Rekuperacja w domu – czy warto? Cena, koszt, nowe prawo budowlane

Od 2021 roku NIE zbudujesz domu bez rekuperacji – ile w tym prawdy? Czym szczególnym wyróżnia się rekuperacja, że według wielu jest wręcz niezbędna, aby spełnić nowe przepisy budowlane? Jakie ma zalety? Ile kosztuje rekuperacja w domu? Ile dzięki niej oszczędzisz? Sprawdzamy!

Rekuperacja w domu: koszty, cena, zasada działania
Rekuperacja w domu: koszty, cena, zasada działania

Nowe prawo budowlane 2021 a rekuperacja

W 2021 roku mają wejść w życie bardzo restrykcyjne przepisy prawa budowlanego, dotyczące ulepszania energooszczędności nowych domów – a konkretniej, ich zapotrzebowania na energię. Normy są zaostrzone nie tylko dla samej izolacji termicznej czy wyboru stolarki otworowej (cieplejsze okna, drzwi), ale także ekologicznego źródła ciepła – wykorzystującego energię odnawialną – czy też systemów wentylacyjnych. W niniejszym artykule skupimy się na ostatniej z wymienionych kwestii, czyli na systemach wentylacyjnych, które są rekomendowane dla spełnienia nowych przepisów budowlanych od 2021 roku (określanych jako WT2021).

Jak się okazuje, rekuperacja – czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – to najskuteczniejszy sposób na to, aby spełnić wymagania prawne dotyczącego zapotrzebowania budynków w energię pierwotną. Dlaczego? Rekuperacja odzyskuje bowiem utraconą energię z wywiewanego powietrza, mogąc ogrzewać powietrze nawiewane (lub w okresach letnich – nieco ochładzać). Tym sposobem budynek odzyskuje pewien procent utraconej energii i jest w stanie sprostać nowym wymaganiom.

Architekci sądzą, że nawet najgrubszy styropian jako izolacja ścian czy też najcieplejsze, trzyszybowe okna, nie będą w stanie zagwarantować nam, że spełnimy nowe warunki techniczne 2021. Według ekspertów, jedyną drogą do ich spełnienia jest inwestycja jednocześnie w:

  • w odnawialne źródło ciepła do ogrzewania domu (np. pompę ciepła),
  • zwiększoną izolację ścian,
  • okna z polepszonym współczynnikiem przenikania ciepła,
  • wentylację mechaniczną odzyskującą ciepło.

Także w obliczu nowych przepisów, rozważania na temat wyboru rekuperacji ze względów zdrowotnych czy zwiększania komfortu mieszkania, schodzą na drugi plan, ponieważ system ten, jak widać, staje się koniecznością. Nie znaczy to jednak, że aspekty zdrowotne lub komfortu użytkowania budynku są bez znaczenia – nad nimi również warto się pochylić, ponieważ rekuperacja może nam wiele zaoferować w tym temacie – o czym piszemy w dalszej części artykułu.

Co to jest rekuperacja? Jak działa rekuperacja w domu?

Zasada działania rekuperacji jest bardzo prosta. System najpierw filtruje powietrze z zewnątrz, aby smog, owady i pyły nie miały szansy dostać się do wnętrz domu. Jednocześnie z zużytego powietrza – w którym znajduje się m.in. wiele bakterii, wirusów, wilgoci i roztoczy – a także duże ilości CO2 – rekuperacja odzyskuje energię, a zanieczyszczone powietrze jest wywiewane z domu. Co ważne, powietrze wywiewane (z zanieczyszczeniami) i nawiewane (oczyszczone ze smogu, alergenów itp.), nie mieszają się ze sobą. Jak działa rekuperacja w domu? Szybko, mądrze i zdrowo.

Rekuperacja w domu: zasada działania
Rekuperacja w domu: zasada działania

Rekuperacja – dla Twojego zdrowia i niższych rachunków za ogrzewanie!

Jak wyżej opisaliśmy, taki system – dzięki filtracji – zapewnia naprawdę zdrowe powietrze, bezpieczne dla każdego, nawet astmatyków i osób z innymi uciążliwymi dolegliwościami układu oddechowego. Poza właściwościami prozdrowotnymi, rekuperacja pozwala także poczynić oszczędności na ogrzewaniu. Szacuje się, że będą one wynosić od 30 do nawet 60% (wysokość uzyskanych oszczędności zależy od izolacji budynku oraz od sprawności i wydajności rekuperatora), a to już widoczna suma, która bardzo szybko zrekompensuje nam inwestycję w rekuperację. A skoro już mowa o kosztach, przejdźmy do kwestii zakupu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz kosztach jej utrzymania. Szczegóły poniżej.

Ile kosztuje rekuperacja w domu? Kiedy się zwróci?

Na montaż rekuperacji w nowym domu trzeba przeznaczyć od ok. 17 do 25 tys. zł. Potencjalny klient, zastanawiający się, ile kosztuje rekuperacja w domu, musi mieć świadomość, że rozbieżność cenowa zależy od wielu czynników: mocy rekuperatora, kosztów montażu, powierzchni budynku, także wycena zawsze powinna być indywidualna. Jak w każdej instalacji, bardzo ważna jest także jakość komponentów, dlatego warto zdecydować się na rekuperatory z nieco wyższej półki, niż na opcje niskobudżetowe, które niestety, ale mogą sprawiać wiele problemów.

Komponenty systemu rekuperacji do domów jednorodzinnych
Komponenty systemu rekuperacji do domów jednorodzinnych

To jednak początkowe koszty, które – jak szacują eksperci – w przypadku dobrej jakości instalacji zwracają się w przeciągu kilku lat (do 10 lat), w postaci niższych o nawet 60% kosztów ogrzewania. Co jest również bardzo ważne, decydując się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, możemy zrezygnować z kominów wentylacyjnych oraz droższych okien z wywietrznikami – a tu już widać naprawdę duże optymalizacje kosztów, które sprawiają, że początkowa inwestycja w rekuperację nie jest aż tak wysoka, jak się wydaje!

Przechodząc z kolei do kosztów użytkowania rekuperacji, roczny koszt prądu, jaki rekuperacja pobiera, wynosi ok. 220-250 zł (dane firmy Vasco). Do kosztów utrzymania dochodzi także regularna wymiana filtrów. Biorąc pod uwagę oszczędności na ogrzewaniu, jakie można poczynić, koszty utrzymania rekuperacji nie są duże. A mogą być jeszcze mniejsze, jeśli dodatkowo zamontujemy niewielką instalację fotowoltaiczną na dachu, która będzie produkować darmowy prąd ze słońca. Ilość wytworzonej w taki sposób energii będzie wystarczająca do zasilenia rekuperatora oraz innych urządzeń w domu, dzięki czemu koszty inwestycji zwrócą się jeszcze szybciej.

Rekuperacja w domu jednorodzinnym
Rekuperacja w domu jednorodzinnym

Zdalne sterowanie z dowolnego miejsca za pomocą aplikacji na smartfonie

Niektóre systemy rekuperacji nie tylko dają nam korzyści prozdrowotne czy zapewnią oszczędności, ale również mogą zwiększyć komfort użytkowania – i to znacznie – jak na przykład rekuperacja Vasco, która wyposażona w aplikację na smartfona, pozwoli na dokładne ustawienie sprzętu, bez schodzenia z kanapy! Dzięki aplikacji możemy np. ustawić intensywność rekuperatora, przyjrzeć się jego parametrom w dowolnej chwili, ustawić specjalne programy – np. wietrzenie mieszkania, uruchamianie kominka itp.

Zdalne sterowanie rekuperacją w domu przez aplikację!
Zdalne sterowanie rekuperacją w domu przez aplikację!

Podsumowanie zalet rekuperacji w domu:

  • odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza i ogrzewanie nim świeżego powietrza, które jest nawiewane do budynku z zewnątrz; zmniejszamy tym sposobem zapotrzebowanie na ciepło;
  • oszczędności na ogrzewaniu;
  • brak konieczności budowy kominów wentylacyjnych: więcej powierzchni użytkowej w budynku i niższe koszty;
  • oczyszczanie powietrza ze smogu, bakterii, wirusów, pyłów, alergenów, roztoczy, kurzu i innych zanieczyszczeń gwarantuje naprawdę zdrowe powietrze;
  • brak potrzeby wietrzenia mieszkania i otwierania okien w zimie – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła stale przeprowadza wymianę powietrza;
  • szybki zwrot z inwestycji – do 10 lat (przy zastosowaniu odpowiedniego rekuperatora z wysokiej jakości komponentami);
  • komfort użytkowania dzięki możliwości inteligentnego zarządzania systemem za pomocą smartfona lub manualnie;
  • w przypadku dobrej jakości systemu, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest także cicha i nie zakłóca komfortu akustycznego.

Rekuperacja w domu - zdjęcie w budowy
Rekuperacja w domu - zdjęcie w budowy

Rekuperacja z długą gwarancją – pewność trwałości systemu i opłacalności!

Aby jednak rekuperacja rzeczywiście spełniała wszystkie powyższe funkcje przez wiele, wiele lat, bezawaryjnie, musimy zakupić bardzo dobrej jakości centralę i pozostałe komponenty systemu. W tym miejscu warto sprawdzić, jak długą gwarancję na swój system przyznaje producent. Jeśli jest ona długa, możemy mieć pewność, że system jest wysokiej jakości. Długa – czyli jaka? Dla przykładu, najdłuższą na rynku gwarancję przyznaje firma Vasco, oferując aż 6 lat ochrony! W tym czasie mamy też do dyspozycji program corocznych przeglądów i wiele innych korzyści. Gwarancja ponadto obejmuje CAŁY system, począwszy od rekuperatora, przez ustawienia, kalibracje itd. - to zdecydowanie dodatkowy ważny atut. Więcej na ten temat znajduje się na stronie producenta rekuperacji – Vasco. Systemy tej firmy – a zwłaszcza Silent Ventilation, jak sama nazwa wskazuje – gwarantują komfort akustyczny (instalacja jest bezgłośna, jak zapewnia producent) oraz charakteryzują się świetnymi parametrami sprawnościowymi i jakościowymi. Opisywaną rekuperacją można sterować za pomocą smartfona, a odpowiednie czujniki CO2 oraz wilgotności powietrza zadbają o zdrowy mikroklimat w całym budynku. Dodatkowo akcesoria do rekuperacji Vasco pomogą w doskonałej aranżacji wnętrza - z łatwością możemy ukryć całą instalację, stosując dekoracyjne osłony kanałów nawiewno-wywiewnych, jak na poniższym zdjęciu.

Ważne, aby rekuperacja w domu prezentowała się estetycznie, jak na powyższym zdjęciu.
Ważne, aby rekuperacja w domu prezentowała się estetycznie, jak na powyższym zdjęciu.

Komentarze

  • Artykuł sponsorowany 2021-03-08T08:47:33Z

    Lobbing widzę. Na siłę wciskają. Żadnych wad. Same korzyści.

  • Lukasz 2020-10-23T16:46:47Z

    Chciałbym zobaczyć oszczednosci 60%, u mnie to ok 20% - spadek zużycia ekogroszku z 2400kg na 2000. Czyli nie zwróci się nigdy. Za to komfort faktycznie na plus. Dom 150m2.

    • Gość 2020-10-20T18:33:22Z

      Prąd ,filtry, serwis centrali (mycie wymiennika, kanałów tłocznych przy wentylatorach) , czyszczenie czerpni i kanałow dystrybujących powietrze, problem z zapachami zewnątrz (filtry F7 nie wiele dają trzeba było by zastosować hepa 11 czyli znów koszt), zimą wysuszone powietrze ( błędne koło wstawianie nawilżaczy powietrza-koszt) a na koniec żywotność centarli czyli kiedy się zwróci ? jedynie można napisać o ciągłej wymianie powietrza które dla mnie jest trochę jałowe ale wybór należy do przyszłych inwestorów.