Urządzenie kuchni idealnej

Jak sprawić, aby serce domu, jakim jest kuchnia, idealnie spełniało swoją funkcję i było wygodne dla każdego z domowników? Podstawową kwestią jest wybór między aneksem kuchennym a kuchnią zamkniętą. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie niesie za sobą wady i zalety.

W pierwszym przypadku coraz więcej osób decyduje się na wybór otwarcia przestrzeni kuchennej na część dzienną. Być może dlatego, że wspólne gotowanie z rodziną i znajomymi jest dziś na czasie. Dzięki temu domownicy oraz ich goście mogą ze sobą spędzić więcej czasu, a podczas przygotowania rozmaitych posiłków nikt nie jest zmuszony do rezygnacji z towarzystwa.

Kuchnia otwarta na salon

Niewątpliwą zaletą powyższego rozwiązania jest zyskanie sporej przestrzeni, która przy niewielkiej powierzchni domu zyskuje na znaczeniu. Dodatkowo przy zastosowaniu takiego rozwiązania dostęp światła nie jest ograniczony do wnętrza domu. Jednakże aby przestrzeń tworzyła jedną całość, nie wolno zapomnieć o tym, aby meble stylem, formą i kolorystyką były jednorodne. Ważne jest również to, że kuchnia pozostaje wystawiona na widok publiczny, dlatego kwestią priorytetową jest podjęcie decyzji co do rozlokowania jej wyposażenia. Jedną z możliwości jest rozmieszczenie garnków i patelni oraz szkła na otwartych półkach.

Sprzęty kuchenne

Biorąc pod uwagę fakt, że sprzęty gospodarstwa domowego posiadają estetyczny wygląd w dzisiejszych czasach, można to uznać za element dodający wnętrzu przytulnej atmosfery. Nie można też zapomnieć o właściwej wentylacji otwartej przestrzeni. Dlatego nieodzownym elementem wyposażenia kuchni staje się okap, który obejmuje całą powierzchnię kuchenki. W tym miejscu warto wspomnieć, że wydajność takiego sprzętu jest związana z ilością metrów

sześciennych oczyszczonego powietrza w ciągu godziny. W przypadku wyciągów szufladkowych i uchylnych wyposażonych w wirniki ich wydajność sięga 240 do 380 m³, zaś większą sprawnością mogą poszczycić się turbiny montowane w wyciągach kominowych o mocy 400 lub 1000 m³. Sprawny wyciąg zapewni nie tylko ochronę przed zapachami, lecz również pozwoli usytuować kuchenkę w większej odległości od ciągu wentylacyjnego. Niestety w przypadku smażenia czy gotowania aromatycznych potraw takich jak np. bigos wyciąg może sobie z usuwaniem zapachów nie poradzić.

Ciąg roboczy

Jednakże niektórzy preferują przygotowywanie posiłków w ciszy i spokoju, dlatego ideału kuchennego upatrują w kuchni zamkniętej. Niezależnie od tego, jaką formę wybierzemy, należy pamiętać o tym, aby jej rozplanowanie ułatwiało pracę. Dlatego należy zadbać o prawidłową kolejność poszczególnych sprzętów. Zazwyczaj pierwszym elementem ciągu roboczego jest lodówka, następnie zlew, a na końcu kuchenka. Między nimi nie powinno zabraknąć miejsca na blaty robocze. Wiele zależy od kształtu pomieszczenia. Jeśli jest ono małe i wąskie, warto umieścić wszystkie sprzęty na jednej stronie. Należy wziąć pod uwagę również usytuowanie drzwi i okien, przewodów wentylacyjnych oraz instalacji.

Funkcjonalna zabudowa

Kolejna kwestia to funkcjonalność mebli, czyli pojemne szuflady, schowki i szafki. Coraz częściej wybiera się zabudowę aż do sufitu. Warto także uwzględnić obecność choć niewielkiego kącika jadalnego. W wielu przypadkach trafnym rozwiązaniem może okazać się połączenie części kuchennej z jadalnią. Nic nie wpływa korzystniej na integrację życia rodzinnego jak wspólnie spożyty obiad przy dużym stole.

Podłoga w kuchni

Jeżeli chodzi o podłogę, to nie może ona sprawiać trudności w utrzymaniu czystości. Dokonanie odpowiedniego wyboru uwarunkowane jest również trybem życia domowników. Istotną kwestią jest to, czy często przyrządzamy posiłki oraz czy posiadamy dzieci i psa. Jeżeli tak, to podłoga musi być trwała i nie powinna być śliska. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań są płytki ceramiczne, lecz będą one ziębić, gdy pomieszczenie nie posiada ogrzewania podłogowego. Innym, ekonomicznym rozwiązaniem może okazać się wybór wykładziny. Jej wadą jest to, że szybko ulega odkształceniom, ale jej wymiana nie stanowi znacznego kosztu. Dla niektórych osób idealnym rozwiązaniem jest podłoga drewniana. Lecz w przypadku kuchni może okazać się nie najlepszym rozwiązaniem, chociażby ze względu na wilgoć.

Zmywalne ściany oraz solidny blat

Utrzymanie czystości ułatwią zmywalne ściany. Zwłaszcza fragment znajdujący się przy kuchence powinien być odpowiednio przystosowany do częstego mycia. W kuchni nie obejdzie się także bez trwałego blatu, który odpowiednio dopasowany do reszty elementów powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz wysoką temperaturę.

Komentarze

  • dusza 2017-11-14T11:09:52Z

    Kuchnia idealna, dla każdego będzie znaczyć coś innego. Dla jednych ważne będzie;jednorodny styl,meble,kolorystyka,dla innych dobry sprzęt AGD, w moim przypadku z tego względu,że domownicy są alergikami ważny jest okap i specjalne filtry jonizujące powietrze! A najfajniej jeśli domownicy chcą wracać do domu i jest dla kogo gotować!To się nazywa dusza domu!?