Pomieszczenia gospodarcze – zbędny luksus czy konieczność?

Spiżarnia, pralnia czy garderoby to pomieszczenia, które coraz częściej są umieszczane w najnowszych projektach domów. Jeszcze do niedawna były symbolem luksusu, dziś wielu inwestorów nie wyobraża sobie domu, który ich nie zawiera. Jakie są ich zalety i gdzie powinny być usytuowane?

Spiżarnia

Główną zaletą posiadania spiżarni jest możliwość schowania wszystkich produktów żywnościowych, które nie mieszczą się do lodówki i kuchennych szafek. Jest szczególnie przydatna dla tych rodzin, które preferują robienie dużych zakupów raz w tygodniu. Można w niej przechować wszystkie produkty, które nie wymagają przechowywania w lodówce czy zamrażarce. To dobre miejsce nie tylko do schowania butelek z wodą mineralną, konserw czy owoców oraz warzyw, ale także domowych przetworów. Poza tym można w niej umieścić sprzęty gospodarstwa domowego, które zajmowałyby niepotrzebnie miejsce w kuchni, a nie są potrzebne na co dzień.

Spiżarnia nie musi być duża, wystarczająca będzie nawet powierzchnia 2 m2. Koszt jej wykonania nie będzie duży, ponieważ nie jest potrzebne jej staranne wykończenie. Pozostawienie surowych ścian zapewni nawet zachowanie niższej temperatury. Ważne jest, by nie było w niej dostępu do światła. Nie trzeba także kupować szaf na wymiar, można wykorzystać pozostałe z budowy deski, montując półki.

Pralnia

Pralnia może wydawać się zbędnym pomieszczeniem w domu, jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że pralka oraz kosz na pranie skutecznie psują wystrój nawet najładniejszej łazienki. Jeśli nie chcemy jej przeobrazić w składowisko brudnej bielizny oraz w suszarnię, z pewnością zauważymy zalety w zaprojektowaniu osobnej pralni. W pralni możemy umieścić nie tylko pralkę i kosz na brudne pranie, ale także suszarkę czy linki na mokrą bieliznę, a także deskę do prasowania oraz szafkę, na której będzie można złożyć wysuszoną i wyprasowaną odzież. Pralnię najlepiej umieścić w części prywatnej domu, lecz w większej odległości od sypialni, by dźwięk pralki nie budził domowników lubiących sobie dłużej pospać w ciągu weekendu. Ponieważ pralnia jest pomieszczeniem narażonym na wilgoć, należy w niej zaprojektować odpowiednią wentylację.

Garderoby

Garderoby zaprojektowane w domu pozwolą ograniczyć liczbę szaf wnękowych w pokojach użytkowych. Są wygodniejsze od szaf, ponieważ można do nich wejść, dzięki czemu mamy
swobodny dostęp do wszystkich rzeczy. Pozwalają także ukryć wszystkie przedmioty przed widokiem gości. Można w nich przechowywać nie tylko odzież i obuwie, ale także ręczniki, pościel, sprzęty domowe czy przedmioty nieużywane na co dzień. Komfortowe będzie zaprojektowanie garderób przy każdej sypialni, jednak jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, dobrym sposobem będzie wydzielenie większej garderoby dostępnej z korytarza przy pokojach nocnych. Osoby posiadające większy dom powinny pomyśleć także o zaprojektowaniu garderoby w wiatrołapie, w której będzie można schować odzież wierzchnią i obuwie domowników oraz gości.