Stemple budowlane - czym są i do czego służą?

Stemple budowlane podpierają stropy i ściany podczas budowy. Są elementem umożliwiającym solidne i precyzyjne zrealizowanie danego etapu prac. Gwarantują bezpieczeństwo i solidną konstrukcję domu. Podpory są wykorzystywane w budownictwie mieszkalnym i przemysłowym.

Podpory stropowe są pokryte warstwą zabezpieczenia antykorozyjnego. Znajduje się ona po zewnętrznej i wewnętrznej stronie każdego stempla. Dzięki temu elementy nie ulegają przedwczesnemu osłabieniu i uszkodzeniom.

Stemple budowlane ‒ czym są i jakie są ich rodzaje?

Stemple budowlane to stalowe podpory, które zapewniają bezpieczeństwo na budowie. Są niezbędnym elementem wykorzystywanym przy pracach szalunkowych ‒ podtrzymują konstrukcję do czasu zastygnięcia betonu i osiągnięcia przez niego pełnych właściwości. Cechuje je łatwy montaż i prostota obsługi. Wyróżnia się dwa typy podpór stropowych ‒ drewniane i stalowe (ocynkowane i lakierowane). Stemple drewniane są tańsze, jednak mniej trwałe i bardziej podatne na działanie szkodliwych warunków pogodowych niż stemple lakierowane ocynkowane. 

Zastosowanie podpór stropowych

Mówiąc o tym, do czego służą stemple budowlane, należy przede wszystkim wskazać, że stanowią one wsparcie przy wszelkich systemach szalunkowych ‒ np. podczas budowy stropu poziomego w budynku mieszkalnym. Podpory znajdują też zastosowanie przy wspieraniu podciągów, balkonów, nadproży i belek. Stalowe stemple są wyposażone w system G-haków, które usprawniają proces rozszalowania stropu. Jest to technika polegająca na stopniowym zmniejszaniu wysokości podpory, co znacznie skraca czas demontażu całej konstrukcji. 

Regulacja w stalowych stemplach budowlanych

Stalowe podpory są bardziej uniwersalne niż drewniane, ponieważ mają możliwość regulacji i dopasowania ich wielkości do danego pomieszczenia. Każdy stempel ma swój parametr nośności, który jest oznaczony zgodnie z normami europejskimi. Podpory są odpowiednio wyprofilowane ‒ to ważna cecha, która wpływa na ich bezpieczeństwo i wytrzymałość. Pojedynczy stempel standardowo waży ponad 30 kg i ma 5 m wysokości. Wielu producentów oferuje swoim klientom możliwość zamówienia podpór o dowolnych wymiarach na indywidualne zamówienie. W branży budowlanej, szczególnie przy budowie w systemie gospodarczym, powszechnym rozwiązaniem jest wypożyczanie stempli od innych firm. Jest to jednak decyzja ryzykowna, ponieważ najczęściej nie mamy możliwości sprawdzenia, w jakim stanie technicznym są pożyczone podpory. Nie możemy więc mieć pewności, czy używane podpory zagwarantują nam bezpieczeństwo i czy będą solidnym podtrzymaniem stropu lub innego obciążenia.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.