Wzmocnienia w segmentowych bramach garażowych

Panele, które wykorzystywane są do produkcji garażowych bram segmentowych, mają postać warstwową. Z tego powodu narażone są na oddziaływanie temperatury, co może prowadzić do tzw. „efektu bimetalicznego”. Co oznacza to zjawisko i jak uchronić przed nim bramy garażowe?

Na czym polega „efekt bimetaliczny”?

Efekt bimetaliczny powstaje w elemencie, który składa się z dwóch różnych metali. Kiedy element bimetalu ulega podgrzewaniu, metale, z jakich został stworzony, rozszerzają się w różnym stopniu i czasie. Skutkiem tego zjawiska jest wyginanie się elementu. W przypadku bram garażowych naprężenia, które wywołuje rozszerzalność cieplna, zwykle przybierają postać odkształcania się panelu blatu. Stopień odkształcenia uzależniony jest od różnicy temperatur występujących na zewnątrz garażu oraz w jego wnętrzu. W przypadku, gdy różnica ta jest niewielka, odkształcenia mogą być odwracalne, przyjmując ponownie pierwotną formę.

Musimy pamiętać jednak, że odkształcenia mogą występować bez względu na zastosowaną technologię, co oznacza, że nie świadczą o wadzie technicznej produktu. Obecnie normy określające wymagania dla bram garażowych nie zawierają informacji na temat warunków brzegowych w zakresie wygięcia segmentów. To, jaki stopień przyjmą, zależeć będzie m. in. od:

 

  • amplitudy temperatur,
  • intensywności nasłonecznienia,
  • intensywności wiatru (chłodzenia).

Jak duże mogą być odkształcenia? Zakładając, że różnica temperatur między powierzchnią blachy wewnątrz i blachy zewnętrznej wyniesie 40°C, segment mający długość 500 cm może wygiąć się o około 25-35 mm.

Brama segmentowa firmy Hörmann o szer. 4510 mm i w kolorze RAL 7016, fabrycznie wyposażona we wzmocnienia
Hörmann
Brama segmentowa firmy Hörmann o szer. 4510 mm i w kolorze RAL 7016, fabrycznie wyposażona we wzmocnienia

Jakie bramy są najbardziej narażone na odkształcanie?

Najbardziej narażone na odkształcanie są bramy w ciemnych kolorach (np. grafitowe, antracytowe, w ciemnych odcieniach bordo czy brązu). Takie bramy prezentują się bardzo estetycznie, dzięki temu, że stwarzają nowoczesny kontrast z jasnymi elewacjami. Niestety podczas upałów płaszcz bramy w ciemnych barwach może rozgrzać się nawet do 70°C. Najbardziej narażone są bramy znajdujące się po stronie południowej lub wschodniej, ponieważ promieniowanie słoneczne występuje tu największą ilość czasu w ciągu dnia. Tym sposobem temperatura blachy wewnątrz garażu oraz blachy na zewnątrz bramy bardzo się różnią, nawet dwu- trzykrotnie (25º/75º). W przypadku bram w jasnych barwach ryzyko jest znacznie niższe, ponieważ powierzchnie o takich kolorach są zdolne do odbijania dużej części promieni słonecznych.

Najbardziej narażone są bramy znajdujące się po stronie południowej lub wschodniej, ponieważ promieniowanie słoneczne występuje tu największą ilość czasu w ciągu dnia.

Drugim czynnikiem, który wpływa na powstawanie odkształceń, jest szerokość bramy. Największym ryzykiem objęte są bardzo szerokie bramy do garaży dwustanowiskowych, których wygięcie może powodować – poza nieszczelnością – także blokowanie w prowadnicach. Temu jednak można zapobiec zlecając montaż firmie, która wyposaża segmentowe bramy garażowe w fabryczne wzmocnienia. Ich instalacja powinna odbywać się w trakcie montażu bramy, przed umieszczeniem paneli w otworze.

Najważniejszy jest wybór bramy u sprawdzonego producenta
Najważniejszy jest wybór bramy u sprawdzonego producenta

Jak zapobiegać efektowi bimetalicznemu?

Jeżeli garaż narażony jest na długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych, czyli znajduje się po stronie południowej lub wschodniej, nawet najbardziej profesjonalna instalacja oraz stałe serwisowanie nie będą w stanie zlikwidować ryzyka wystąpienia efektu bimetalicznego. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem w przypadku dużych, segmentowych bram garażowych, jest wybór jasnej bramy oraz skorzystanie z kompleksowej instalacji wyrobu wysokiej jakości. Jednak jak rozpoznać producenta, który spełni te wymagania? Zwróćmy uwagę, czy zajmuje się on nie tylko sprzedażą, ale całościowym montażem i dalszym serwisem. Ponadto powinniśmy zważyć na:

 

  • gwarancję profesjonalnego montażu bramy z odpowiednimi wzmocnieniami,
  • to, czy produkty firmy są poddawane próbom wytrzymałościowym (co ważne – w rzeczywistych warunkach),
  • posiadanie certyfikatów jakości oraz bezpieczeństwa,
  • serwis instalacji,
  • długość gwarancji na zakupione produkty, która powinna wynieść co najmniej kilka lat.

Ze względu na fakt, że dużo bram jest montowanych od strony północnej producenci w cenach standardowych bram nie uwzględniają wzmocnień. Sprzedający powinien więc określić ryzyko i nie sprzedawać bramy bez wzmocnień gdy ryzyko jest istotne.

Jeżeli dany producent spełnia powyższe warunki, ryzyko wystąpienia złego funkcjonowania bramy związanego z efektem bimetalicznym będzie minimalne. Niezwykle istotna jest wysoka jakość oferowanych bram – szczególnie tych, które składają się z kilku warstw, zajmują dużą powierzchnię oraz wykończone są w ciemnych barwach. Pamiętajmy, że bez odpowiednio dopasowanych wzmocnień, nie będziemy w stanie zapobiec odkształcaniu się bramy – dlatego ten aspekt powinien być najważniejszy przy wyborze producenta.

Komentarze

  • halszka122@op.pl 2018-09-20T06:34:57Z

    Witam . Zakupiłam bramę garażową marki Fill , została zamontowana przez ekipę montażową . Po krótkim czasie na górnym panelu zauważyłam lekkie wybrzuszenie o średnicy 10 cm . Po zgłoszeniu reklamacji ,producent wymienił panel , ale tego samego dnia takie samo wybrzuszenie znowu powstało . Po otwarciu bramy , nad górnym panelem , w bliskiej odległości znajdowała się żarówka , prawdopodobnie ciepło od niej mogło spowodować te odkształcenia . Obecnie producent żąda ode mnie pokrycia kosztów wymiany panela i dojazdu serwisu . Podczas montażu bramy , jak również podczas wymiany panela ,montażyści widzieli tą żarówkę i nie zwrócili mi uwagi ,że powinnam ją zdemontować , a ja nie zdawałam sprawy ,że ona może być powodem tych odkształceń . Czy firma ma podstawy prawne obciążać mnie całymi kosztami ? Proszę o radę , jak mam dalej postąpić .