Postanowienia noworoczne – remont kuchni?

Nowoczesna i minimalistyczna biała kuchnia. Ten trend już od jakiegoś czasu gości w naszych mieszkaniach i domach. Wygląda na to, że nieprędko się to zmieni. I dobrze! Tak aranżowanym kuchniom nie brakuje klasy, charakteru i wyrazistości. Biała kuchnia jest uniwersalna, ale daleko jej do mdłych czy nijakich propozycji. A gdy mamy chęć, by nasze serce domu było bliższe atmosferze rustykalnych lub tradycyjnych wnętrz? Sprawdźmy, jak to osiągnąć. W jaki sposób urządzać, dekorować i aranżować białe kuchnie, by spełniały wszystkie nasze oczekiwania?

Biała kuchnia – niekoniecznie jak z laboratorium

Niektóre osoby boją się kuchni, która praktycznie w całości zostaje urządzona w bieli. Przekonajmy się, że wcale nie trzeba spoglądać na nią ze strachem. Odpowiednio dobrane materiały, dekoracje, ale i przełamanie innymi kolorami sprawiają, że kuchnia nie jest sterylna niczym w laboratorium. Pozostaje ciepła i klimatyczna, do tego praktyczna, jasna, a spędzanie w niej czasu na gotowaniu, spożywaniu posiłków i relaksowaniu się, jest wyjątkową przyjemnością.

Przede wszystkim, jakie meble do białej kuchni sprawdzą się najlepiej? Skoro główną rolę będzie odgrywać biel, muszą być one wykonane z materiałów wysokiej jakości. To ważne ze względu na wygodę użytkowania, ich funkcjonalność, trwałość, ale i możliwość bezproblemowego utrzymania w czystości. Kiepskie materiały zaowocują blaknięciem, zmianą naturalnego koloru, biel zacznie się robić pożółkła lub poszarzała, a wtedy kuchnia na pewno nie będzie cieszyć oka. Poza tym nikt nie chce zmagać się z kolejnymi naprawami szafek, uszkodzeniami mechanicznymi i zarysowaniami, jedynie w wyniku normalnej, codziennej eksploatacji kuchni. Materiał wysokiej jakości to podstawa!

A co z wykończeniem? Do wyboru mamy połyskujące fronty i blaty lub te o wykończeniu matowym. Kuchnia biała połysk w tonie wysokim to świetne rozwiązanie do wnętrz obszernych, minimalistycznych i nowoczesnych. W takim przypadku warto stawiać na minimum elementów, urządzeń i dekoracji, które znajdują się na zewnątrz. Pochowane sprawią, że kuchnię będzie łatwiej utrzymać w czystości, a lśniąca biel szafek wraz z odbijającym się od nich światłem, uczyni to pomieszczenie jaśniejszym, z wrażeniem większej przestronności.

Kuchnia biała z połyskiem – na tę postawmy również wtedy, gdy liczymy na efekt glamour, luksusowy czy wręcz wyrafinowany. Dobierając do tego najwyższej klasy urządzenia AGD, czarny połyskujący blat, podnosi się wrażenie elegancji. W błyszczących blatach tańczy światło płynące z kryształowych lub szklanych lamp. Kuchnia zaczyna wyglądać niczym z katalogów najmodniejszych propozycji aranżacyjnych.

W małej kuchni, gdzie metrażu nam nieco brakuje, postawmy na matowe fronty białych szafek. Będą łatwiejsze do utrzymania w czystości, a kuchnia wcale nie straci na swoim uroku i nowoczesności. Ponadto tę ostatnią można podkreślić, także wybierając nowoczesne i eleganckie sprzęty AGD. Coraz częściej znajdziemy je w głębokich, żywych barwach, które białym kuchniom dodają smaczku.

By wnętrze było ciepłe, przyjazne, domowe

Biel jest uniwersalna, dlatego biała kuchnia może zostać przełamana praktycznie dowolnym kolorem, ale i materiałem. Ponownie musimy zastanowić się nad tym, jakie wystroje są bliższe naszym sercom. Od tego bowiem zależą materiały, ich barwy, a także kolorystyka, jaką będziemy chcieli przełamać wszechobecną biel.

Wystrój skandynawski nie może obyć się bez drewna. Jeśli na taki klimat liczymy w tym najważniejszym pomieszczeniu w domu, postawmy na ciepło, charakterystyczne usłojenie, a nawet egzotyczne gatunki drewna. Kolejna kwestia w temacie "biała kuchnia": jaki blat sprawdzi się najlepiej? Ten drewniany zapewni trwałość i wytrzymałość. Ponadto ociepli kuchnię, doda jej wyrazu, ale i przełamie wrażenie sterylnej czystości. Do tego można dodać nieco pastelowych kolorów.

Zarówno biel, jak i drewno to dwa elementy, które doskonale łączą się z betonem architektonicznym. Wyobraźmy sobie wystrój, który leży gdzieś pomiędzy skandynawskim lub rustykalnym klimatem a tym całkiem nowoczesnym. To właśnie propozycja, w której matowa szarość betonu zyskuje na subtelności. Beton architektoniczny jest materiałem bardzo plastycznym i można go nazwać elastycznym pod względem urządzania wnętrz. Zastosowany na ścianach, ale i typowo dekoracyjnie, nadaje wyrazu. Jego surowość jest zdecydowanie łagodniejsza, gdy niedaleko znajdują się drewniane blaty robocze. Biała kuchnia: jakie ściany będą przyciągać wzrok, eksponować wiszące ozdoby, ale i podkreślać charakter serca domu? Nie tylko beton, ale i surowa cegła lub ta opatrzona ciekawą barwą. Tu z kolei skłaniamy się nieco ku klimatom industrialnym, ale wciąż iście domowym.

Kolorowa tęcza i wzorzyste origami

Biel jest na tyle uniwersalna, że można ją łączyć praktycznie z dowolnym kolorem. Co więcej, ona aż czeka, żeby dopełnić ją jednym z tęczowych kolorów. Mogą to być równie dobrze stonowane, pastelowe barwy, które sprawiają, że kuchnia staje się urocza i klimatyczna, co fluorescencyjne kolory, które w niezwykły sposób ożywiają białe meble.

Modna dziś paleta głębokich, ale ciemnych kolorów – burgundy, śliwki, bordowe odcienie, granaty, zielenie, a nawet czerń. To jeden z trendów w skandynawskich odłamach, chociażby dark lagom, ale i we współczesnych aranżacjach. Dodatki ciemnych, soczystych, sprawiających wrażenie aksamitnych i gładkich barw, wpływają na elegancką, gustowną i... uspokajającą aranżację. Pięknie się prezentują w świetle, a jeśli dodatkowo są to wersje połyskujące lub barwy te zagościły w lustrzanych odbiciach frontów, efektowności trudno się oprzeć.

Soczyste żółcie, zielenie, czerwienie, pomarańcze. Te zestawy kolorystyczne przywodzą na myśl bajkowe i egzotyczne klimaty. A co z podłogami, gdy stawia się na tak ożywcze kuchenne wnętrza? Sprawdźmy propozycje dostępne w artykule pod tym linkiem. Jesteśmy przekonani, że tu każdy znajdzie coś dla siebie!

Nie brońmy się przed różnorodnymi wzorami. To one są w stanie oddać charakter aranżacji typowych np. dla wnętrz włoskich, toskańskich klimatów lub nieco bardziej egzotycznych. Wybierzmy te, które są naszymi ulubionymi i zastosujmy je pośród dekoracyjnych płytek. Jeśli do tego dodamy wzory 3D, biała kuchnia stanie się bardziej trójwymiarowa, przestronna i jeszcze ciekawsza. Pamiętajmy jedynie o tym, by nie przesadzić z liczbą kolorów. Im są one wyrazistsze, rzucające się w oczy, tym mniej licznie powinny gościć w dodatkach.

Biała kuchnia – czysta, ciepła, przepiękna. Szukajmy kolorów, worów i kształtów, które do nas przemawiają, ale również dodatków, dzięki którym kuchnia stanie się niepowtarzalna. Nie strońmy od nieszablonowych pomysłów. Nie zapominajmy o obecnych trendach, ale noworoczne postanowienie o remoncie kuchni, niech będzie przyjemnością urządzania tego wnętrza od podstaw. Głównie w bieli, ale z miejscem na dobrze nam znane materiały, akcenty kolorystyczne oraz wysoką jakość, bo ta widoczna będzie na każdym kroku. Od podłogi aż po sufit.

Proponowane dla Ciebie

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.