Pompy do szamba – jak wybrać najlepszy model?

Nie każde gospodarstwo domowe dysponuje wygodnym, grawitacyjnym podłączeniem do miejskiej bądź gminnej sieci kanalizacyjnej. W takiej sytuacji usuwanie domowych nieczystości może przysporzyć właścicielom posesji dużych problemów. Jeśli na działce zlokalizowane jest szambo, warto pomyśleć o zakupie odpowiednio dobranej pompy do szamba. Z niniejszego artykułu można dowiedzieć się, czym kierować się przy wyborze tego typu urządzenia.

Pompy do szamba to specjalistyczne urządzenia służące do przepompowywania brudnej wody pochodzącej ze zbiorników z nieczystościami. Nowoczesny sprzęt umożliwia ustawienie dowolnego poziomu intensywności jego działania. Ma on solidną konstrukcję, odporną na uszkodzenia mechaniczne oraz oddziaływanie niekorzystnych warunków pogodowych.

Odpowiednio dobrane pompy do szamba znajdują zastosowanie zarówno przy prywatnych domostwach, jak i obiektach przemysłowych. Zanim jednak dojdzie do zakupu urządzenia, warto pomyśleć, który model najlepiej sprawdzi się w danym przypadku. W tym celu trzeba zwrócić uwagę na podstawowe kryteria wyboru pomp przeznaczonych do opróżniania różnego rodzaju zbiorników. 

Typ zbiornika – najważniejsze kryterium doboru

Domowe nieczystości zwykle gromadzą się w zbiornikach jedno- lub dwukomorowych. W przypadku tej pierwszej poszczególne rodzaje zanieczyszczeń (m.in. kał, papier toaletowy, mocz oraz inne pozostałości) mieszają się ze sobą. W takiej sytuacji przy opróżnianiu zbiornika najlepiej sprawdzają się pompy do szamba z rozdrabniaczem. Doskonale sprawdzają się one zwłaszcza tam, gdzie z uwagi na ukształtowanie terenu nie można stosować rur o średnicy przekraczającej 50 mm. Z kolei pompy ze swobodnym przepływem, które mają większe przewody, doskonale radzą sobie z przetransportowaniem nierozdrobnionych resztek do kanalizacji zlokalizowanej wyżej niż dane szambo. 

W przypadku dwukomorowych zbiorników, w których płynne i stałe frakcje zanieczyszczeń trafiają do oddzielnych zbiorników, nie trzeba przejmować się usuwaniem tych drugich nieczystości. Ich systematycznym opróżnianiem zajmuje się bowiem szambiarka. Natomiast płynne nieczystości eliminuje się przy użyciu pompy do szamba do wody brudnej.

Inne kryteria wyboru

Typ posiadanego zbiornika to oczywiście nie jedyne kryterium, którym warto kierować się przy wyborze pompy do szamba. Trzeba bowiem zwrócić uwagę także na inne czynniki, które finalnie przesądzają o możliwości zastosowania danej pompy w określonej sytuacji. Można tutaj wymienić przede wszystkim:

  • cykl wykonywanej pracy – w większości przypadków warto zainwestować w modele wyposażone w specjalne włączniki pływakowe, przeciwdziałające pracy pompy na sucho;
  • moc urządzenia – standardowo do domów jednorodzinnych wybiera się modele zasilane prądem 230 V; silniki na prąd trójfazowy efektywnie obsługują natomiast małe osiedla składające się z domków, które mają wspólny kolektor ścieków;
  • wysokość podawania wody nad poziom lustra – im wyższy jest ten parametr, tym dana pompa lepiej nadaje się do wykorzystywania przy przetransportowywaniu zanieczyszczeń ze zbiornika do odbiorników umieszczonych na wyższym poziomie;
  • wydajność – dzięki niej można szybko opróżnić zbiornik z nieczystości.

Warto zwrócić uwagę na wszystkie wyszczególnione powyżej czynniki. Tylko w ten sposób można bowiem wybrać pompę do szamba idealnie dopasowaną do własnych potrzeb.

Dobór odpowiedniej pompy do opróżniania zbiorników z domowymi nieczystościami może sprawić różne problemy. Warto jednak pamiętać o dostosowaniu wielkości i mocy urządzenia do liczby obiektów, które ma ono obsługiwać.

Komentarze