Panele ścienne do kuchni – jaki materiał wybrać

Ściany w naszej kuchni nie są skazane na farbę, tapetę czy płytki ceramiczne. Przekonuje się o tym coraz więcej ludzi, którzy sięgają po nowe i oryginalne wykończenia tego rodzaju pomieszczeń w postaci paneli ściennych. Nie wszystkie jednak panele będą nadawać się do kuchni. Nie chodzi nawet o samą estetykę, ale o właściwości materiału, z którego są wykonane. Jakie panele ścienne dobrać do kuchni, aby nie trzeba było ich za chwilę wymieniać? Przyjrzyjmy się najlepszym i najbardziej popularnym rozwiązaniom.

Panele ścienne do kuchni
Panele ścienne do kuchni

W ostatnich latach aranżacje polskich kuchni przeszły znaczącą transformację, która dokonała się nie tylko w głowach designerów, ale przede wszystkim w wyobraźni właścicieli mieszkań.

Choć dziś jeszcze częstym rozwiązaniem jest układanie w kuchni płytek ceramicznych albo pozostawianie „gołej”, pomalowanej tylko farbą ściany, to dużą popularność zyskują panele ścienne, które okazują się dużo bardziej atrakcyjne pod względem estetycznym, łatwe w czyszczeniu, a także odporne na kuchenne warunki, czyli wilgotność i zabrudzenia. Co prawda nie wszystkie, ale większość z nich – i to o nich będziemy tutaj pisać.

Rodzaje paneli ściennych

Na początek przyjrzyjmy się generalnemu podziałowi paneli ściennych. Dzielimy je przede wszystkim ze względu na materiał, z którego są wykonane. Jak się okazuje, katalog ten nie jest wcale wąski.

Panele drewnopochodne, wykonane z płyt MDF, są bardzo popularne, lekkie i nieskomplikowane w montażu - nie będą jednak (z jednym wyjątkiem, o którym piszemy nieco niżej) najlepszym rozwiązaniem w miejscach o dużej wilgotności. Częściej wykorzystuje się je na przykład w korytarzach, sypialni czy salonie.

Prócz tego mamy do dyspozycji między innymi panele gipsowe czy betonowe, jednak są to rozwiązania dużo rzadziej spotykane niż panele MDF czy PCV. Przede wszystkim stosuje się je w dużych pomieszczeniach, często utrzymanych w surowym, minimalistycznym stylu.

Rosnącą popularnością cieszą się panele szklane, bardzo popularne (ze względu na swoje właściwości i względnie niską cenę) są panele ścienne wykonane z płyt PCV. Nie sposób również nie wspomnieć o bardzo oryginalnych i coraz częściej wybieranych panelach ściennych 3D, wywołujących (szczególnie w większych pomieszczeniach) ciekawy efekt wizualny. Podobnie zresztą jak panele tapicerowane, idealnie skądinąd nadające się do salonu czy sypialni, potrafiące – w zależności od pożądanego efektu - zwiększyć lub zmniejszyć optycznie rozmiar pomieszczenia.

Kuchnia – dlaczego panele ścienne? 

Pozostawmy jednak salon, sypialnię i inne pomieszczenia na boku. W niniejszym artykule interesuje nas przede wszystkim zastosowanie paneli ściennych do kuchni. Jak wspomnieliśmy, panele z płyt MDF czy panele drewniane nie do końca będą nadawać się do tego typu pomieszczeń ze względu na ich wrażliwość na wilgotność. Natomiast już panele PCV czy panele szklane są niejako stworzone specjalnie do kuchni i łazienek.

Podstawową jednak przyczyną, dla których warto zdecydować się na panele w kuchni, są oczywiście względy estetyczne. Nie jesteśmy tym samym skazani na farbę czy tapetę, jednocześnie pole do indywidualnej, oryginalnej aranżacji wnętrza znacząco się powiększa. Różnorodne kształty i wzory paneli ściennych (na przykład wzór kontynentów ułożonych z ziaren kawy, imitujący efekt 3D) zadowoli zarówno zwolenników surowego, minimalistycznego stylu, jak i bardziej dekoracyjnych wykończeń.

Panele ścienne w kuchni – jak wybrać?
Panele ścienne w kuchni – jak wybrać?

Panele w kuchni – płyty PCV i panele szklane 

Wróćmy jednak do charakterystyki paneli z płyt PCV i paneli szklanych. Które z nich będą lepszym rozwiązaniem? W przypadku paneli ściennych do kuchni wykonanych z płyt PCV mamy bardzo duży wybór pod względem zarówno kolorów, jak i wzorów. Cenowo nie różnią się one w zasadzie od płyt MDF, posiadają natomiast dużą odporność na wodę i długotrwałą wilgotność, nie podlegają również szkodliwemu działaniu detergentów. I to właśnie atrakcyjna cena paneli na ścianę do kuchni z płyt PCV sprawia, że są one tak popularne. Krótko mówiąc: dobra jakość za względnie niską cenę.

Alternatywą dla paneli kuchennych z tworzywa PCV są panele szklane. Jest to rozwiązanie raczej ekskluzywne, spotykane na przykład w restauracjach, ale też coraz częściej w domach prywatnych. Panelom szklanym nie straszna oczywiście ani wilgoć, ani wysokie temperatury. Ponadto gładka, szklana tafla nad kuchennym blatem ma jeszcze jedną bardzo istotną zaletę: może optycznie powiększyć pomieszczenie, co będzie miało duże znaczenie w przypadku małych kuchni. Panele szklane mogą być oczywiście uzupełniane różnymi kompozycjami, w tym własnymi rysunkami i grafikami. W ten sposób wygląd pomieszczenia nabiera jeszcze bardziej indywidualnego charakteru.

Panele ścienne laminowane do kuchni 

Panele ścienne z płyt MDF – jak wspomnieliśmy – nie są najodporniejszym materiałem do pomieszczeń, gdzie przez dłuższy czas utrzymuje się wilgotność. Jednak tu trzeba wziąć poprawkę na to, że panele ścienne laminowane do kuchni, wykonane z płyt MDF, będą już rozwiązaniem nienajgorszym. Laminowanie sprawia, że są one bardziej odporne na wodę i wilgoć, a także łatwe w czyszczeniu.

Kuchnia z panelami ściennymi
Kuchnia z panelami ściennymi

Panele ścienne do kuchni z płyt MDF i PCV charakteryzują się bogactwem wzorów, dlatego nietrudno będzie wybrać coś pasującego do naszego gustu, jak również do stylu kuchni. Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest montaż paneli ściennych kuchni pod kolor blatów, co sprawia wrażenie, że panel jest niejako przedłużeniem blatu na ścianie, tworząc harmonijną całość. Podobne rozwiązania będą idealne dla kuchni utrzymanych przede wszystkim w spokojnej kolorystyce i bardziej klasycznym stylu.

Wybór stylu i montaż paneli ściennych w kuchni 

Kuchnię można jednak urządzić również w stylu nowoczesnym czy nawet ultranowoczesnym. W celu uzyskania takiego efektu bardziej pasować będą panele szklane (przezroczyste lub dekoracyjne) lub betonowe płyty ścienne (jeśli chcemy uzyskać naprawdę surowy, minimalistyczny, skandynawski efekt). Natomiast płyty PCV, o których pisaliśmy powyżej, można uważać za rozwiązanie uniwersalne – są one w stanie imitować dosłownie każdy materiał i wpasować się w każdy styl.

Montaż paneli ściennych w kuchni nie jest niczym skomplikowanym. Można powierzyć go profesjonalnej ekipie, można też przeprowadzić go samodzielnie, zwłaszcza jeśli mówimy o płytach MDF i PCV. Będziemy do tego potrzebować (oczywiście w zależności od charakteru prac i cech konstrukcji) kilku niezbędnych akcesoriów. Dużo zależy oczywiście od tego, jaką metodą będziemy montować panele. Najprostszą metodą jest klejenie paneli bezpośrednio do ściany. Bardziej wymagające będzie instalowanie specjalnego stelażu na ścianie w postaci drewnianych listew (łat nośnych). Panele w tej konstrukcji montujemy za pomocą wkrętów. Prace kończy montaż listew podłogowych i maskujących.

Jak więc widać, panele ścienne, przede wszystkim wykonane z płyt PCV oraz panele szklane, idealnie nadają się do kuchni. Nie tylko jest to materiał wytrzymały, odporny na wilgoć i zabrudzenia, łatwy w czyszczeniu, ale też mogący zrewolucjonizować naszą kuchnię pod względem estetycznym. Jeżeli więc zastanawiamy się nad tym, jak można odmienić jej wygląd, powinniśmy w pierwszej kolejności po prostu pomyśleć o ścianach.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.