Ogrzewanie podłogowe – ile i w jaki sposób można oszczędzić?

Ogrzewanie podłogowe jest dziś standardem w nowych domach i mieszkaniach, z powodu dużego komfortu, ale też… oszczędności. Jak maksymalnie można wykorzystać ten system, aby jeszcze bardziej obniżyć rachunki? Jakie możliwości oferują nowoczesne systemy sterowania dedykowane podłogówkom? Ile kosztuje instalacja ogrzewania podłogowego oraz jej automatyzacja? Piszemy poniżej.

Ogrzewanie podłogowe - ile można oszczędzić?
Ogrzewanie podłogowe - ile można oszczędzić?

Grzejniki vs ogrzewanie podłogowe – porównanie oszczędności i zalet

Stosując ogrzewanie podłogowe możemy obniżyć temperaturę instalacji o przynajmniej 1 stopień Celsjusza, bez odczucia dyskomfortu. Mało kto wie, że temperatura niższa o 1 stopień daje 5-6% zmniejszenie zużycia energii. Instalacja podłogowa przekazuje bowiem znaczną część energii poprzez promieniowanie – ciepło jest rozprowadzane pionowo, dogrzewając równomiernie każdy centymetr pomieszczenia – a w przypadku grzejników, ciepło rozprowadzane jest dzięki ruchowi powietrza.

Z powyższej cechy wynika kolejna zaleta: pionowy rozkład ciepła w domu jest korzystniejszy dla naszego układu krążenia, od rozkładu nierównomiernego płynącego z grzejników. Ponadto niższa temperatura na wysokości głowy, a wyższa na poziomie stóp, sprzyja samopoczuciu.

Kolejna – niepodważalna – zaleta, to efekt wizualny pomieszczeń. Grzejniki utrudniają aranżację wnętrza i mogą okazać się przeszkodą do realizacji niektórych rozwiązań. Podłogówka nie sprawia takich problemów.

Rodzaje instalacji podłogowych a źródło ogrzewania

Ogrzewanie podłogowe jest systemem niskotemperaturowym, co oznacza, że woda w obiegu nie może przekraczać 50-55 stopni.

Jeśli posiadamy kocioł na paliwo stałe, taki wynik jest trudny do osiągnięcia, ponieważ jest on wysokotemperaturowym źródłem ciepła (a do ogrzewania podłogowego zalecane są niskotemperaturowe źródła ciepła, np. kocioł kondensacyjny). Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie rezygnować z instalacji ogrzewania podłogowego. Możemy bowiem połączyć system ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi grzejnikami (instalujemy podłogówkę np. tylko w łazience). W takim przypadku warto zdecydować się na rozbudowaną automatykę sterującą ogrzewaniem – poszerzoną o sterowanie strefowe, o którym piszemy w dalszej części artykułu.

Należy również zastanowić się, jaki rodzaj podłogówki sprawdzi się w naszym mieszkaniu najlepiej. Do wyboru mamy ogrzewanie wodne lub elektryczne (oparte na kablach elektrycznych lub matach grzewczych). Wybór danego rodzaju ogrzewania zwykle jest uzależniony od źródła ogrzewania. Jeśli nie mamy możliwości zastosowania kotła gazowego, dobrą alternatywą dla ogrzewania wodnego może być ogrzewanie elektryczne wspomagane instalacjami energooszczędnymi (panele fotowoltaiczne lub pompa ciepła). Być może instalacja elektryczna okaże się tańszym rozwiązaniem (pod względem inwestycyjnym i późniejszej eksploatacji) od modernizacji obecnego systemu ogrzewania zasilanego kotłem na paliwo stałe – możemy bowiem postarać się o dofinansowanie do instalacji energooszczędnych, a następnie czerpać darmowy prąd np. z paneli fotowoltaicznych.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Sterowanie ogrzewaniem daje jeszcze więcej oszczędności

Ogrzewanie podłogowe może nam przynieść jeszcze więcej realnych oszczędności. Do listy zawierającej odpowiedni projekt, wysokiej jakości materiały czy prawidłowy montaż, należy dodać optymalne sterowanie, czyli automatykę systemu. Dopiero wtedy możemy mówić o maksymalnym komforcie i widocznych oszczędnościach – na poziomie nawet 40% (w porównaniu do tradycyjnego systemu ogrzewania), o czym piszemy poniżej.

Strefowe czy tradycyjne sterowanie ogrzewaniem podłogowym?

Strefowe sterowanie ogrzewaniem umożliwia regulowanie temperatury osobno dla każdego pomieszczenia lub strefy. Nie jesteśmy więc zmuszeni do korzystania wyłącznie z jednego termostatu umieszczonego np. w salonie, gdzie potrzebujemy niższej temperatury, niż np. w łazience. Stosując sterowanie strefowe możemy ustalić całkowicie niezależne temperatury dla wszystkich pomieszczeń, oraz odrębne, automatyczne harmonogramy grzania (np. obniżamy temperaturę w salonie na noc, a podwyższamy ją w łazience na czas porannej toalety). Sterowanie pozwala także na zdalną kontrolę ogrzewania. Przykładowo możemy wyłączyć ogrzewanie w wybranych pomieszczeniach na czas naszej nieobecności w domu i ustawić ponowne włączenie np. na godzinę przed powrotem z pracy. Systemy sterowania ogrzewaniem pozwalają także na zdalną regulację pracy kotła.

Na system strefowego ogrzewania domu składają się takie elementy, jak:

  • elektrozawory (zawory z siłownikami w rozdzielaczach oraz głowice grzejnikowe),
  • centrala – umożliwiająca przekazywanie sygnałów i funkcjonowanie całego systemu,
  • czujniki temperatury (często znajdują się w samych regulatorach) – które kontrolują temperaturę w pomieszczeniach i wysyłają komunikaty do centrali, aby np. otworzyła dany elektrozawór czy uruchomiła kocioł grzewczy.

Sprawdź ceny systemów do sterowania ogrzewaniem – TUTAJ.

Polecane systemy do strefowego sterowania ogrzewaniem

Oczywiście do sprawnego działania tego systemu, wszystkie elementy muszą być dopasowane względem siebie. Dlatego polecamy zakupić cały system od jednego producenta. Do najpopularniejszych producentów należy firma Honeywell, która oferuje system do strefowego sterowania ogrzewaniem pod nazwą evohome. System przeznaczony jest zarówno do instalacji opartych wyłącznie o podłogówkę , jak i złożonych z różnych rodzajów rozprowadzania ciepła (np. parter – ogrzewanie podłogowe, piętro – grzejniki).

System może łączyć się z piecem poprzez specjalny moduł OpenTherm, który umożliwia inteligentne dopasowanie mocy kotła gazowego do aktualnie wymaganej temperatury, przy jak najmniejszym zużyciu energii (rozwiązanie to posiada najwyższą VIII klasę efektywności energetycznej ErP).

System evohome pozwala na utworzenie 12 niezależnych stref. W ramach systemu możemy zastosować inteligentne regulatory strefowe (tzw. listwy) do sterowania rozdzielaczy ogrzewania podłogowego. evohome umożliwia również sterowanie zaworem mieszającym poprzez dedykowany regulator.

evohome można kontrolować poprzez smartfon lub tablet, umożliwia on również integrację z systemami domu inteligentnego poprzez np. IFTTT lub asystenta Google Home (na temat aplikacji i systemów inteligentnych do mieszkania lub domu, piszemy w osobnym artykule – TUTAJ).

Proponowane dla Ciebie

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.