Ogrodowe ścieżki wokół domu

Otoczenie wokół domu jest jego dopełnieniem, dlatego powinno współgrać z jego stylem i charakterem. Ścieżki ogrodowe dodają budynkowi ostatecznego szlifu. Szeroki wybór materiałów dostępnych na rynku pozwoli każdemu inwestorowi przeobrazić swoją działkę w estetyczną, harmonijną posesję i zrealizować nawet najbardziej oryginalne projekty.

Wejście na posesję

Wejście i wjazd na posesję planuje się już w czasie projektowania domu i adaptacji projektu do działki. Powinny być tak przeprowadzone, by nie utrudniały dostępu do działki. Z tego powodu ich kształt powinien być jak najprostszy, bez zbędnych załamań czy zakrętów. Podjazd do garażu należy tak wytyczyć, aby możliwe było łatwe, bezkolizyjne parkowanie samochodu. Wygodę przy wjeździe zapewni podjazd o szerokości minimum 3 m. Ze względu na spore obciążenie droga powinna być utwardzona. Podobne zasady warto zastosować przy planowaniu drogi prowadzącej do drzwi wejściowych. Standardowo szerokość furtki wynosi 1,2 m. Takie wymiary zapewnią wygodę domownikom. Nie należy zapominać o wytyczeniu szlaków ogrodowych ścieżek. Aby możliwe było bezpieczne korzystanie z nich, dobrze będzie pomyśleć o ich oświetleniu. Należy zatem odpowiednio wcześniej przewidzieć przyłącze elektryczne.

Wejście i wjazd na posesję planuje się już w czasie projektowania domu i adaptacji projektu do działki
Wejście i wjazd na posesję planuje się już w czasie projektowania domu i adaptacji projektu do działki

Nadmiar wody opadowej

Oprócz konieczności rozprowadzenia wody na działce do nawadniania terenu czy oczek wodnych konieczny będzie system melioracji, który pozwoli odprowadzić nadmiar niechcianej wody z działki. Naturalnym sposobem jest ukształtowanie terenu w taki sposób, by woda od domu spływała w kierunku granic działki. Aby woda nie gromadziła się na ścieżkach czy podjeździe, należy zaplanować ich spadek z jednej lub obu stron. Innym sposobem jest zastosowanie przepuszczalnej nawierzchni. Na terenach, gdzie gromadzi się dużo wody, warto wybudować odwodnienie liniowe, a więc system kratek ściekowych połączonych z drenażem lub kanalizacją.

Ścieżki nieutwardzone najlepiej sprawdzą się jako dekoracyjne nawierzchnie prowadzące pomiędzy rabatami kwiatowymi. Do ich budowy używa się żwiru, tłucznia czy piasku. Natomiast ścieżki utwardzone wykonuje się na podjeździe, dróżkach wokół domu czy na tarasie.

Materiały na nawierzchnię

Dostępny na rynku szeroki wybór materiałów na nawierzchnię pozwoli na realizację różnych projektów zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Można wytyczyć zarówno ścieżki nieutwardzone, jak i utwardzone. Pierwsze z nich najlepiej sprawdzą się jako ścieżki dekoracyjne prowadzące pomiędzy rabatami kwiatowymi. Do ich wykonania używa się żwiru, tłucznia czy piasku.

Ścieżki utwardzane najczęściej układa się z kostki brukowej kamiennej, klinkierowej, betonowej lub drewnianej
Ścieżki utwardzane najczęściej układa się z kostki brukowej kamiennej, klinkierowej, betonowej lub drewnianej
Popularna do wykonania ścieżek utwardzanych jest kostka brukowa kamienna, klinkierowa, betonowa lub drewniana. Taka nawierzchnia jest wykonywana na podjeździe, dróżkach wokół domu czy na tarasie. Konkretny rodzaj materiału decyduje o wyglądzie otoczenia domu. Elementy brukowe są bardzo wytrzymałe i mało nasiąkliwe, a także mrozoodporne. Poza tym nie ulegają pokryciu przez naloty biologiczne. Idealnie nadają się na podjazdy do garaży. Ze względu na dużą wytrzymałość mechaniczną kostki betonowe idealnie nadają się na ścieżki i podjazdy nawet dla ciężkich samochodów. Do układania nawierzchni dekoracyjnych na chodnikach, tarasach czy schodach służą zaś kostki i płytki klinkierowe. Mają różny kształt, jednak poszczególne elementy mają tę samą grubość, dlatego można je ze sobą zestawiać. Pięknie prezentują się także ścieżki o nawierzchni z kamienia naturalnego. Można dopasować kształt, kolor, fakturę i wytrzymałość do miejsca, w którym ma być ułożony. Efektownie będzie się także prezentować bruk drewniany. Należy jednak pamiętać o impregnacji każdego elementu, która pozwoli utrzymać trwałość na długi czas. Żywotność przedłużymy także, okresowo pielęgnując drewnianą nawierzchnię.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.