Podstawowe informacje o fotowoltaice

W XXI wieku niezwykle chętnie wykorzystujemy nowoczesne technologie. Większa świadomość konsumencka i wszechobecna edukacja dot. ekologii i działań pro-środowiskowych, przyczyniła się do poszukiwania bezpieczniejszych rozwiązań. Rosnąca średnia temperatura naszej planety i diametralnie zmieniający się klimat, to wynik działalności człowieka, emitowania paliw kopalnych, karczowania lasów i namnażania odpadów. 

Chcąc zatrzymać te działania, zaczęliśmy wykorzystywać energię odnawialną, która okazała się być bardziej ekonomiczna i bezpieczniejsza.

Jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika jest nowoczesną technologią, dzięki której uzyskujemy energię ze słońca. Proces ten polega na konwersji promieniowania w prąd stały, co zachodzi dzięki specjalistycznym, montowanym wcześniej panelom fotowoltaicznym. Wygenerowany w ten sposób prąd, trafia do tzw. falownika, który przekształca go w tzw. prąd zmienny, docelowo zasilający cały dom i urządzenia, które się w nim znajdują. 

Jeśli powstaną nadwyżki energii, nie oznacza to, że falownik wykorzysta je od razu. Nadmiar jest magazynowany w tzw. sieci, dzięki której możemy wykorzystywać ją później, np. w miesiącach zimowych.

Instalacja fotowoltaiczna ma ogromną przewagę nad innymi, naturalnymi sposobami pozyskiwania energii. Ostatecznie możemy korzystać z niej niemalże zawsze, pod warunkiem, że wcześniej zostanie dostarczona odpowiednia ilość promieniowania. Ten prosty mechanizm pozwala więc stworzyć pewną zależność: jeśli promieniowanie latem jest duże, możemy nie tylko zasilić nasz dom w energię, ale ostatecznie także wykorzystać nagromadzone zapasy w przyszłości. A to nie koniec zalet tego nowoczesnego rozwiązania. 

Zalety fotowoltaiki

A skoro o zaletach mowa, nie sposób pominąć faktu, że:

  • największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość oszczędzania - w końcu źródło energii jest darmowe i szeroko dostępne. Można więc stwierdzić, że wytwarzana energia jest całkowicie darmowa, a koszty związane są jedynie z koniecznością zamontowania odpowiedniego systemu.
  • mamy do czynienia z “zieloną energią”, która jest zdrowsza i bezpieczniejsza dla naszej planety. 
  • wspomniane już nadwyżki można gromadzić lub sprzedać.
  • instalacja fotowoltaiczna może być odliczona od podatku, a sam koszt inwestycji zwraca się już po kilku latach użytkowania.
  • instalacja działa cicho, co jest doskonałą alternatywą dla dużo głośniejszych, np. turbin wiatrowych.
  • panele są niemal bezawaryjne i nie wymagają konserwacji i wyróżniają się dużą wytrzymałością.
  • sam montaż jest bardzo szybki i nie wymaga pozwolenia na budowę - specjalistyczne firmy montują panele w przeciągu 2-3 dni roboczych.
  • wyróżnia je stosunkowo prosta metoda działania - dzięki promieniom wytwarzany jest prąd zmienny, który z kolei jest dostarczany do naszych gniazdek (gniazdka i łączniki znajdziesz tutaj).
  • budowa i użytkowanie nie jest uzależnione od podwyżek prądu (jesteśmy więc niezależni od wszelkich zmian na rynku).
  • panele objęte są programem rządowym Mój Prąd, który oferuje dofinansowanie w kwocie do 5 tysięcy złotych. 

Ale jak to wszystko działa?

W dużym uproszczeniu i skrócie spróbujemy wspólnie zdefiniować, w jaki sposób instalacja wpływa na możliwości gospodarstwa. 

Zacznijmy zatem od początku - prąd stały i moc instalacji zależna jest od kilku czynników. Na ich czele jest np. wielkość i ilość paneli, a więc tzw. powierzchnia montażu. O tym, jaka jest powierzchnia, decyduje firma montażowa, a także możliwości posesji (np. wielkość dachu). Tu mechanizm jest prosty - im większa powierzchnia, tym większa moc. Kolejnym czynnikiem jest ekspozycja na słońce, kąt nachylenia dachu, a także warunki atmosferyczne. Biorąc jednak uśrednione dane, które wskazują, że natężenie energii i w Polsce mieści się w przedziale od 900 do 1200 kWh/m2, można wywnioskować, że taka ilość powinna całkowicie wystarczyć na zapotrzebowanie danego, pojedynczego gospodarstwa. 

Jeśli system nagromadzi więcej energii, niż wskazuje na to nasze zapotrzebowanie, energia zostanie zmagazynowana w sieci elektroenergetycznej. Docelowo, dzięki niej, możemy odebrać około 75-80% wyprodukowanej energii.

W ostateczności wybór instalacji powinien być zawsze poprzedzony konsultacjami i rozmowami z docelową (wcześniej sprawdzoną!) firmą montażową.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.