Nowoczesność czy tradycja?

Współczesna architektura wykracza niekiedy poza granice ludzkiej wyobraźni. Futurystyczne elementy zabudowy, wcześniej zarezerwowane dla biurowców, wkraczają w strefę życia codziennego. Efekt, jaki się w ten sposób uzyskuje, sprawia, że przestrzeń domowego zacisza naturalnie wpisuje się w otaczający ją krajobraz.

Domy nowoczesne charakteryzują się ciekawą bryłą oraz otwartą przestrzenią. Zazwyczaj układ pomieszczeń jest przejrzysty i nieskomplikowany. Wręcz tworzy jedną całość, gdyż poszczególne części płynnie się przenikają. Domy nowoczesne dzięki dużym powierzchniom przeszkleń posiadają ciekawie doświetloną przestrzeń. Pozwala to na realizację nawet najbardziej awangardowych pomysłów architektonicznych. Aby oddzielić pomieszczenia od siebie bez zamykania przestrzeni, można zastosować ściany ażurowe lub przedzielić pomieszczenia szkłem. Bardzo efektowne są także dwukondygnacyjne salony z antresolą na piętrze, które coraz częściej pojawiają się w projektach domów nowoczesnych. Dodatkowo dzięki zastosowaniu surowców takich jak szkło, kamień i stal domy nowoczesne nabierają elegancji i wyrafinowanego smaku.

Ograniczenia zawarte w warunkach zabudowy

Często osoby przywiązane do tradycji zarzucają nowoczesnej architekturze chłód panującej w nim atmosfery. Wszystko zależy od odpowiedniego dobrania materiałów, kolorystyki oraz formy. Oczywiście w XXI wieku nowoczesny dom to nie tylko ciekawa aranżacja, l ecz również wyposażenie bogate w najświeższe zdobycze techniki oraz technologie, jakie

wykorzystywane są do ułatwienia życia mieszkańcom. Może się jednak okazać, że wymarzony płaski dach nie pasuje do planów zagospodarowania przestrzennego, a warunki zabudowy dopuszczają wyłącznie wprowadzenie dachu nachylonego pod kątem 30–45°. Co jeszcze narzucają nam przepisy w planach zagospodarowania przestrzennego? Przede wszystkim wielkość budynku oraz kształt jego bryły. Stanowi to istotny problem dla inwestorów, którym zależy na oryginalności budynku.

 

Rozwiązania architektoniczne

Projektanci, starając się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, proponują projekty spełniające wcześniej wymienione wymagania urbanistyczne przy jednoczesnym zachowaniu elementów nowoczesnej architektury.

Projekty domów wykonane w tradycyjnym stylu w znacznie mniejszym stopniu operują bryłą. Zazwyczaj posiadają liczne elementy dekoracyjne i swoją formą nawiązują do dworku ziemskiego z dwuspadowym, najlepiej czerwonym, dachem i kolumienkami u wejścia. W domu o klasycznej strukturze wyraźnie wyróżnia się poszczególne strefy wnętrza, a szczególnie piętra. Powyższa architektura bazuje na tradycji oraz starszych zasadach, wprowadzając określony porządek organizacyjny.

Faktem jest, że modernizacja i funkcjonalność nie muszą oznaczać rezygnacji z tradycyjnego stylu. Najważniejsze jest to, czy będziemy dobrze czuli się w domu, który wybudujemy.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.