Ogrzewanie podłogowe – lepsze od grzejników? Opinie

Ogrzewanie podłogowe bardzo upowszechniło się w ciągu kilku ostatnich lat i jest wybierane praktycznie do każdego nowo budowanego domu. Dlaczego inwestorzy tak chętnie wybierają podłogówkę? Czy jest lepsza od grzejników? Sprawdzamy parametry tego systemu oraz opinie użytkowników.

Ogrzewanie podłogowe zamiast grzejników? Opinie
Ogrzewanie podłogowe zamiast grzejników? Opinie

Odpowiedź na pytanie zadane we wstępie artykułu jest prosta. Ogrzewanie podłogowe to obecnie najlepszy system rozprowadzania ciepła, jeśli chodzi o względy zdrowotne, ekonomiczne, a także architektoniczne. Jest to poparte wieloma analizami i opiniami inwestorów – więcej na ten temat piszemy w innych artykułach.

W niniejszej publikacji przedstawimy konkretne argumenty przemawiające za ogrzewaniem podłogowym. Jesteśmy przekonani, że wybór podłogówki do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych – nie tylko łazienki czy salonu – jest najlepszą opcją, jeśli budujemy nowy dom i mamy od początku wpływ na sposób ogrzewania. Nasze zdanie potwierdza wiele opinii Internautów – kilka z nich zamieszczamy na końcu artykułu. A tymczasem przejdźmy do argumentacji.

7 powodów, dla których warto wybrać ogrzewanie podłogowe

Zacznijmy od infografiki, która najlepiej pokaże wszystkie korzyści, jakie daje nam ogrzewanie podłogowe.

Zalety ogrzewania podłogowego
Zalety ogrzewania podłogowego

Jak widać, ogrzewanie podłogowe przynosi nie tylko korzyści takie, jak komfort czy wygoda aranżacji, ale także wiele zalet dla zdrowia (zwłaszcza dla osób z alergiami lub astmą), korzyści ekonomiczne (niższe rachunki za ogrzewanie) oraz możliwości zastosowania nowoczesnych źródeł ogrzewania (np. pompy ciepła).

Ogrzewanie podłogowe zapewnia świetny rozkład temperatur: ogrzewane jest równomiernie rozprowadzane na całe pomieszczenie. Nie ma chłodniejszych czy cieplejszych miejsc, a także znika wrażenie zimnej podłogi. Pożegnajcie się z dywanikami w łazience czy przy kanapie – stąpanie bosą stopą po ogrzewanej podłodze to czysta przyjemność. Przy tym uzyskuje się też korzystny dla zdrowia pionowy rozkład temperatury, gdzie najcieplej jest w miejscu stóp, a chłodniej na poziomie głowy.

Podłogówka a koszty ogrzewania – niższe niż przy grzejnikach

System ogrzewania podłogowego pozwala utrzymywać nieco niższą temperaturę w domu, bez spadku komfortu. Okazuje się, że można z powodzeniem obniżyć temperaturę grzania o 1 stopień, a efekt będzie taki sam, jak przy wyższej o 1 stopień Celsjusza temperaturze przy zastosowaniu tradycyjnych grzejników. Dzieje się tak głównie za sprawą tego, że przy podłogówce mamy pionowy rozkład ciepła (ciepło wędruje od stóp do głowy), a także jest on równomierny w całym pokoju. Ostatecznie daje to wrażenie wyższej temperatury, niż jest w rzeczywistości.

A co daje obniżenie temperatury o 1 stopień? Jak się okazuje, bardzo dużo, ponieważ tylko tyle wystarczy do zmniejszenia zużycia energii o ok. 5-6%. Przy dobrze ocieplonym domu, podłodze sprzyjającej przewodzeniu ciepła, zastosowaniu automatyki instalacji, a także energooszczędnym źródle ogrzewania (jak np. wspomniana pompa ciepła), podłogowy system rozprowadzania ciepła pozwoli na oszczędności rzędu nawet 15%.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe wodne (ten rodzaj jest obecnie najpopularniejszy, ale mamy do wyboru także ogrzewanie podłogowe elektryczne) wymaga zastosowania szeregu elementów – od cen każdej z części zależy ostateczny koszt instalacji.

Najlepiej jest skorzystać z bezpłatnej wyceny ogrzewania podłogowego bezpośrednio u producenta: http://reitersj.eu/

Dzięki temu uzyskamy rzetelną informację o realnych kosztach podłogówki dla naszego domu, a nie szacunkowe wyliczenia. A te są bardzo różne (rozrzut cenowy jest bardzo duży: jedni wyceniają ogrzewanie podłogowe za 120 zł/m2 z materiałem i robocizną, inni za 150 zł itd.) i nie mogą być do końca miarodajne, ponieważ system ogrzewania i jego poszczególne elementy dobiera się indywidualnie do domu oraz występującego w nim źródła ogrzewania. Uważa się jednak, że ogrzewanie podłogowe jest średnio o 40% droższe od ogrzewania tradycyjnymi grzejnikami, przy czym rokrocznie inwestycja ta zwraca się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie, więc w przeciągu 10-15 lat nadwyżka się wyrównuje. A warto zauważyć, że ogrzewanie podłogowe podnosi wartość nieruchomości, więc jeśli będziemy chcieli w przyszłości sprzedać dom, możemy z tego względu podać wyższą cenę.

Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe?

Posadzka położona jako wykończenie podłogi na ogrzewaniu podłogowym, powinna dobrze przewodzić ciepło i być odporna na odkształcenia. Najlepiej, aby posiadała opór cieplny mniejszy niż 0,15 m2·K/W. W związku z tym do ogrzewania podłogowego kwalifikują się niemal wszystkie materiały, poza dywanem/wykładziną 15 mm. Z powodzeniem możemy położyć na ogrzewanej podłodze kafelki, parkiet, panele. Jednak przy zakupie danego materiału, należy sprawdzać informacje zawarte na etykiecie – a konkretnie, czy producent dopuszcza stosowanie tego materiału na ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie podłogowe – opinie użytkowników

Poniżej zamieszczamy kilka opinii o ogrzewaniu podłogowym znalezionych na forach internetowych. Po krótkiej analizie zauważyliśmy, że średnio do 2016-2017 roku opinie o ogrzewaniu podłogowym były mniej przychylne niż obecnie, głównie ze względu na koszty (dzisiaj podłogówka jest już tańsza, ponieważ stała się standardem). W sieci krążyło też wiele mitów, że na ogrzewanie podłogowe nadają się tylko kafelki – co jest nieprawdą, o czym wcześniej napisaliśmy. Użytkownicy ogrzewania podłogowego jednak doskonale „walczą” z tymi mitami, publikując wiele przychylnych opinii o tym systemie na rozmaitych forach internetowych. Oto one.

Opinie użytkowników ogrzewania podłogowego
Opinie użytkowników ogrzewania podłogowego

Zgadzacie się z powyższymi opiniami? Macie inne zdanie i doświadczenia z podłogówką? Dajcie znać w komentarzu!

Artykuł powstał w konsultacji merytorycznej z firmą Reiter, która zajmuje się importem, produkcją i dystrybucją materiałów techniki grzewczej oraz sanitarnej na rynku polskim i europejskim. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.