Piec akumulacyjny. Dofinansowania, oszczędności, wymogi prawne

Inwestycja w piec akumulacyjny to spore oszczędności. Możemy bowiem rozliczać się za prąd w systemie dwutaryfowym, gdzie podczas taryfy tańszej piec akumuluje energię. Ponadto na tego typu rozwiązania poszczególne gminy oferują szeroki pakiet dofinansowań. W poniższym artykule podpowiadamy, jak oszczędzić na zakupie pieca i jego użytkowaniu oraz które piece będą spełniać zaostrzone w 2018 roku wymogi prawne, określone w formule Eco Design (LOT 20) – dyrektywie Unii Europejskiej.

Piec akumulacyjny w domu - koszty, dofinansowania, zalety
Piec akumulacyjny w domu - koszty, dofinansowania, zalety

Uwaga! Na końcu artykułu znajduje się kod rabatowy dla Czytelników JakBudowac.pl, na zakup pieców akumulacyjnych w sklepie naszego Partnera.

Co to jest formuła Eco Design (LOT 20)?

1 stycznia 2018 roku zapowiedziana została największa zmiana na przestrzeni dziesięcioleci w przemyśle elektroenergetycznym. Nowe regulacje mogą bowiem zmienić diametralnie rynek lokalnych ogrzewaczy pomieszczeń. Zgodnie z przepisami, wszystkie produkty tego typu, które dostępne są w sprzedaży na terenie Unii Europejskiej, będą musiały całkowicie dostosować się do nowych parametrów.

Aby wyjaśnić, o czym dokładnie jest mowa, należy sięgnąć po główną dyrektywę, z której pochodzą przepisy o nazwie „LOT 20”. Według europejskiej dyrektywy w sprawie Ekoprojektu (2009/125 / WE), wszystkie urządzenia wykorzystujące energię powinny być przyjazne dla środowiska i jak najbardziej wydajne, co zostało określone konkretnymi parametrami. Mowa jest tutaj o wszystkich „urządzeniach zużywających energię”, przez co zakres jest bardzo szeroki (od pralek, po kotły grzewcze). Dlatego cała dyrektywa podzielona została na kilka części, aby rozróżnić parametry dla poszczególnych rodzajów urządzeń. Jeśli chodzi o ogrzewanie, musimy sięgnąć do wspomnianej części 20 niniejszej dyrektywy. Odnosi się ona do lokalnych ogrzewaczy pomieszczeń, obejmując piece akumulacyjne, grzejniki elektryczne, promienniki i ogrzewanie podłogowe.

Co oznacza LOT 20 dla ogrzewania elektrycznego?

Dyrektywa określa wartości, jakie mają spełniać ogrzewacze elektryczne. I tak kolejno grzejniki elektryczne, promienniki podczerwieni i grzejniki panelowe muszą posiadać co najmniej 38% wydajności przy nominalnej mocy cieplnej powyżej 250W. Z kolei inne rozwiązania elektryczne, takie jak przenośne ogrzewacze pomieszczeń, piece akumulacyjne czy grzejniki o mocy poniżej 250W mają odrębne wymagania dotyczące wydajności – które są bardzo restrykcyjne. Wydajność będzie tutaj zależeć mi.in. od tego, ile funkcji oszczędzania energii jest włączonych do produktu. Jeśli produkt nie posiada żadnej z tych funkcji oraz nie spełni pozostałych wymagań związanych z przepisami, producent otrzyma zakaz sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. Oznacza to, że firmy, które polegają w znacznym stopniu na produkcji tańszych, nieenergooszczędnych rozwiązaniach, mogą całkowicie zniknąć z mapy rynku europejskiego, jeśli nie zaktualizują swojego asortymentu.

Firmy, które polegają w znacznym stopniu na produkcji tańszych, nieenergooszczędnych rozwiązaniach, mogą całkowicie zniknąć z mapy rynku europejskiego...

Nowe przepisy wyraźnie stwierdzają, że „wymagania dotyczące Ekoprojektu nie powinny wpływać na funkcjonalność lub przystępność miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń z punktu widzenia użytkownika i nie powinny negatywnie wpływać na zdrowie, bezpieczeństwo, ani środowisko.” Krótko mówiąc, klienci zobaczą tylko korzyści z tych nowych wymagań, dzięki możliwości zakupu produktów o zwiększonej wydajności i większym zakresie kontroli. Innymi słowy, produkt zgodny z LOT 20 będzie reprezentował to, co najlepsze na rynku.

Jakie produkty ogrzewania elektrycznego spełniają nowe przepisy? Analiza przypadku

Aby zobrazować wymogi związane z nowymi przepisami, posłużymy się przykładem pieców akumulacyjnych, które są coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem wśród inwestorów. Według dyrektywy, wydajność i energooszczędność urządzenia będzie zależeć od tego, czy posiada:

 • elektroniczny termostat zapewniający stabilną temperaturę,
 • automatyczne sterowniki dostosowujące się wymagań użytkownika,
 • cotygodniowy programator z możliwością definiowania czasu nagrzewania się i wysokości temperatury,
 • mechanizmy wspomagające równomierne rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu (np. wentylator),
 • dodatkowe mechanizmy wspierające oszczędności energii, np. Eco-Start (sterownik ustala czas załączenia w celu osiągnięcia wymaganej temperatury w określonym czasie),
 • funkcję „otwartego okna”, która zmniejsza automatycznie moc grzewczą, aby zapobiegać stratom ciepła.

Jeśli wybrany piec akumulacyjny posiada takie funkcje, będzie odpowiadać nowym przepisom i ich uaktualnieniom na przestrzeni kolejnych lat. Na polskim rynku dostępne są piece akumulacyjne serii XLE, zastępujące stary typ pieców akumulacyjnych, które spełniają wszystkie te funkcje oraz posiadają dodatkowe parametry zwiększające jakość i energooszczędność produktu.

Dlaczego warto wybrać piec akumulacyjny? Automatyzacja i oszczędności

Wprowadzenie do swojego domu systemu grzewczego opartego o piece akumulacyjne, niesie za sobą wiele korzyści. Głównym i najważniejszym atutem pieców akumulacyjnych jest fakt, że pobierają one prąd potrzebny do ogrzania danej powierzchni wyłącznie w tańszej taryfie nocnej. Dzięki temu koszty poboru prądu są o 50 % niższe. Warto pamiętać, że każdy piec ładuje się na tyle, na ile użytkownik go nastawi.

 • Komfort cieplny w pomieszczeniu jest bardzo wysoki.
 • Piece akumulacyjne to z pewnością niezawodność i znikoma awaryjność.
 • Urządzenia te mogą być w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe – dzięki temu zużywanie energii przez cały czas jest optymalizowane, nawet podczas naszej nieobecności w domu.
 • Szeroki wybór funkcji sterowania, które umożliwiają dostosowanie systemu grzewczego do potrzeb użytkownika.
 • W lokalizacji pieca nie powstają żadne substancje spalania.
 • Stosunkowo niski koszt instalacji (nie musimy posiadać kotłowni, miejsca na opał, dodatkowych przyłączy czy komina).

Piec akumulacyjny: jak dobrać moc?

Piec akumulacyjny zużywa dokładnie taką ilość energii, która jest konieczna do ogrzania pomieszczenia. Nawet, jeżeli będziemy korzystać z kilka razy większego pieca (np. zamiast 3 kW piec 7 kW), nie wpłynie to na ilość zużywanej energii. Różnicą będzie natomiast cena pieca – im wyższa moc, tym urządzenie jest droższe.

Piece – bez względu na producenta – zawsze dobieramy tak samo: przyjmuje się ok. 150-170 W/m2, w zależności od stopnia ocieplenia budynku.

Dotacje na wymianę obecnego systemu grzewczego na piec akumulacyjny

Spalając w piecach tradycyjne paliwo, trujemy nie tylko siebie, ale także innych. Z tego względu wiele gmin uruchomiło pakiet dofinansowań na wymianę pieca. Warto z nich skorzystać, ponieważ mogą często niemal w całości pokryć koszty inwestycyjne. Dofinansowania przyznawane są na źródła ekologiczne, w tym również na piece akumulacyjne. Z dopłaty mogą skorzystać osoby fizyczne, jak i prawne (np. spółdzielnie czy przedsiębiorcy).

Zasady finansowania różnią się w zależności od gminy, dlatego po szczegółowe informacje należy udać się do własnego urzędu.

Jak duże dofinansowanie można dodać na wymianę pieca?

Dofinansowania wprowadza coraz większa liczba gmin. Wysokość i sposób dotowania różni się pomiędzy województwami, gminami czy miastami. Jedno z ciekawszych rozwiązań proponuje województwo łódzkie, gdzie możemy otrzymać nawet do 5000 zł na zakup pieców i ogrzewaczy akumulacyjnych. Podobną kwotę otrzymamy na zakup kotła elektrycznego lub gazowego.

Dofinansowanie do wymiany pieca to nie jedyne oszczędności. Otrzymaj dopłatę do rachunków za ogrzewanie!

Osoby decydujące się na modernizację ogrzewania mogą często liczyć także na dalszą pomoc finansową w postaci dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Przykładowo w Krakowie, jeśli posiadamy niższe dochody, Rada Miasta pokrywa nawet w 100% koszty. Istnieje również możliwość uzyskania atrakcyjnej stawki za prąd w zależności od oferty w danej lokalizacji. Przykładem mogą być niektóre gminy w woj. łódzkim, które zachęcają do wymiany nieekologicznych rozwiązań, oferując nawet do 6000 zł na wymianę źródła ogrzewania oraz stawkę za prąd 1 gr/1 kWg przez pierwszy rok.

Jak jeszcze oszczędzić? Promocje na piece akumulacyjne

Prócz dofinansowań zawsze starajmy się szukać atrakcyjnych promocji. Dzięki temu kupimy produkt wysokojakościowy, za cenę standardowego. Obecnie aktywna jest na przykład promocja na piece akumulacyjne Dimplex XLE (sprawdź TUTAJ), których cena została obniżona nawet o 600 zł w zależności od mocy urządzenia. Dodatkowo wpisując kod rabatowy „jak_budowac” uzyskujemy od promocyjnej ceny dodatkowe 10% rabatu.

Kod rabatowy do sklepu trzymajsiecieplo.pl
Kod rabatowy do sklepu trzymajsiecieplo.pl

Artykuł powstał we współpracy z ekspertem sklepu internetowego trzymajsiecieplo.pl