Rośliny polecane do oranżerii

Ogród zimowy to miejsce, które – zgodnie ze swoją nazwą - nawet podczas zimowych miesięcy zapewnia doskonałe warunki wypoczynku wśród relaksującej zieleni. Aby rzeczywiście tak było, w oranżerii trzeba posadzić odpowiednio dobraną roślinność.

Przeszklona weranda jest specyficznym pomieszczeniem. Latem wystawiona na działanie promieni słonecznych może mocno się nagrzewać, zimą natomiast bywa w niej dosyć chłodno. Do takiego ogrodu, który jest bardzo dobrze nasłoneczniony (ulokowany od strony południowej), poleca się przede wszystkim rośliny występujące w

Ogród zimowy - zielony przez cały rok

klimacie śródziemnomorskim. W oranżerii mają warunki zbliżone do naturalnych. Budując ogród zimowy, tworzy się więc idealne warunki dla gatunków egzotycznych. W zimie najlepiej, aby temperatura wnętrza utrzymywała się na poziomie 10-15ºC. Ogród śródziemnomorski nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, nie jest drogi w utrzymaniu. Sadzi się w nim drzewka cytrusowe, palmy, gardenie, bluszcze oraz pelargonie i męczennice. Jeżeli w oranżerii miałoby być jeszcze cieplej (pomieszczenie ogrzewane), można pomyśleć o stworzeniu ogrodu tropikalnego z bambusami, fatsją japońską, herbatą chińską czy figowcem z małymi liśćmi. Warto również wiedzieć, że w ogród zimowy zapewnia świetne warunki do uprawy różnych odmian storczyków.

Jeśli do przeszklonej werandy ma docierać mniej światła – zostanie usytuowana od strony wschodniej lub zachodniej – to w takich warunkach dobrze będą czuły się paprocie, filodendrony, bluszcze, sępolia, maranta i skrzydłokwiat.

Z kolei do jasnego, ale chłodniejszego zimą ogrodu zimowego warto wybrać gatunki, które zimą przechodzą w spoczynek. W takich warunkach doskonale sprawdzają się kaktusy, hibiskusy, niektóre cytrusy oraz kamelie.

Sadząc rośliny w zielonym pokoju, ich usytuowanie warto zaplanować tak, aby w sąsiedztwie znalazły się gatunki o podobnych wymaganiach. Z przodu najlepiej będą wyglądać niższe, kwitnące rośliny, z tyłu wyższe, a w środku te, które dobrze znoszą zacienienie. Nie warto przy tym umieszczać blisko siebie roślin ekspansywnych oraz gatunków dużo słabszych, te drugie bowiem "zginą" przy silniejszych sąsiadach.

Pielęgnując rośliny w oranżerii, trzeba pamiętać o tym, żeby zapewnić im odpowiedni poziom wilgotności. W tym celu należy je codziennie zraszać, w czasie najcieplejszych dni nawet kilka razy dziennie, ale nie wolno spryskiwać silnie nasłonecznionych liści (mogłyby ulec poparzeniu). W ogrodzie można też zamontować niewielką fontannę lub oczko wodne, które zapewnią odpowiedni mikroklimat we wnętrzu.