. Jeśli chcielibyście, abyśmy polecili Wam konkretne produkty do całorocznego lub jesiennego nawożenia roślin, zapraszamy do napisania komentarza lub maila – podamy listę najlepszych naszym zdaniem nawozów.

Komentarze