Szlifierki kątowe w pigułce

Wiosna zaczęła się na dobre, a wraz z nią sezon remontowo-budowlany. Jeśli w obrębie twojego domu masz coś twardego, co trzeba obciąć, przyciąć lub przeszlifować, idealnie do tego nada się szlifierka kątowa. Jakie są rodzaje szlifierek kątowych i co powinieneś o niej wiedzieć?

Szlifierka kątowa to dość uniwersalne narzędzie – piłuje, szlifuje, skraca, modeluje czy przycina przedmioty o bardzo różnej twardości. W zależności od tarczy może ciąć styropian, plastik, a nawet beton i stal. Można nią wymodelować niemal wszystko!

Szlifierka kątowa - zastosowanie

W jakich konkretnych sytuacjach i przy jakich materiałach szlifierka kątowa zda swój egzamin? Niemal przy wszystkich, w zależności od tego jaką tarczę wybierzemy (o wyborze sprzętu i doborze osprzętu piszemy w dalszej części artykułu). Najtwardsze są tarcze diamentowe, które potrafią rozcinać takie materiały budowlane, jak cegła, beton, gips wapienny, granit czy kamień. Dzięki szlifierce możemy ciąć materiał na mniejsze części lub modelować jego kształt. Możemy też wybrać osprzęt turbo do cięcia metalu, za pomocą którego potniemy nawet pręty zbrojeniowe i inne metalowe elementy.

Szlifierka kątowa świetnie sprawdza się też w glazurnictwie. Oczywiście do precyzyjnego cięcia powinno się użyć specjalnej przecinarki do płytek, ale przy zgrabnym cięciu i subtelnej obsłudze z powodzeniem przytniemy też kafelki łazienkowe czy kuchenne – jest to zazwyczaj nieuniknione, ponieważ nigdy wszystkie kafelki nie wypełnią idealnie całej powierzchni, na której są mocowane. Glazurnik może też szlifierką kątową przygotowywać powierzchnie pod płytki, np. zeszlifować stary klej, zabrudzenia czy inne elementy, które przywarły przez lata.

Pokrewną remontową dziedziną, w której przydadzą się szlifierki kątowe jest spawalnictwo. Oczywiście nie będziemy za ich pomocą niczego spawać, ale szlifierka z odpowiednią tarczą idealnie sprawdzi się do przygotowania materiału do spawania, czyli oczyszczenia go z rdzy, utlenionej warstwy metali, zanieczyszczeń czy nierówności, które utrudnią spawanie. Sprzęt pomoże też nam w demontażu np. większych elementów blaszanych, które najpierw musimy pociąć na mniejsze kawałki.

Szlifierki kątowe – sztuka wyboru

Zanim wybierzemy się do sklepu (np. Jula oferującej szlifierki od 129zł) po szlifierkę kątową, musimy przede wszystkim ustalić, do czego będziemy ją wykorzystywać, bo być może nie musimy kupować profesjonalnego sprzętu, a wystarczy nam podręczna domowa wersja urządzenia. W tej kwestii istotne są dwie rzeczy – tarcze oraz moc jednostki.

Wybór tarczy opiera się zazwyczaj o ustalenie jej średnicy oraz twardości umożliwiającej obróbkę wybranego przez nas materiału. Większe tarcze o średnicy ok 200 mm wykorzystuje się do prac profesjonalnych – głównie w specjalistycznych warsztatach i na budowach, natomiast tarcze mniejsze poniżej 130 mm nadają się idealnie do wszelkich drobnych prac domowych, przycinek i szlifów. Istotna jest też grubość tarcz (od 1mm do 3 mm, a przy tarczach do szlifowania ok 5mm), oraz ich twardość czyli ścieralność – cechy te dobieramy pod materiał, na którym będziemy pracować.

Najtwardsze są tarcze diamentowe, które potrafią rozcinać takie materiały budowlane, jak cegła, beton, gips wapienny, granit czy kamień.

Istotnym czynnikiem wpływającym na jakość i czas naszej pracy jest też moc urządzenia. Proste sprzęty do użytku domowego posiadają zazwyczaj moc od 500W do 1000W, i są to jednostki wystarczające do zwykłej pracy, natomiast cięższy sprzęt bardzo często oferuje moc przekraczającą 2000W.

Podobnie ma się sprawa z zasilaniem, gdzie do wyboru mamy dwie opcje: szlifierki kątowe akumulatorowe oraz elektryczne. Zasilanie bateryjnie będzie miało tę zaletę, że nie jesteśmy ograniczeni kablem, nie narażamy się na jego zniszczenie pod wpływem działania ciepła czy przypadkowe przecięcie. Natomiast w każdej chwili taka szlifierka może odmówić pracy z braku energii, a jej moc zazwyczaj – w przypadku przenośnych urządzeń – jest mniejsza. Analogiczne, wersje elektryczne z kablem będą mniej mobile, ale gwarantują mocniejszą i szybszą pracę niemal bez przerwy (chyba, że na wymianę tarczy).

Warto zwrócić też uwagę na dodatkowe funkcje, jak np. regulacja obrotów, system antywibracyjny, ogranicznik prądu rozruchowego czy automatyczna blokada samodzielnego rozruchu, dzięki którym wzrasta komfort i bezpieczeństwo pracy.

Bezpieczeństwo pracy ze szlifierką kątową

Ponieważ sprzęt jest dość ciężki, działa agresywnie (tnie blachy, cegły i beton), sypie iskrami oraz posiada chropowate lub ostre elementy tarczy, podstawową zasadą pracy ze szlifierką kątową jest troska o bezpieczeństwo.

Powinniśmy więc zacząć od specjalnej odzieży ochronnej, która będzie przylegająca (nie wkręci się w tarczę i nie ograniczy ruchów) oraz odporna na działanie iskier i innych odłamków czy opiłek. Przy doborze odzieży niezwykle ważne są rękawice, ale takie, które będą przylegać do naszej dłoni – luźne, odstające części materiału również mogą wkręcić się w pracującą tarczę.

Ponieważ sprzęt jest dość ciężki, działa agresywnie (tnie blachy, cegły i beton), sypie iskrami oraz posiada chropowate lub ostre elementy tarczy, podstawową zasadą pracy ze szlifierką kątową jest troska o bezpieczeństwo.

Pracy ze szlifierką nie zaczynajmy przede wszystkim bez okularów ochronnych, które zabezpieczają nasze oczy przez dostaniem się do nich np. opiłków metali, które podczas szlifowania wyrzucane są spod urządzenia z dużą prędkością. Ludzka gałka oczna to tkanka miękka, więc bez problemu przyjęłaby serię takich drobinek, przez które moglibyśmy nawet stracić wzrok.

Fachowcy radzą więc trzymać szlifierkę kątową tak, by „odrzut” iskier z niej był skierowany w przeciwnym kierunku do miejsca naszej pracy. A’propos samego miejsca jeszcze słów kilka – zadbajmy o to, by było suche, uporządkowane oraz miało miejsce na bezpieczne położenie kabla. W ten sposób unikniemy nie tylko uszczerbku na swoim zdrowiu, ale też czynników, które mogą popsuć nam sprzęt.

Komentarze

  • Krystian 2018-06-01T15:43:29Z

    Szlifierka kątowa to ważne narzędzie w mojej pracy, bo zajmuję się wykończeniówką. Warto pamiętać, żeby przy wyborze zwrócić uwagę na moc szlifierki, na jej jakość i rodzaj prac, jakie będziemy wykonywać przy jej pomocy.

    • Damian 2018-06-01T13:46:48Z

      Przyznam się szczerze, że szlifierka kątowa to jedno z moich ulubionych narzędzi. I ciągle odkrywam nowe zastosowania tego cuda.

      • Franek 2018-05-30T11:25:29Z

        Podobno można, chociaż zasadniczo szlifierki kątowe mają nieco inne przeznaczenie, o czym zresztą napisano w powyższym artykule. Sam zastanawiam się nad zakupem takiej szlifierki do domowego użytku, ale nie jestem do końca pewien, czy mi się przyda.

        • Zofina 2018-05-29T20:14:01Z

          Czy taka szlifierka nadaje się również do ostrzenia noży? Bo mój maż ciągle twierdzi, że nie ma odpowiedniego sprzętu, a moje noże są wiecznie tępe i nie nadają się do porządnego krojenia.