Płyty i płytki kamienne – nieskończony wachlarz możliwości aranżacyjnych (pomysły i inspiracje)

Kamień to jeden z najbardziej oryginalnych – choć ostatnio coraz popularniejszych – materiałów wykończeniowych, którym ludzie decydują się dekorować wnętrza swoich mieszkań oraz domów. Surowiec ten można stosować zarówno na podłogach, jak i ścianach, a nawet przy elewacjach domów oraz na schodach i tarasach. Kamień wygląda elegancko i szlachetnie - niezależnie od tego czy znajduje się on na całej powierzchni, czy stanowi jedynie element dekoracyjny. Producenci na rynku oferują nam szeroką gamę kamieni o różnych fakturach, kolorach i rozmiarach. Które wybrać i jak je łączyć?

Płytki kamienne podłogowe – piękno i elegancja

Materiały naturalne cieszą się ogromnym zainteresowaniem, dzięki czemu niezwykle popularne są aktualnie kamienne okładziny w postaci płytek granitowych czy marmurowych. Kamień pełni wiele funkcji: potrafi nadać wnętrzu ostry, surowy wygląd, doskonale sprawdza się jako dekoracja i świetnie podkreśla wybrany fragment wnętrza, gdyż elementy kamienne najczęściej stosuje się na ścianie okalającej kominek bądź tej, która stanowi tło dla telewizora lub kącika wypoczynkowego. Jeszcze do niedawna prym wiodły kamienie o grubości około 4 cm, układane na drewnianych lub metalowych rusztach. Tego typu kamień komponuje się z tradycyjnymi wnętrzami. Do pomieszczeń o charakterze rustykalnym najlepiej jest zastosować płytki granitowe montowane na zaprawie cementowej. Dziś kamień jest dostępny pod wieloma postaciami. Wszystko to dzięki prężnemu rozwojowi technologii. Wybór kamienia jest coraz większy – to nie tylko gama różnorodnych kolorów, ale również produktów o zróżnicowanej grubości i fakturze powierzchni. Jednym z wiodących sprzedawców z kamienia o wysokiej jakości są Hurtownie Kamienia Furmanek (https://furmanek24.pl/).

W asortymencie sklepu znajdziemy między innymi klasyczne, proste płytki kamienne podłogowe o jednolitej tonacji (np. Absolute Black), jak i wielokolorowe, płytki szczotkowane płytki marmurowe dla osób, które przy aranżacji wnętrz dają porwać się fantazji i nucie szaleństwa (np. Rain Forest Green).

Gama kolorów płytek marmurowych czy granitowych do wnętrz jest obecnie na tyle szeroka, że każdy klient bez problemu znajdzie coś, co będzie pasować do jego aranżacji. Choć kamień kojarzy nam się przede wszystkim z szarością, to dziś w obszernych katalogach możemy dostrzec odcienie bieli, czerni, beżu, złota, zieleni i czerwieni. Granitowe płytki podłogowe świetnie sprawdzają się w roli okładziny ściennej, jednak wówczas najlepiej jest stosować jasne kolory, gdyż powiększają one optycznie wnętrze. Coraz śmielsza jest też zabawa kontrastem: klasyczne połączenie czerni z bielą sprawdzi się w zasadzie w każdym wnętrzu. Płytki granitowe podłogowe posiadają wiele różnych wymiarów, dlatego z łatwością dopasujemy je do każdej powierzchni. Największą popularnością cieszą się płytki o wymiarach od 30x30 do 60x60 cm o grubości do 2 cm. W ofertach sklepów znajdują się także grubsze płyty (do 4 cm), a niektóre z nich posiadają nieregularne kształty. Zależnie od tego, jak wygląda całe wnętrze, możemy wybrać kamień błyszczący lub matowy. Ten pierwszy najlepiej sprawdza się w komercyjnych, dużych budynkach, jak centra handlowe, banki i biurowce. Matowa powierzchnia płyt kamiennych posadzkowych doskonale pasuje do wystroju salonu oraz sypialni, nadaje pomieszczeniu szlachetny wygląd. 

Płyty kamienne posadzkowe

Jak nas widzą, tak nas piszą. A w pierwszej kolejności zobaczą nas w... korytarzu. To pierwsze pomieszczenie, które wzrokową ocenią odwiedzający nas goście. Mimowolnie to właśnie na jego podstawie wydadzą w myślach pierwsze osądy na temat aranżacji naszych wnętrz – liczy się bowiem pierwsze wrażenie. Płyty granitowe posadzkowe tworzą poczucie elegancji i klasy – tak pożądane „na wejściu“. Choć płytki kamienne na podłogę muszą być przyjemne dla oka, gdyż są swoistą wizytówką domu czy mieszkania, to należy pamiętać, iż równie ważna jest ich funkcjonalność. Posadzka w strefie wejścia jest szczególnie narażona na różnego rodzaju zanieczyszczenia, toteż powinna być łatwa w utrzymaniu czystości, odporna na czynniki atmosferyczne oraz bezpieczna – nieśliska. Wszystkie te warunki są spełniane poprzez płytki podłogowe granitowe. Kamień jest niezwykle reprezentatywny i doskonale sprawdza się w strefie wejścia. Płyty kamienne posadzkowe w różnych rozmiarach nadają pomieszczeniu lekkie uczucie chłodu, tworząc pewnego rodzaju taflę. W strefie wejścia zdecydowanie najlepiej zastosować granit lub łupek. Nie zaleca się kładzenia płytek marmurowych, które w kontakcie z piaskiem matowieją i ścierają się.

 

Odpowiednim materiałem jest również twardy piaskowiec, który może zostać poddany procesowi woskowania, chroniącym przed matowieniem oraz szarzeniem posadzki. Granit jest najbardziej odpory na wilgoć. Nasiąkliwość kamieni może być korygowana dzięki zabiegowi impregnacji. Płytki kamienne do wnętrz znajdują swoje zastosowanie nie tylko na posadzkach, ale i na ścianach. Pomieszczenie z takim dodatkiem automatycznie nabiera luksusowego, eleganckiego charakteru. Najczęściej tego typu dekoracje umieszcza się w salonie – z reguły jest to największe pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu i przyjmujemy gości. Płytki te zazwyczaj umieszcza się na ścianie za telewizorem lub kącikiem wypoczynkowym, by nadać eleganckie tło. Popularny i uniwersalny jest biały kamień, który doskonale sprawdza się również w małych pomieszczeniach, nie pomniejszając ich optycznie. Kamień na ścianach sprawdza się także w przedpokoju - od nas zależy czy pokryty kamieniem będzie wybrany element, czy cała ściana. Naturalne materiały cieszą się ogromną popularnością, dlatego wybór produktów jest ogromny. Kamień na ścianie pasuje zarówno do tradycyjnych, jak i nowatorskich oraz stylowych wnętrz. Istnieje wiele imitacji granitu czy marmuru, które pozornie są niemal doskonałe i identyczne. Jest to mniej kosztowne rozwiązanie, lecz należy liczyć się z tym, że imitacje mogą cechować się znacznie mniejszą trwałością. 

Płytki kamienne do kuchni

Jednym z pomieszczeń, w których często stosuje się kamień, jest kuchnia. Płytki kamienne do kuchni to popularna dziś praktyka i ciekawa alternatywa dla wszechobecnych gresów czy glazury. Estetyka i funkcjonalność takich płytek sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Kamień jest w pełni naturalnym tworem i w przeciwieństwie do materiałów produkowanych przemysłowo, nadaje wnętrzu niepowtarzalny i oryginalny charakter. Płytki kamienne do kuchni nadają się zarówno na ściany, jak i na podłogi – są twarde, wodoodporne i w większości przypadków łatwo utrzymać je w czystości.

 

Do łask wraca marmur, który niegdyś kojarzył się jedynie z królewskimi wnętrzami. Import sprawia, że ceny tego kamienia są obecnie przystępne, a wybór bogaty. Ludzie najchętniej decydują się na białe i czarne marmury (często zestawione razem w kontraście) w dużych rozmiarach. Gama kolorów marmuru jest obecnie na tyle szeroka, że bez problemu można znaleźć kolory takie, jak czerwień, zieleń czy złoto. Choć kamień ten jest dość trudny w utrzymaniu i nie toleruje kwasów ani agresywnej chemii, można go z łatwością odnowić dzięki przepolerowaniu. Podobnie, jak inne kamienie, uszkodzone i pęknięte marmury można łatwo naprawić dzięki specjalistycznym klejom oraz żywicom. W zachodnich krajach marmur często stosuje się na blatach, co nie tylko nadaje im solidny, nieco surowy wygląd, ale w odpowiedniej kolorystyce może ciekawie kontrastować z resztą mebli lub ze ścianami – częstym wyborem jest czarny marmur przy białych lub kremowych ścianach. Kontrast ten prezentuje się schludnie i elegancko. Do kuchni idealnie nadają się także kamienne płytki podłogowe - większość z nich można z powodzeniem utrzymywać w czystości, co bez wątpienia jest ważnym aspektem w pomieszczeniu, w którym łatwo o bałagan zarówno na blatach, jak i na podłodze. Modnym zabiegiem jest także stosowanie kamiennego pasa na fragmencie jednej ze ścian, najczęściej nad blatem i kuchenką. Jest to niezwykle praktyczne, gdyż zdecydowanie łatwiej jest usunąć częste w kuchni tłuste lub klejące plamy z kamienia aniżeli bezpośrednio ze ściany. Sprawdza się to zarówno przy ciemnych ścianach, które rozjaśnia, jak i przy jasnych, które delikatnie tłumi. Pamiętajmy jednak, że kamień pasuje przede wszystkim do wnętrz o charakterze klasycznym, tradycyjnym. Produkt ten raczej nie sprawdzi się w krzykliwej, kolorowej kuchni – takie połączenie zamiast zachwycić, może lekko zniesmaczyć. 

Propozycja kompozycji

Nowoczesna estetyka w dużej mierze opiera się obecnie na kontrastach. Połączenia różnorodnych materiałów są dziś dużo śmielsze i wpisują się w kanon mody. Ciekawym pomysłem jest łączenie kamienia z drewnem. To dwa naturalne materiały, które z powodzeniem się uzupełniają. Drewno można zazwyczaj spotkać na podłodze, schodach i meblach, kamień z kolei króluje na podłogach (płytki kamienne na podłogę to doskonałe rozwiązanie w korytarzu), blatach kuchennych i coraz częściej na ścianach. Kompozycja kamienia i drewna jest kontrastem: drewno budzi skojarzenie z ciepłem i przytulnością, kamień – z chłodem i elegancją. Warto pamiętać w tym przypadku o umiarze, gdyż zarówno kamień, jak i drewno w zbyt dużej ilości mogą optycznie pomniejszyć pomieszczenie i zdominować je, a nawet przytłoczyć. Inspirując się aranżacjami z tematycznych czasopism, warto wziąć pod uwagę stosunek metrażu przedstawionego na zdjęciach wnętrza do wielkości pomieszczenia, jakie planujemy zaaranżować. Popularną dekoracją jest również łączenie kamienia ze szkłem. Najczęściej taką praktykę możemy spotkać w przypadku elewacji dużych budynków: hoteli, banków, biurowców czy galerii. Coraz częściej takie połączenie jest jednak stosowane przy elewacjach domów jednorodzinnych. Szkło i kamień nie tylko zapewniają elegancki oraz nowoczesny wygląd, ale zapewniają odporność na czynniki atmosferyczne i są łatwe w utrzymaniu oraz czyszczeniu, dzięki czemu zestawienie to stosuje się także w kuchniach.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.