Strych - dodatkowa przestrzeń, którą warto zagospodarować

W czasach wysokich cen nieruchomości ważne jest zagospodarowanie każdej przestrzeni. W wielu mieszkaniach strych to często miejsce niewykorzystane. Niewielki metraż czy brak pomysłu na aranżację sprawia, że poddasze często stoi puste lub służy jako pomieszczenie gospodarcze. Warto jednak wykorzystać potencjał tego miejsca i stworzyć ciekawie zaaranżowaną przestrzeń.

Strych ma w sobie to coś, co sprawia, że klimat pomieszczenia będzie wyjątkowy oraz niepowtarzalny. Dlatego bezpośrednio pod dachem spotykamy zarówno sypialnie, kuchnie, łazienki, jak i gabinety, a nawet pięknie zaaranżowane salony. Możliwości zagospodarowania poddasza jest mnóstwo. Pokój na strychu można urządzić stylowo, a jednocześnie z pomysłem. O czym warto pamiętać?

Uporządkuj przestrzeń

Zanim remont poddasza zacznie się na dobre trzeba odpowiednio uporządkować przestrzeń, wynieść wszystkie przedmioty, a także dokładnie posprzątać pomieszczenie. Będzie to zadanie niełatwe zwłaszcza w starszych mieszkaniach lub takich, gdzie poddasze było do tej pory w ogóle niewykorzystane lub całkowicie zaniedbane. Warto skorzystać z pomocy i zatrudnić na ten czas osobę, która pomoże nam uporać się z bałaganem. Wiele osób oferuje swoje usługi takie jak np. sprzątanie w Warszawie. Zapewne uda się więc nam znaleźć kogoś, kto wesprze nas w generalnych porządkach przed remontem. Warto też skorzystać z pomocy takich portali jak www.pomocedomowe.pl, gdzie łatwo znajdziemy odpowiednią osobę zgodnie z naszymi oczekiwaniami i preferencjami. Pomoc może się przydać również po remoncie, dlatego odpowiednią osobę zawsze warto mieć w pobliżu.

Sprawdź stan poddasza

Zanim przystąpimy do jakiegokolwiek remontu warto najpierw sprawdzić, jaki jest stan pomieszczenia i czy wszystkie nasze pomysły są możliwe do realizacji. Na początek warto poprosić specjalistę o ocenę stanu technicznego poddasza, a także sprawdzić czy dach i ściany nie wymagają dodatkowego uszczelnienie czy ocieplenia, a także czy strop jest odpowiednio wytrzymały. Ważna jest szczelność połaci dachowych, aby w pomieszczeniu nie pojawiała się wilgoć i zacieki. Koniecznie trzeba też sprawdzić czy możliwe będzie np. wstawienie okien, a także podłączenie na poddaszu niezbędnych mediów: prądu, gazu czy wody.

Optycznie powiększ przestrzeń

Strych to często bardzo mała przestrzeń, a liczne skosy i elementy więźby dachowej jeszcze bardziej ją pomniejszają. Urządzając strych należy pamiętać o tym, aby optycznie go powiększyć. Pomóc mogą w tym duże okna, a także zawieszone na ścianach lustra, które będą odbijać pomieszczenie sprawiając wrażenie większej przestrzeni. Ważne będzie też odpowiednie oświetlenie. Małego strychu nie powinno się też dzielić na kilka pomieszczeń, ale zdecydować się na jedno. Warto również ostrożnie dobierać kolory. Strych powinien być jak najjaśniejszy, aby uniknąć efektu przytłoczenia czy zamykania przestrzeni. Świetnie sprawdzą się tutaj takie barwy jak beże, szarości, różne odcienie bieli, pastele czy jasne odcienie niebieskiego. Aranżując pomieszczenia na poddaszu starajmy się ich nie zagracać. Jest to bowiem miejsce, w którym bardziej, niż gdziekolwiek indziej wskazany jest minimalizm.

Zamów meble na wymiar

Kształt poddasza sprawia, że niełatwo jest dobrać odpowiednie meble, dlatego najlepiej zamówić je na wymiar, właściwie wykorzystując każdy fragment pomieszczenia i wypełniając nieregularne powierzchnie. Aby pomieszczenie nie sprawiało wrażenia zbyt zagraconego należy postawić na niskie, ale głębokie szuflady. Warto też pamiętać żeby mebli nie było zbyt dużo i żeby nie były ustawione zbyt gęsto.

Wykorzystaj potencjał pomieszczenia

W aranżacji poddasza warto podkreślić jego naturalne elementy, takie jak np. skosy. Dzięki temu nadamy pomieszczeniu oryginalnego i ciekawego charakteru. Poza tym z pozoru trudne w aranżacji miejsca mogą stanowić pożyteczne elementy wnętrza. Pod skosami warto umieścić np. szafki, ustawić sofę, powiesić kwiaty czy zamontować wannę w łazience. Tam też mogą znaleźć swoje miejsce zabudowane schowki na zabawki, pościel, zapasy kuchenne i wiele innych rzeczy. Naturalne elementy poddasza mogą być dobrze wykorzystaną przestrzenią jednocześnie dodając pomieszczeniu jedynego w swoim rodzaju uroku.