Soundbar – czy warto kupić oraz na co zwrócić uwagę?

Producenci telewizorów dokładają wszelkich starań, aby urządzenia te łączyły w sobie cechy eleganckiego, estetycznego wyglądu, jednocześnie prezentując doskonałe parametry techniczne. Niestety, aby sprzęt ten znajdował się w zasięgu finansowym przeciętnego konsumenta, trzeba poczynić pewne kompromisy. Najczęściej skupiają się one na dźwięku, dlatego też warto zainstalować soundbar, który zdecydowanie poprawi brzmienie i pozwoli na zwiększenie kinowych odczuć w trakcie seansu filmowego.

Sharp

Czym jest soundbar j jak działa?

Soundbar to rodzaj zintegrowanego systemu audio, który jest umieszczony w wąskiej, podłużnej listwie. Podstawowe modele składają się zazwyczaj z dwóch głośników. Z kolei najbardziej zaawansowane urządzenia mogą mieć do siebie podłączonych aż dziewięć głośników.

Największą popularnością cieszą się soundbary wieloelementowe, czyli takie z subwooferem w zestawie. Głośniki niskotonowe, o których mowa, pozwalają na osiągniecie lepszych efektów basowych, co z kolei umożliwia ciekawsze wrażenia podczas oglądania filmów, czy też w czasie grania w gry na konsoli.

Soundbar to niezwykle wygodne rozwiązanie – użytkownicy takiego sprzętu nie muszą rozlokowywać w swoich domach potężnego zestawu kolumn w systemie 5.1. Z tego też względu soundbary często pojawiają się u właścicieli mieszkań o niewielkim metrażu. Konstrukcja listew dźwiękowych jest bardzo prosta. Najczęściej składają się one z pojedynczej belki przeznaczonej do instalacji tuż pod odbiornikiem telewizyjnym.

Kiedy soundbar połączy się z najnowszymi technologiami, można uzyskać prawdziwie przestrzenny dźwięk, który będzie imitował brzmienie kinowe. Urządzenia te mają swoje oczywiste ograniczenia, jednak lista ich zalet jest zdecydowanie dłuższa od tej z wadami.

Sharp

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Najważniejszymi cechami sounbara, na które należy zwrócić uwagę przed poczynieniem inwestycji, są:

  • liczba kanałów – tutaj warto kierować się zasadą: im więcej, tym lepiej;
  • pasma przenoszenia – najbezpieczniej wybierać te najszersze;
  • moc wyjściowa kanału – w teorii im jest ona większa, tym lepiej, ale dobrze jest pamiętać, że w praktyce sama moc niekoniecznie świadczy o tym, czy soundbar gra głośnio i właściwie oddaje dźwięk przestrzenny. Ostateczny wpływ na te wartości mają wbudowane dekodery, obsługiwane standardy oraz formaty audio.

Rozwiązania cieszące się największym zainteresowaniem to przede wszystkim Dolby Digital i jego następcy – Dolby Digital Plus i Dolby TrueHD. Ciekawym systemem poprawiającym jakość brzmienia przestrzennego jest Dolby Pro Logic II. Z kolei standardem sprawdzającym się w domowych warunkach w kontekście systemów HD są opcje takie jak DTS-HD i DTS HD Master Audio.

Sharp

Soundbary z oferty marki Sharp

Ciekawą propozycją jest soundbar Sharp HT-SBW460. Liczba kanałów w urządzeniu to 3.1, a jego całkowita moc wyjściowa wynosi 300W. Urządzenie występuje w komplecie z subwooferem, dzięki czemu pozwala na lepsze osiągi dźwiękowe. 

Ważną informacją jest również to, że sprzęt ten obsługuje systemy audio takie jak Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Digital Theatre Systems (DTS). Soundbar posiada również złącze HDMI i opcję łączności bezprzewodowej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.