Ranking systemów ogrzewania płaszczyznowego

Zwiększające się wymagania efektywności energetycznej oraz zużycia energii nieodnawialnej sprawiają, że coraz bogatsza staje się oferta rynku ogrzewania płaszczyznowego. Obok popularnych systemów ogrzewania podłogowego, do polskich domów wkraczają także instalacje z mat kapilarnych, grzejniki panelowe czy podtynkowe. Jak zatem wybrać system, który zapewni nam najlepszy komfort i efektywność?

W okresie grzewczym różnica temperatur występujących wewnątrz pomieszczeń oraz na zewnątrz jest bardzo duża. Z zewnątrz ściany mocno się wychładzają, natomiast w środku oddziałuje na nie ciepłe powietrze z instalacji grzewczej w sposób nierównomierny, gdy mowa jest o tradycyjnych grzejnikach. Stąd też trudno zapewnić właściwe poczucie komfortu cieplnego bez podwyższania temperatury grzejników do tego stopnia, by zimno z zewnątrz nie było odczuwalne po wewnętrznej stronie ścian. I w tym miejscu zaczyna się rola ogrzewania płaszczyznowego, które dostarczy nam pożądaną ilość ciepła, jednak bez konieczności zwiększania temperatury. To z pewnością przekłada się na oszczędzanie energii. Inną zaletą systemów płaszczyznowych jest także możliwość chłodzenia pomieszczeń, co przekłada się na kolejne korzyści finansowe, gdyż możemy zrezygnować z klimatyzacji.

Kiedy warto mieć ogrzewanie płaszczyznowe?

Na ogrzewanie płaszczyznowe warto zdecydować się szczególnie wtedy, gdy:

  • źródłem, które zasila instalację jest pompa ciepła lub kocioł kondensacyjny,
  • chcemy, aby system posiadał 2 funkcje w jednym: ogrzewanie i chłodzenie,
  • cierpimy na różnego rodzaju alergie,
  • cenimy sobie względy estetyczne i przestrzeń w domu (brak kaloryferów),
  • cenimy sobie komfort obsługi systemu przez Internet,
  • chcemy, by ogrzewanie i chłodzenie było jak najtańsze.

Producenci oferują wiele rodzajów instalacji w ramach ogrzewania płaszczyznowego, co utrudnia nam wybór systemu kompatybilnego z warunkami technicznych budynku oraz samych potrzeb mieszkańców. W poniższym zestawieniu dla ułatwienia przedstawiamy wady i zalety najpopularniejszych rozwiązań.

System ogrzewania tradycyjnymi grzejnikami
System ogrzewania tradycyjnymi grzejnikami

Grzejniki podtynkowe i panele grzewcze

To rozwiązanie może być stosowane do ogrzewania ściennego. Mimo, że zaliczane jest do instalacji wodnych, nie wprowadza pod tynk wody – co jest dużą zaletą. Daje też duży komfort grzewczy oraz wysoką energooszczędność. Co ważne – działa zarówno w układzie nisko- jak i wysokotemperaturowym. Mimo wielu zalet, które z pewnością możemy przypisać takiemu systemowi ogrzewania płaszczyznowego, wśród których znajdziemy również szybki i prosty montaż, niestety jest to instalacja dość trudna w demontażu. Ten aspekt może znacznie odbić się na naszych finansach w przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia mechanicznego.

Z kolei panele grzewcze, które także zalicza się do instalacji płaszczyznowych, mimo dość szybkiego wzrostu popularności na początku ich istnienia na rynku, dziś coraz częściej zbierają negatywne opinie. Głównym powodem są kwestie konstrukcyjne, które wpływają na wydajność, takie jak kąt rozchodzenia się promieniowania podczerwonego oraz jego nierównomierność względem powierzchni.

Panele grzewcze coraz częściej zbierają negatywne opinie.

Ogrzewanie podłogowe

Do zalet ogrzewania podłogowego zalicza się przede wszystkim korzystny rozkład ciepła w pomieszczeniach. Tym samym ciepło oddawane jest nie tylko w miejscu, w którym zainstalowany jest grzejnik, ale rozprowadza się po całej powierzchni. Taki typ ogrzewania niepozbawiony jest jednak wad. Do podstawowych należy duży stopień bezwładności ciepła – co oznacza powolne nagrzewanie się, a także stygnięcie. Powodem jest sama budowa grzejnika, gdzie rury grzewcze układane są pod kilkucentymetrową warstwą betonu. Tym sposobem, zanim ciepło zostanie oddane do pomieszczenia, najpierw musi zostać nagrzany sam beton. Jednak w sytuacji, gdy proces ten zostanie zrealizowany, ciepło pozostanie na bardzo długi czas w instalacji, co może prowadzić do przegrzewania się pomieszczeń – to natomiast generuje niepotrzebne straty ciepła.

Ogrzewanie podłogowe - konstrukcja
Ogrzewanie podłogowe - konstrukcja

Maty kapilarne

To jeden z najbardziej uniwersalnych systemów ogrzewania płaszczyznowego, ponieważ można go instalować na podłodze, ścianach oraz suficie. Ponadto system oparty na matach kapilarnych przystosowany jest nie tylko do ogrzewania, ale także chłodzenia pomieszczeń. Przykładem takiej kompilacji funkcji mogą być maty BeKa firmy Hennlich, które można montować właściwie w każdym miejscu. Do największych zalet z pewnością należy łatwość instalacji, a w jej ramach:

  • brak konieczności zastosowania konkretnego rodzaju tynku,
  • do pokrycia instalacji wystarczy cienka warstwa tynku,
  • sam montaż polega na rozwinięciu maty – inaczej niż w przypadku ogrzewania podłogowego, w którym konieczne jest rozłożenie pętli.

Inną niezaprzeczalną zaletą jest możliwość ogrzewania za pomocą czynnika, który ma stosunkowo niską temperaturę, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne. Porównując maty kapilarne do np. ogrzewania podłogowego występuje jeszcze jeden ważny aspekt – szybkość nagrzewania i schładzania. W przypadku mat kapilarnych temperatura wzrasta o około 4°C w ciągu godziny, czyli znacznie szybciej.

Maty kapilarne to jeden z najbardziej uniwersalnych systemów ogrzewania płaszczyznowego, ponieważ można go instalować na podłodze, ścianach oraz suficie.

Maty kapilarne BeKa firmy Hennlich
Maty kapilarne BeKa firmy Hennlich

Który system ogrzewania jest najtańszy?

Z perspektywy kosztów eksploatacji także najkorzystniej wypadają maty kapilarne. Przy założeniu, że ogrzewany jest budynek o powierzchni 260 m2, roczny koszt ogrzewania w przypadku poszczególnych systemów będzie następujący:

  • Grzejniki 45°C – szacunkowy koszt: 4300 zł/rok
  • Ogrzewanie podłogowe – szacunkowy koszt: 3700 zł/rok
  • Maty kapilarne – szacunkowy koszt: 2300 zł/rok

Instalując maty kapilarne jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet 2000 zł rocznie. Warto zatem zdecydować się na taki system grzewczy w okresie, gdy dostępne są różne możliwości pozyskiwania dotacji, a inwestycja zwróci się bardzo szybko.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.